Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PP/443-11/07/KR
z 8 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-11/07/KR
Data
2007.03.08



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prawa do odliczenia w pełnej kwocie podatku naliczonego z faktury za roboty wykonane w ramach kontraktu w wartości której uwzględniono opłatę za zajęcie pasa drogowego.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.01.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika, iż nie ma on prawa do odliczenia w pełnej kwocie podatku naliczonego z faktury za roboty wykonane w ramach kontraktu w wartości której uwzględniono opłatę za zajęcie pasa drogowego

UZSADNIENIE

W dniu 1.02.2007 r. spółka z o.o. "X" złożyła wniosek o udzielenie interpretacji w sprawie prawa do odliczenia w pełnej kwocie podatku naliczonego z faktury za roboty wykonane w ramach kontraktu w wartości której uwzględniono opłatę za zajęcie pasa drogowego.

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawia się następująco:

"X" zawarł z wykonawcą umowę o wykonanie zamówienia publicznego o nazwie „Wydłużenie i modernizacja systemu kanalizacji i ścieków”. W dniu 12.12.2006 r. wykonawca wystawił fakturę VAT za roboty wykonane w okresie 1.07.2006 – 31.10.2006 r. w ramach kontraktu na kwotę netto 420.753,00 EURO podatek VAT 53.649,34 EURO. Z protokołu zaawansowania robót wynika, iż w cenie netto uwzględniono opłatę za zajęcie pasa drogowego. Zdaniem podatnika nie ma on prawa do odliczenia w pełnej kwocie podatku naliczonego z faktury za roboty wykonane w ramach kontraktu w wartości, której uwzględniono opłatę za zajęcie pasa drogowego gdyż opłata za zajęcie pasa drogowego jest należnością publicznoprawną i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela poglądu podatnika i uznaje, że podatnik ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z faktury za roboty wykonane w ramach kontraktu w wartości której uwzględniono opłatę za zajęcie pasa drogowego.

Odpłatne czynności polegające na wydawaniu zezwoleń na zajęcie pasa drogowego w drodze decyzji administracyjnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w przypadku gdy decyzja wydawana jest przez organy władzy publicznej lub urzędy obsługujące te organy (art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W przypadku gdy decyzja jest wydawana przez jednostkę samorządu terytorialnego czynność ta jest zwolniona z podatku VAT (§ 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zwolnienie od podatku i brak opodatkowania mają w powyższych przypadkach charakter przedmiotowo-podmiotowy co oznacza że zwolnione są lub nie podlegają opodatkowaniu określone czynności wykonywane przez określone podmioty t.j. organy władzy publicznej, urzędy obsługujące te organy lub jednostki samorządu terytorialnego. Podmiot nie będący organem władzy publicznej lub jednostką samorządu terytorialnego nie może nie opodatkować lub zastosować zwolnienia do ww. czynności. W tym przypadku brak jest podstaw do refakturowania ww. czynności. Wykonawca nie mógłby wystawić więc faktury w takiej formie jak to zaproponowano we wniosku, to znaczy stosując na fakturze odrębną nie podlegającą opodatkowaniu pozycję dla ww. opłaty. Opłata mogłaby stanowić jeden z kosztów poniesionych przez wykonawcę w sytuacji gdy decyzja zezwalająca na zajęcie pasa byłaby wystawiona na niego. Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu w sytuacji gdy decyzja zezwalająca na zajęcie pasa drogowego została wydana dla Zamawiającego czyli "X" to właśnie Zamawiający winien ponieść z tego tytułu koszty, a sam fakt zapłaty przez wykonawcę tej opłaty powinien być rozliczony za pomocą noty obciążeniowej.

Zdaniem Naczelnika nie zmienia to jednak faktu, że wystawiona przez wykonawcę faktura w wartości której uwzględniono zapłaconą przez niego opłatę za zajęcie pasa drogowego będzie dawała prawa do obniżenia podatku należnego o zawarty w niej podatek VAT w takim zakresie w jakim służy ona czynnościom opodatkowanym tym podatkiem (art. 90 ustawy o podatku VAT). Z treści faktury wynika bowiem, że została ona wystawiona za roboty wykonane ramach kontraktu w okresie od 1.07.2006 do 31.10.2006 r. i informacja, że w jej wartości uwzględniono zapłaconą przez wykonawcę opłatę nie powoduje, że zaistniały przesłanki wymienione w art. 88 ust. 3a ustawy o podatku VAT, które pozbawiałyby podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek VAT zawarty w tej fakturze.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj