Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4060-99/06
z 15 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4060-99/06
Data
2007.02.15



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
akcja
obowiązek płatnika
płatnik
pracodawca
pracownik


Pytanie podatnika
Czy przyznanie pracownikom Wnioskującej (uczestnikom Planu Bonus) dodatkowych bezpłatnych akcji przez firmę X Group PLC spowoduje, że Wnioskująca będzie zobowiązana jako płatnik do poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości rynkowej akcji?


W dniu 20.11.2006r. wpłynął do organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W związku z wezwaniem tutejszego organu podatkowego, wystosowanym do Jednostki w dniu 24.11.2006r., złożyła Ona w dniu 05.12.2006r. uzupełnienie wniosku.

Z powyższych pism wynika następujący stan faktyczny:

Spółka jest pracodawcą osób, które przystąpiły w 2003r. do Międzynarodowego Planu 2003 Bonus Share Matching Scheme (dalej zwany: Plan Bonus) organizowanego przez X Group PLC. Wnioskująca jest spółką zależną od X Group PLC.

Plan Bonus polegał na zainwestowaniu całości lub części premii rocznej otrzymanej przez menedżerów Spółki w akcje spółki X Group PLC.

Uczestnictwo w Planie Bonus spowoduje, że po okresie 3 lat jego uczestnicy otrzymają za każdą zakupioną akcję dodatkową bezpłatną akcję w stosunku 1 do 1 (jedna akcja za jedną akcję). W styczniu 2007r. uczestnicy Planu Bonus będą mogli sprzedać na rynku kapitałowym zakupione za premie akcje oraz bezpłatnie otrzymane akcje dodatkowe.

W dalszej części wniosku, Spółka przedstawia szczegółowo przebieg Planu Bonus.

    1. Plan ten został opracowany przez X Group PLC. Powiernictwo akcjami prowadzone jest przez firmę angielską A w Wielkiej Brytanii.
    2. Międzynarodowy Plan Bonus jest trzyletnim dobrowolnym zobowiązaniem uczestników tego Planu do zainwestowania całości lub części otrzymanej w roku 2003 premii rocznej przed opodatkowaniem i oskładkowaniem w akcje X Group PLC. W uzupełnieniu wniosku z dnia 04.12.2006r., Wnioskująca wyjaśniła, iż otrzymana przez uczestników Planu w 2003r. premia roczna stanowiła wynagrodzenie ze stosunku pracy i Wnioskująca naliczyła i odprowadziła od tej premii, zgodnie z przepisami podatkowymi, należną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wnioskująca naliczyła i odprowadziła, zgodnie z odpowiednimi przepisami, również należne składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zawarte przez Wnioskodawcę we wniosku stwierdzenie, że pracownik mógł nabyć akcje do wysokości premii rocznej przed opodatkowaniem i oskładkowaniem oznacza, że taką kwotę mógł maksymalnie wyłożyć na zakup akcji.

Każdy uczestnik Planu Bonus przekazał przelewem swoje środki finansowe na zakup akcji na rachunek organizatora Planu Bonus w Wielkiej Brytanii.

    3. Zakupu akcji według średniorynkowej ceny zamknięcia na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dokonał Fundusz Powierniczy w dniu 29 stycznia 2004r. Akcje te zostały następnie zdeponowane w imieniu uczestnika Planu Bonus na jego indywidualnym rachunku inwestycyjnym.
    4. Uczestnicy Planu Bonus, którzy zachowają akcje przez okres 3 lat oraz pozostaną pracownikami Grupy przez ten czas, mają prawo do otrzymania dodatkowych, bezpłatnych akcji w stosunku jeden do jednego (1 do 1) w dniu 29 stycznia 2007r.

Wnioskująca wyjaśnia również, iż osoby otrzymujące dodatkowe akcje X Group PLC są zatrudnione przez Wnioskującą w drodze umowy o pracę, czyli otrzymują wynagrodzenie od Spółki z tytułu stosunku pracy. Wnioskująca jest dla wynagrodzenia wypłacanego menedżerom płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu stosunku pracy, o którym mówi art.12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uczestnicy Planu – pracownicy Wnioskującej – otrzymają bezpłatne dodatkowe akcje bezpośrednio od firmy X Group PLC, po spełnieniu warunków określonych powyżej (na początku punktu 4 niniejszego pisma).

    5. Zdeponowane w Funduszu Powierniczym akcje oraz otrzymane dnia 29 stycznia 2007r. akcje dodatkowe mogą zostać sprzedane przez uczestnika Planu Bonus na rynku giełdowym po dniu 29 stycznia 2007r.

Jak wynika z uzupełnienia podania z dnia 04.12.2006r., Spółka uzyskała informację od administratora Planu Bonus, że otrzymanie akcji przez pracowników Spółki w dniu 29 stycznia 2007r. nastąpi poprzez przekazanie uczestnikom tego Planu noty informacyjnej o zarejestrowaniu na ich rachunku dodatkowych akcji w proporcji – za 1 posiadaną akcję, 1 dodatkowa akcja. Od tego dnia też pracownicy będą mogli tymi akcjami dysponować w dowolny sposób, tzn. będą mogli je sprzedać, zatrzymać lub komuś podarować.

    6. Ponadto, Wnioskująca informuje w złożonym podaniu, iż co roku jest obciążana wartością amortyzacji bezpłatnych dodatkowych akcji nieotrzymanych jeszcze przez uczestników Planu, będącą szacowaną wartością godziwą dodatkowych korzyści jakie otrzyma uczestnik Planu Bonus w przyszłości. Wartość ta jest traktowana przez Spółkę jako koszt nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów, gdyż Spółka uważa, że otrzymane przez uczestnika Planu Bonus, bezpłatne akcje, nie stanowią świadczenia z tytułu wykonywania pracy.

Koszty ujęte na fakturze związane są z zakupami akcji przez firmę powierniczą na zalecenie X Group PLC. Zakup odbywa się w różnych terminach i po różnych cenach i ma na celu częściowe zabezpieczenie finansowe Grupy w związku z koniecznością zaspokojenia praw uczestników Planu na całym świecie. Koszty ujęte na fakturze nie odnoszą się do konkretnych dodatkowych akcji przyznawanych poszczególnym uczestnikom Planu, ponieważ każdy uczestnik może odstąpić od uczestnictwa w Planie Bonus (a zatem od otrzymania akcji dodatkowych) lub utracić uprawnienie do otrzymania dodatkowych akcji (np. rezygnacja z pracy z różnych powodów) – tym samym nie otrzymując bezpłatnie akcji. Wnioskująca lub firma X Group PLC nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych kosztów zabezpieczenia do poszczególnych uczestników Planu Bonus również z tego względu, iż średnia cena zakupu akcji zawarta w obciążeniu Spółki nie jest i nie będzie równa rzeczywistej cenie rynkowej akcji w chwili rzeczywistego otrzymania akcji dodatkowych. Wyliczenie kwoty całkowitego obciążenia ma charakter statystyczny i oparte jest na wartości godziwej.

Wobec przedstawionego powyżej stanu faktycznego, Spółka złożyła do tutejszego organu podatkowego prośbę o potwierdzenie prawidłowości stanowiska, iż z tytułu przyznania akcji dodatkowych przez firmę X Group PLC uczestnikom Planu Bonus - pracownikom Wnioskującej, wartość rynkowa bezpłatnych akcji dodatkowych w dniu ich przyznania, tj. w dniu 29 stycznia 2007r. nie spowoduje, że Spółka będzie zobowiązana jako płatnik do poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od tej wartości rynkowej za uczestnika Planu Bonus.

W opinii Wnioskującej, powyższe stanowisko wynika z tego, że art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednocześnie uznaje za przychody, poprzez zastrzeżenie dokonane w art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, tylko te przychody zaliczane do kapitałów pieniężnych, które byłyby należne, choć faktycznie nie otrzymane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Innymi słowy Spółka stwierdza, iż przyznanie, tj. zapisanie uczestnikom Planu Bonus, dodatkowych bezpłatnych akcji nie będzie przychodem ze stosunku pracy z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia, o czym mówi art. 12 ust. 1 ustawy. Wnioskująca przyjmuje założenie, iż Jej pracownicy otrzymują dodatkowe bezpłatne akcje firmy X Group PLC bezpośrednio od tej firmy, a nie akcje Wnioskującej, co kwalifikuje te przychody z otrzymania dodatkowych akcji do przychodów kapitałowych, a nie przychodów ze stosunku pracy.

Spółka stwierdza, że otrzymane bezpłatnie akcje (papiery wartościowe) nie powodują powstania jakiegokolwiek przychodu. Jak wynika bowiem z regulacji art. 30b ust. 1 ustawy, podatek dochodowy od przychodów kapitałowych określany jest od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i to w sytuacji uzyskania takiego dochodu. Następnie w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy, ustawodawca określa co jest tym dochodem. Jest nim różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy. Dalej, Spółka wskazuje na art. 30b ust. 5, który stanowi, że tak uzyskanych dochodów z ust. 1, czyli z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, nie łączy się z dochodami określonymi w art. 27 ustawy (np. ze stosunku pracy).

Podsumowując, Spółka stwierdza, iż nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od otrzymanych przez uczestnika Planu Bonus dodatkowych bezpłatnych akcji, gdyż:

    - otrzymanie takich akcji ma związek z kapitałami pieniężnymi (art. 11, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy),
    - przychód powstaje dopiero z odpłatnego zbycia otrzymanych akcji (art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy),
    - dochód powstaje po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów (art. 30b ustawy),
    - koszt uzyskania przychodów, rozumiany jako koszt nabycia akcji jest równy zero.

Ustosunkowując się do zagadnienia przyznania pracownikom Wnioskującej dodatkowych akcji przez firmę X Group PLC, organ podatkowy tytułem wstępu zauważa, iż z uwagi na informację umieszczoną w podaniu Spółki, iż przyznanie tych akcji dodatkowych wyznaczone jest na dzień 29 stycznia 2007r., odpowiedzi udziela się w oparciu o regulacje ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w stanie prawnym obowiązującym w 2007r.

Wnioskująca prosi w podaniu o zajęcie stanowiska w zakresie występowania po Jej stronie obowiązku poboru podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku nieodpłatnego przyznania przez firmę X Group PLC osobom zatrudnionym u Wnioskującej w ramach umowy o pracę, dodatkowych akcji. Zatem, aby rozpatrzyć ewentualne obowiązki płatnicze Wnioskującej w stosunku do tych osób, należy rozpatrzyć, czy otrzymanie przez pracowników Spółki dodatkowych firmy X Group PLC może mieć związek z przychodami powstającymi ze stosunku pracy, a więc z przychodami, o których stanowi art. 12 ust. 1 powołanej wyżej ustawy.

Stosownie do regulacji art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przytoczona powyżej definicja przychodów ze stosunku pracy określa, iż do przychodów pracownika zaliczyć należy zarówno świadczenia pieniężne jak i niepieniężne. Przychodem pracownika jest więc każde świadczenie otrzymane w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z danym pracodawcą, bez względu na źródło finansowania tego świadczenia, z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych w art. 21 ust. 1 wskazanej ustawy podatkowej. Przepis ten zawiera katalog zwolnień przedmiotowych, tj. przypadków, w których określone przychody lub dochody podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zatem, przychodami ze stosunku pracy będą zarówno otrzymane przez pracownika od pracodawcy pieniądze, wartość pieniężna świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z kolei na podstawie art. 11 ust. 1 przywołanej ustawy podatkowej, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z regulacji tej wynika, iż m. in. w odniesieniu do przychodów ze stosunku pracy, dla określenia momentu powstania tego przychodu u podatnika (pracownika) niezbędne jest otrzymanie lub postawienie do jego dyspozycji środków stanowiących wynagrodzenie. Przy ustalaniu więc, czy dany pracownik uzyskał przychód z tytułu łączącego go z pracodawcą stosunku pracy, czy jeszcze tego przychodu nie uzyskał, zastosowanie znajduje zasada kasowa. Przepis ten wskazuje więc na to, kiedy należy uznać przychód z określonego źródła przychodu za osiągnięty w dacie otrzymania, wskazuje także, że w stosunku do niektórych przychodów, zastosowanie będzie miała inna - niż kasowa - metoda określenia daty osiągnięcia tegoż przychodu.

Zauważyć zatem należy, iż na podstawie regulacji art. 11 ust. 1 ustawy, nie można dokonywać przyporządkowania określonych wartości do konkretnego źródła przychodu. To natomiast czyni Wnioskująca wywodząc z tego przepisu, czy dane wartości – opiewające na przyznane pracownikom bezpłatnie dodatkowe akcje - stanowią dla tych pracowników przychód ze stosunku pracy, czy raczej przychód z kapitałów pieniężnych, czy może przychód z innych źródeł.

Odnosząc się natomiast do stanowiska zajętego przez Wnioskującą, iż przyznanie pracownikom Spółki bezpłatnych akcji dodatkowych, nie spowoduje obowiązku poboru podatku dochodowego przez Wnioskującą od ich wartości rynkowej, stwierdzić należy, że takie stanowisko jest prawidłowe. Można mówić o obowiązku poboru podatku dochodowego (zaliczki na ten podatek) w sytuacji wypłaty pracownikom Spółki, zatrudnionym na umowę o pracę, wynagrodzenia za pracę lub innych świadczeń np. w naturze lub nieodpłatnych, które to wynagrodzenia i świadczenia pracownik otrzymuje od Wnioskującej. Stwierdzenie ustawodawcy zawarte w art. 12 ust. 1 ustawy podatkowej, iż do przychodów ze stosunku pracy zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty, świadczenia, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, należy rozumieć według organu podatkowego, w ten sposób, że nie jest ważne źródło finansowania wypłaty otrzymywanej przez pracownika, byleby źródło tego finansowania pochodziło od pracodawcy, a nie od innego podmiotu. Innymi słowy, jeśli ciężar finansowania danej wypłaty, świadczenia pracownikowi spoczywa na pracodawcy i ma związek z pracą świadczoną przez pracownika na rzecz tego pracodawcy, to wówczas uznać należy, iż pracownik otrzymał wypłatę, świadczenie od pracodawcy z tytułu stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy.

Powyższe wynika także z treści przepisu art. 31 ustawy, określającego obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy przez pracodawców zatrudniających osoby w drodze stosunku pracy. W regulacji tej bowiem ustawodawca stanowi, iż osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Podkreślenia wymaga tutaj stwierdzenie ustawodawcy, iż obowiązany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy, taki podmiot (zakład pracy) od którego podatnik uzyskuje przychód ze stosunku pracy.

Jak wynika natomiast ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółki, pracownicy pozostający z Nią w stosunku pracy, otrzymują bezpłatnie dodatkowe akcje (w proporcji 1-a akcja dodatkowa bezpłatna, za 1-ą akcję zakupioną przez pracownika) od podmiotu trzeciego jakim jest firma X Group PLC. Tak więc Wnioskująca nie ponosi ciężaru finansowego nabycia akcji, które otrzymują Jej pracownicy. Nie można zatem powiedzieć, iż źródłem finansowania tego przedsięwzięcia są środki należące do Wnioskującej i że to właśnie od Niej pracownicy otrzymują bezpłatnie akcje innej firmy. Zatem faktu otrzymania przez pracowników Spółki (przyznania im) opisywanych akcji dodatkowych nie można utożsamiać ze źródłem przychodu, jakim jest stosunek pracy łączący Spółkę z jej pracownikami. W konsekwencji, uznać należy, iż Wnioskująca nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy od przyznanych Jej pracownikom bezpłatnie akcji przez firmę X Group PLC.

Wobec zajętego powyżej stanowiska, bezprzedmiotowym jest odnoszenie się do wywodów Wnioskującej dotyczących kwestii zakwalifikowania przyznawanych akcji do określonego, innego niż stosunek pracy, źródła przychodów (np. kapitałów pieniężnych) i daty powstania przychodu oraz zagadnień kosztów związanych z tym przychodem.

Ponadto, informuje się, iż zagadnienia dotyczące ewentualnych obowiązków płatniczych Wnioskującej, w przypadku sprzedaży akcji zarówno zakupionych przez uczestników Planu Bonus, jak i otrzymanych przez nich bezpłatnie akcji dodatkowych, zostaną przedstawione w odrębnym postanowieniu organu podatkowego.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj