Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-1/423/211/251/2/JF/2006
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-1/423/211/251/2/JF/2006
Data
2006.12.13



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kurs waluty
moment powstania przychodów
przychód


Pytanie podatnika
Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, w którym momencie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz jaki kurs należy zastosować do przeliczania wartości z waluty obcej na polskie złote wynikających z wystawionych faktur VAT?


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnoszący pytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż Spółka dokonuje dostaw wyposażenia stajni dla koni, np. boksów dla koni do kontrahentów na terenie kraju oraz do krajów Unii Europejskiej.

Spółka dokonuje dostaw w różnych formach:

  1. Dostawa całości zamówienia. Dostawa udokumentowana jest fakturą proforma i wystawiany jest dowód dostawy potwierdzony przez odbiorcę wyrobów.
  2. Dostawa realizowana jest etapami, np. umowa (ustna lub pisemna) obejmuje 10 boksów dla koni. Do kontrahenta są dostarczane: w jednym miesiącu część elementów stalowych 10 boksów, w następnym miesiącu dostarczane są kolejne elementy stalowe 10 boksów i dopiero wówczas boksy są kompletne (czasami elementy stalowe wyposażenia stajni dostarczane są w kilku etapach na przełomie dwóch, trzech miesięcy). Na dostarczane poszczególne partie elementów stalowych do boksów wystawiane są faktury proforma oraz dowód dostawy.
  3. Dostawa realizowana jest etapami, np. umowa (ustna lub pisemna) obejmuje 10 boksów dla koni. Dostawa następuje dwa lub trzy razy na przełomie dwóch lub trzech miesięcy. Dostarczane są kompletne boksy w ilości np. w jednym miesiącu Spółka dokonuje dwóch dostaw dostarczając w sumie siedem kompletnych boksów, natomiast w następnym miesiącu dostarczane są pozostałe trzy kompletne boksy. Każda dostawa dokumentowana jest fakturą VAT proforma i dowodem dostawy. Po dostarczeniu wszystkich boksów (10 sztuk) Spółka wystawia fakturę VAT dokumentującą całość zamówienia.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, w którym momencie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz jaki kurs należy zastosować do przeliczania wartości z waluty obcej na polskie złote wynikających z wystawionych faktur VAT?

Na tle takich okoliczności faktycznych Spółka formułuje stanowisko, iż:

  1. W przypadku realizacji całego zamówienia w jednej dostawie przychód w podatku dochodowym od osób prawnych wystąpi w miesiącu wystawienia faktury VAT oraz faktury VAT wystawione w walucie obcej należy przeliczyć na złote polskie zgodnie z kursem NBP z dnia wystawienia faktury.
  2. W przypadku dostaw elementów boksów przychód w podatku dochodowym od osób prawnych wystąpi w miesiącu wystawienia faktury VAT dokumentującej całość umowy (zamówienia) zarówno przy dostawach na terenie kraju jak i przy dostawach do krajów Unii Europejskiej, natomiast w przypadku faktur VAT wystawionych w walucie obcej należy przeliczyć na złote polskie zgodnie z kursem NBP z dnia wystawienia faktury.
  3. W przypadku dostaw części zamówienia w postaci kompletnych boksów przychód w podatku dochodowym od osób prawnych wystąpi z chwilą wystawienia faktury VAT dokumentującej całość umowy (zamówienia), natomiast w przypadku faktur VAT wystawionych w walucie obcej należy przeliczyć na złote polskie zgodnie z kursem NBP z dnia wystawienia faktury.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie uznaje przedstawione stanowisko za niezgodne z prawem.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

  • art. 12 ust. 1 pkt. 1, ust. 2, ust. 3 i ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r . Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Stosownie do ust. 2 przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

W myśl ust. 3a za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  • wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  • wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  • otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Oznacza to, że zasadą jest, że podatnik rozpozna przychód w miesiącu, w którym wystawił fakturę VAT, ale w sytuacji gdy realizuje umowę mającą na celu dostarczenie rzeczy i wystawi fakturę po miesiącu, w którym wydał rzecz, przychód rozpoznajemy w ostatnim dniu miesiąca, w którym wydano rzecz. W każdym przypadku, w którym dojdzie do wydania rzeczy (kompletnych boksów dla koni) a faktura zostanie wystawiona w następnym miesiącu przychód powstanie w miesiącu, w którym rzecz wydano.

W sytuacji dostarczania elementów poszczególnych boksów przychód zostanie rozpoznany zgodnie z ww. zasadą dopiero w momencie, w którym dojdzie do wydania kompletnych rzeczy (boksów dla koni).

Stosownie do powołanych przepisów prawa podatkowego, w sytuacji gdy podatnik osiąga przychody wyrażone w walutach obcych, zobligowany jest dokonywać ich przeliczenia, kierując się kursem średnim NBP na dzień uzyskania przychodu.

Mając na uwadze powyższe, Spółka przeliczając uzyskane w walutach obcych przychody wynikające z faktur VAT, winna zastosować średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w dniu uzyskania (powstania) przychodu, w przypadku, gdy między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzysta Spółka, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie – zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie, za pośrednictwem Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj