Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD-II-A/415/1/07
z 14 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
AD-II-A/415/1/07
Data
2007.02.14



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kurs waluty
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Jak należy ustalić różnice kursowych związane z przychodami z tytułu świadczenia usług dla odbiorcy zagranicznego, jeśli środki finansowe otrzymywane są za pośrednictwem usługi PayPal?


We wniosku opisano następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca świadczy usługi na zamówienie kontrahenta z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (Kalifornia). Za swe usługi wystawia faktury wyrażone w dolarach amerykańskich. Faktury opłacane są w dniu wystawienia faktury lub w ciągu tygodnia od daty wystawienia faktury z wykorzystaniem usługi PayPal oferowanej przez firmę PayPal Ltd. będącej instytucją pieniądza elektronicznego zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii. Środki przekazywane są na rachunek w PayPal natychmiast po podaniu przez nadawcę adresu e-mail odbiorcy, i są one wyrażone w USD. Od tej chwili istnieje możliwość przekazania części lub całości środków na wybrany rachunek bankowy – w przypadku podatnika jest to rachunek prowadzony w złotych. Przelew ten jest również realizowany w złotych, gdyż przeliczenia z USD na PLN dokonuje PayPal wg ustalonego przez tą firmę kursu dnia.

Stanowisko podatnika:

Zgodnie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote wg kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli zatem występuje różnica między średnim kursem z dnia wystawienia faktury a średnim kursem z dnia otrzymania środków na konto PayPal, różnicy tej nie można traktować jako umniejszenia lub powiększenia przychodu. Podobnie nie uwzględnia się kwoty wynikającej z różnicy między średnim kursem NBP z dnia zlecenia przekazania całości bądź części środków na rachunek bankowy z Paypal, a kursem zastosowanym przez PayPal Ltd.

Organ podatkowy dokonał następującej oceny prawnej.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Użyte w treści tego przepisu słowa „z zastrzeżeniem” oznaczają że o ile przepisy zawarte w wymienionych dalej artykułach regulują inaczej pojęcie przychodu, przepisy art. 11 nie mają zastosowania.

W swoim stanowisku strona powołuje się na przepis art. 11 (ust. 3). Tymczasem pojecie przychodów z działalności gospodarczej zostało określone w art. 14 ustawy, zatem przywołany przez podatnika przepis nie ma zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.

Przepis art. 14 ust. 1 ustawy stanowi, że za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Do tego przepisu odwołują się również przepisy zawarte w art. 14 ust. 1c. Stanowią one m.in., że za moment uzyskania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż dzień, w którym wydano rzecz, zbyto prawno majątkowe; wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeśli częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, otrzymano zapłątę – w pozostałych przypadkach.

Kwestia przychodów z tytułu działalności gospodarczej w walutach obcych została zaś uregulowana w art. 14 ust. 1a. Zgodnie z tym przepisem przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Jednocześnie ze wskazanego stanu faktycznego wynika, że momentem faktycznego otrzymania przychodu jest dzień, od którego możliwe jest dysponowanie środkami (wyrażonymi w USD)w systemie elektronicznym firmy PayPal.

Należy zauważyć, że podatnik nie korzysta z usług banku, lecz z instytucji pieniądza elektronicznego (PayPal) , za którą zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych – Dz. U. Nr 169, poz. 1385, uznaje się inną niż bank osobę prawną działającą w formie spółki akcyjnej spełniającą określone prawem wymogi.

W związku z powyższym różnice kursowe nie powstają.

Podsumowując te przepisy, zdaniem tutejszego organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym podatnik: uzyskuje przychód co do zasady w momencie wystawienia faktury, i przelicza go na złote według kursu średniego z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski; w momencie faktycznego otrzymania środków różnice kursowe w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstają.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku tj. 17.11.2006 r. Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego lub prawnego po dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj