Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN/2/EŚ/2007
z 5 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN/2/EŚ/2007
Data
2007.03.05



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne


Słowa kluczowe
grunty rolne
opodatkowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży gruntów rolnych.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.216 §1, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 19.01.2007r. (data wpływu do urzędu 24.01.2007r.) w sprawie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntów rolnych.

UZASADNIENIE

W myśl art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie – art.14a §4.

Pismem z dnia 19.01.2007r. (data wpływu do urzędu 24.01.2007r.) zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od towarów i usług.

Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że w 2002r. otrzymała Pani na podstawie aktu notarialnego REPERTORIUM A nr x/2002 działkę nr x położoną w xx o obszarze 0,584 ha. Działka wchodziła w skład gospodarstwa rolnego i jest gruntem rolnym. Dodaje Pani także, że grunty nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto w piśmie informuje Pani, że na części działki rozpoczęła budowę domu. W 2006r. sprzedała Pani część działki za kwotę xx,00zł. Informuje Pani także, że obecnie dokona sprzedaży dalszych działek celem pozyskania środków na kontynuację budowy domu.
Do pytania z dnia 24.01.2007r. (data wpływu do urzędu) dołączyła Pani wypis z rejestru gruntów nr jednostki rejestrowej x i x oraz wypis z aktu notarialnego REPERTORIUM A numer x/2002 z dnia .......12.2002r.
Pani zdaniem nie jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art.15 ustawy o VAT, czynności wykonywane nie podlegają lub są zwolnione z podatku VAT.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art.2 pkt.6).

Zgodnie z art.113 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Stosownie z art.113 ust.13 pkt.1 lit.d) ustawy o podatku od towarów i usług zwolnień, o których wyżej mowa, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę.

W myśl art.43 ust.1 pkt.9 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie w każdym przypadku pojawi się jednak faktyczne obciążenie podatkiem od towarów i usług. Aby odpłatna dostawa gruntów podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług, a jej przedmiotem powinna być nieruchomość gruntowa zabudowana lub niezabudowana stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę.

Zgodnie z art.15 ust.1 i ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W świetle przytoczonych przepisów, stwierdza się, że status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży gruntu jest podatnikiem podatku od towarów i usług, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów wskazanej wyżej ustawy. Kryterium prowadzenia działalności gospodarczej wyklucza z grona podatników podatku od towarów i usług osoby fizyczne nawet w przypadku gdy dokonują dostawy gruntów. Dla celów ustalenia czy przesłanki omawianej sprawy wyczerpują znamiona pojęcia działalności gospodarczej koniecznym jest ustalenie czy intencją dokonania czynności była chęć jej realizacji w sposób częstotliwy. Nawet jednorazową dostawę gruntu w takim przypadku uznać należy za działalność gospodarczą.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu sprzedaż przez Panią działek z całą pewnością nie będzie czynnością jednorazową. Oznacza to, że z tytułu sprzedaży gruntów uzyska Pani status podatnika podatku od towarów i usług już przy dokonaniu pierwszej dostawy gruntu (po 1 maja 2004r.). Bez znaczenia w sprawie pozostaje fakt, w jaki sposób nastąpiło nabycie gruntu. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają określone czynności, ich charakter i częstotliwość, a nie sposób nabycia, przesądzają o tym, czy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą.

Z opisanego przez Panią w piśmie z dnia 19.01.2007r. (data wpływu do urzędu 24.01.2007r.) stanu faktycznego wynika, że działka nr x jest gruntem rolnym, nieobjętym planem zagospodarowania przestrzennego. W 2006r. dokonała Pani sprzedaży części działki i zamierza dokonać zbycia kolejnych działek celem pozyskania środków na kontynuację budowy domu. Stwierdzić należy zatem, że jeżeli dostawa pierwszej działki (po 1 maja 2004r.) nastąpiła z zamiarem dostawy kolejnych działek, wówczas czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Pani dokonując dostawy uzyskała status podatnika podatku od towarów i usług już przy dokonaniu pierwszej dostawy gruntu. Dostawa gruntów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę zwolniona będzie od opodatkowania w oparciu o art.43 ust.1 pkt.9 ustawy o VAT. Natomiast sprzedaż gruntów przeznaczona pod zabudowę będzie opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 22% (art.41 ust.1 ustawy).

Reasumując, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonuje Pani sprzedaży poszczególnych części działek niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. W związku z tym dostawa, na mocy art. 43 ust.1 pkt.9 ustawy o VAT, jest zwolniona od opodatkowania tym podatkiem.
Przedmiotowa czynność będzie działalnością gospodarczą, a w konsekwencji realizujący ją podmiot zgodnie z cytowanym w części pierwszej postanowienia art.113 ust.13 pkt.1 lit.d) ustawy o podatku od towarów i usług będzie podatnikiem podatku VAT. Jednakże, stosownie z przepisem art.113 ust.2 w powiązaniu z art.96 ust.3 ustawy, taki podmiot nie jest zobowiązany do rejestracji w zakresie podatku, gdyż korzysta ze zwolnienia przedmiotowego VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.
Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b §2 Ordynacja podatkowa).
Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj