Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
BP/423-21/06
z 12 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BP/423-21/06
Data
2006.12.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
dofinansowanie
przychód
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy dofinansowanie ze środków EFS na szkolenia pracowników podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmian. ), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z/s Gdańsk, o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w sprawie opodatkowania dofinansowania ze środków EFS na szkolenia pracowników, stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Spółka z o.o. wystąpiła do tut. Urzędu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania dofinansowań do szkoleń pracowników pochodzących ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka skierowała swoich pracowników na szkolenia, które były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pracownicy brali udział w szkoleniach nieodpłatnych (sfinansowanych w 75% ze środków EFS i 25% z budżetu państwa) oraz szkoleniach częściowo odpłatnych (20% wkład własny firmy kierującej na szkolenia i 80% środki EFS).

Z wniosku wynika również, że dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymywały firmy organizujące szkolenia w ramach projektu szkoleniowego.

W związku z powyższym Wnioskodawca pyta, czy dofinansowanie ze środków EFS na szkolenia pracowników podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jeżeli tak to w jakim terminie – zawarcia umowy, otrzymania faktury za udział pracownika, czy po zakończeniu projektu szkoleń.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że kosztem uzyskania przychodu są w zależności od zawartej umowy szkoleniowej wkład własny w wysokości 20% kosztów szkolenia (potwierdzony wystawioną przez projektodawcę fakturą), bądź wypłacone wynagrodzenie pracownika uczestniczącego w szkoleniu. Natomiast różnica pomiędzy rzeczywistą wartością szkolenia a opłatą poniesioną przez Spółkę stanowi jej zdaniem nieodpłatne świadczenie, które jest przychodem podatkowym w miesiącu otrzymania dofinansowania przez projektodawcę.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, w szczególności wymienione przez Ustawodawcę w punktach 1 – 9. Art. 12 ust.1 pkt 2 nakazuje natomiast uznawać za przychód „wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń (...)”.

Ustawodawca nie sprecyzował co należy rozumieć pod pojęciem „świadczenia nieodpłatnego”, obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają także wyjaśnienia jak należy definiować pojęcie „świadczenia częściowo odpłatnego”. Dlatego przy ich objaśnianiu można posiłkować się ugruntowaną już linią orzecznictwa sądowego. W uchwale z dnia 18 listopada 2002r. FPS 9/02, podjętej w składzie siedmiu sędziów, Naczelny Sad Administracyjny stwierdził, że „(...) pojęcie nieodpłatnego świadczenia ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym (...) w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy”.

W praktyce dla celów podatkowych jako świadczenie częściowo odpłatne należy uznać każde zdarzenie, którego następstwem jest uzyskanie przysporzenia majątkowego, w sytuacji gdy uprawniony podatnik ponosi tylko część wydatku związanego z uzyskaniem takiego przysporzenia.

Jak wynika z załączonych do wniosku dokumentów, szkolenia realizowano w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, priorytet 2 „Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy”, działanie 2.3 „Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki”.

Finansowanie priorytetu 2 zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004r. (Dz.U. Nr 166, poz. 1743) pochodziło z Europejskiego Funduszu Społecznego (jeden z funduszy strukturalnych) oraz z publicznych środków krajowych. Należy zwrócić uwagę, że pomoc przekazywana w ramach funduszy strukturalnych pochodzi ze środków z budżetu państwa pożyczonych na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych.

W opinii Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku znajduje tu zatem zastosowanie regulacja wynikająca z treści art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie z którą do przychodów nie zalicza się: „wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów”. Zastosowanie powyższej regulacji do przychodów osób prawnych z tytułu uczestnictwa w nieodpłatnych szkoleniach finansowanych z funduszy strukturalnych zostało potwierdzone w piśmie Ministra Finansów z dnia 30.08.2006r. znak DD-6-8213-8/06/DZ/412.

Reasumując różnica pomiędzy opłatą ponoszoną przez Spółkę w związku ze skierowaniem pracowników na szkolenia a rzeczywistym jego kosztem biorąc pod uwagę źródło finansowania (współfinansowania) uzyskiwanych świadczeń nie stanowi przychodu podatkowego.

W związku z powyższym Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku nie potwierdza stanowiska Spółki przedstawionego we wniosku.

W części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku udzieli informacji w odrębnym piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj