Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/4117-0086/06
z 10 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/4117-0086/06
Data
2007.01.10



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
likwidacja
spółka akcyjna
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
Czy w związku z likwidacją osoby prawnej prawidłowe jest opodatkowanie 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym otrzymanych przez akcjonariuszy kwot powyżej wartości akcji


Decyzja

Na podstawie art.14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 15 listopada 2006r. nr WP/415-161/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

  • uznając, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie utrzymuje się w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 25 września 2006r. Płatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka została postawiona w stan likwidacji. Po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli – pozostała nadwyżka majątku została podzielona między wszystkich akcjonariuszy. Wartość majątku pozostałą po spłaceniu wierzycieli oraz akcji, podzieloną w związku z likwidacją osoby prawnej pomiędzy akcjonariuszy będących osobami fizycznymi opodatkowano 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym powstała wątpliwość, czy prawidłowe jest opodatkowanie tym podatkiem otrzymanych przez akcjonariuszy kwot powyżej wartości akcji.

Zdaniem Płatnika opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód faktycznie uzyskany w związku z likwidacją spółki przypadający na akcjonariusza pomniejszony o koszt objęcia przez niego akcji w spółce.

Postanowieniem z dnia 15 listopada 2006r. nr WP/415-161/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe. W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia wskazał, że zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Jest nim także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Dochodem akcjonariusza będzie więc wartość majątku bez pomniejszenia o koszty nabycia udziałów (akcji) w likwidowanej spółce.

Płatnik korzystając z przysługującego prawa wniósł zażalenie, w którym wskazał, że błędem jest uznanie otrzymanej kwoty tytułem zwrotu równowartości posiadanych akcji jako przychodu podlegającego opodatkowaniu, gdyż nie stanowi to żadnego przysporzenia majątku. Jego zdaniem majątek likwidowanej spółki jaki można podzielić pomiędzy akcjonariuszy ustala się po spłacie wierzycieli oraz akcji opłaconych przez osoby fizyczne. Dopiero ta część jest zwiększeniem majątku każdego akcjonariusza i w związku z tym podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez pomniejszania o koszty uzyskania. Uważa, że trudno byłoby uznać, iż należy postąpić inaczej, gdyż również analogiczne przepisy podatku dochodowego od osób prawnych wyraźnie wskazują (art. 10 ust. 1 pkt 3 w powiązaniu z art. 12 ust.4 pkt 3) na opodatkowanie nadwyżki ponad posiadane akcje. Zróżnicowanie sytuacji podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych ewidentnie naruszałoby zasady konstytucyjne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni).

Zgodnie z art. 474 ustawy z dnia 15 września 2000r, Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) podział między akcjonariuszy majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem roku od dnia ostatniego ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Majątek dzieli się między akcjonariuszy w stosunku do dokonanych przez każdego z nich wpłat na kapitał zakładowy. Jeżeli akcje uprzywilejowane korzystają z prawa pierwszeństwa przy podziale majątku, należy przede wszystkim spłacić akcje uprzywilejowane w granicach sum wpłaconych na każdą z nich, a następnie spłacić w ten sam sposób akcje zwykłe; nadwyżka majątku zostanie podzielona na ogólnych zasadach między wszystkie akcje.

Stosownie do postanowień art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Zgodnie z art. 30a ust.1 pkt 4 oraz ust. 6 powołanej ustawy od uzyskanych przychodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

W świetle przywołanego przepisu Kodeksu spółek handlowych majątek likwidowanej osoby prawnej obejmuje wartość dokonanych przez akcjonariuszy wpłat na kapitał zakładowy. Tak ustalona wartość majątku stanowi dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych podlegający opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30a ust.1 pkt 4 oraz ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do zarzutu Płatnika dotyczącego zróżnicowania praw i obowiązków podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych - Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że uzasadnienie zaskarżonego postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego zostało oparte na obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa podatkowego. W świetle tych przepisów jedynie w ustawie z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia (art. 12 ust. 4 pkt 3). Regulacji takiej nie zawiera natomiast ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma zastosowanie w niniejszej sprawie. Zatem wolą ustawodawcy było opodatkowanie przychodów osiągniętych z tytułu otrzymania wartości majątku w związku z likwidacją osoby prawnej 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów.

W tym stanie faktycznym i prawnym argumenty Płatnika zawarte w zażaleniu pozostają bez wpływu na stanowisko zajęte przez organ I instancji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj