Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-389/06/3/RB
z 17 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-389/06/3/RB
Data
2007.01.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje --> Ewidencja sprzedaży

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
transport


Pytanie podatnika
Czy wartość transportu międzynarodowego ujęta na fakturze przedstawiciela fiskalnego ze stawką 0%, wykazywana jest w deklaracji VAT-7, a jeżeli tak to w której pozycji?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca. importuje towary z krajów trzecich, które wprowadza na obszar celny Unii Europejskiej w porcie Hamburg, za pośrednictwem przedstawiciela fiskalnego. Po dokonaniu odprawy celnej towar przemieszczany jest na terytorium RP. Od przedstawiciela fiskalnego Spółka otrzymuje następujące dokumenty: fakturę importową, packing-list, SAD niemiecki (prezentujący odprawę celną dokonaną w niemieckim urzędzie), notę obciążeniową za cło, fakturę krajową za usługi związane z obsługą dostawy. Na fakturze VAT za obsługę dostawy przedstawiciel fiskalny prezentuje również pozycję ze stawką 0% VAT dotyczące transportu międzynarodowego składające się z następujących elementów:

- fracht morski,

- BAF (FAR EAST) tzw. dodatek paliwowy podawany dla kontenera,

- CAF (IPB) ubezpieczenie od zmiany kursów walut,

- ISPS tzw. ochrona kontenera w porcie.

Zdaniem podatnika w powyższym przypadku wartość transportu międzynarodowego należy wykazać w deklaracji VAT-7 w pozycji „46” p.n. „nabycie towarów i usług pozostałych”.

Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego regulują przepisy art. 86 – art. 95 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 w/w artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a) z tytułu nabycia towarów i usług,

b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

-  z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2) w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;

3) zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4) kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Na podstawie art 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłączenie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i art. 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwoty podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny Naczelnik tut. urzędu stoi na stanowisku, iż faktura o której „sposób odliczenia” w deklaracji VAT-7 pyta Spółka, de facto nie zawiera podatku naliczonego. W związku z powyższym, zgodnie z przywoływanym art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, podatnik nie ma obowiązku ujmowania w deklaracji VAT-7 przedmiotowej faktury, jednakże wykazanie jej w poz. 46 deklaracji VAT-7 nie jest błędem.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj