Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2140/4111/415/76/1/06/07/JS
z 26 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2140/4111/415/76/1/06/07/JS
Data
2007.02.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
prawa majątkowe
spółka jawna
sprzedaż udziałów
wspólnik


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania przychodów ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej, w części dotyczącej konsekwencji w zakresie podatku dochodowego z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

W części dotyczącej opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym dochodu z remanentu likwidacyjnego sporządzonego w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej wniosek objęto odrębnym postanowieniem.

UZASADNIENIE

W dniu 01.12.2006r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Pana ... o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedmiotowego wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, opodatkowanej na zasadach ogólnych. Spółka prowadzi księgi handlowe. W maju 2006r. wypowiedział umowę spółki i uzyskał zgodę wspólników na zbycie swojego udziału na rzecz osoby przez nich wskazanej z dniem 31.12.2006r. Podatnik wskazał, iż nie będzie zabierał części przypadających na niego zapasów, ani sprzedawał ich inaczej niż poprzez sprzedaż udziałów. Ponadto zaznaczył, że na dzień wystąpienia ze spółki nie będzie prowadził innej działalności gospodarczej.

Zapytanie dotyczy konsekwencji w zakresie podatku dochodowego w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej oraz opodatkowania dochodu z remanentu sporządzonego na dzień wyjścia wspólnika.

Wobec Pana ... nie toczy się kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe, ani postępowanie przed sądem administracyjnym;

Zdaniem Strony przychód ze sprzedaży udziałów w spółce należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce należy ustalić na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, tj. jako nadwyżkę przychodów z danego źródła nad kosztami ich uzyskania przyjmując, że zgodnie z art. 22 w/w ustawy kosztem uzyskania przychodów są wszelkie wydatki poniesione w celu ich uzyskania, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. W tym przypadku wszelkie wydatki poniesione na wniesienie przedmiotowych udziałów do spółki. Przychód i koszty ze sprzedaży udziałów w spółce powinien zostać wykazany w zeznaniu PIT-36 jako przychód z praw majątkowych.

W części dotyczącej opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym dochodu z remanentu likwidacyjnego sporządzonego w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej wniosek objęto odrębnym postanowieniem.

Zgodnie z art. 14a § 1 stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl § 3 w/w przepisu interpretacje, o których mowa w § 1, zawierają ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Na podstawie przepisu art. 10 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037) ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa tak stanowi.

Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 10 § 2 w/w ustawy).

W przedmiotowej sprawie Podatnik uzyskał zgodę pozostałych wspólników na zbycie przysługującego mu udziału na rzecz innej osoby.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 w/w ustawy).

Na podstawie art. 21 pkt 50 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

W związku z powyższym przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów w spółce osobowej w wysokości przekraczającej wniesione udziały stanowią przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 18 w/w ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

W piśmiennictwie prawo majątkowe jest definiowane jako prawo podmiotowe pozostające w ścisłym związku ekonomicznym z interesem uprawnionego. Jest to określone uprawnienie podmiotu, które związane jest z jego majątkiem. Z uwagi więc na to, że katalog przychodów z praw majątkowych ma charakter otwarty zasadne jest zaliczenie do niego również innych praw majątkowych, niewymienionych wprost w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również sprzedaż osobom trzecim przez wspólnika spółki jawnej praw i obowiązków z tytułu uczestnictwa w spółce.

W myśl przepisu art. 9 ust. 2 w/w ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera szczegółowej regulacji, co do określenia dochodu z praw majątkowych, dochód ten jest ustalany więc według ogólnych zasad wynikających z cytowanego powyżej przepisu.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23.

Kosztami uzyskania przychodu ze sprzedaży udziału w spółce jawnej są więc udokumentowane wydatki poniesione uprzednio przez podatnika na wniesienie tego udziału do spółki.

Zgodnie z powyższym w przedmiotowej sprawie przychód ze sprzedaży osobom trzecim przez wspólnika spółki jawnej udziału w spółce stanowi dla niego przychód z praw majątkowych. Dochodem z tego tytułu będzie różnica pomiędzy przychodem osiągniętym z tytułu odpłatnego zbycia udziału w spółce, a kosztami uzyskania przychodów ustalonymi zgodnie z w/w przepisami. Dochód uzyskany z tego źródła podlega kumulacji z dochodami z innych źródeł, uzyskanymi w ciągu roku podatkowego opodatkowanych wg skali podatkowej. Podatek winien zostać uregulowany w ramach rocznego rozliczenia podatku dochodowego, tj. w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyskano dochód z praw majątkowych.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Pana we wniosku jest prawidłowe.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 w/w ustawy na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy). Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazanie dowodów uzasadniających to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.
Otrzymują:1.Adresat.2.Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie3.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Radomiu4.a/a – 2 egz.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj