Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DZ/412/12/WL/2007
z 22 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DZ/412/12/WL/2007
Data
2007.02.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy pięcioletni termin, o ktorym mowa w art. 10 ust. 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fiztycznych liczony jest od końca roku, w którym lokal został wybudowany (protokolarnie przekazany do użytkowania) czy też od końca roku w którym nastąpiło nabycie w formie aktu notarialnego?


Postanowienie.Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga postanawia uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie biegu 5 letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 8 lit.d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od końca roku w którym lokal został wybudowany, a nie od umowy ustanowienia odrębnej własnoości lokalu.

Uzasadnienie Wnioskiem z dnia 02.02.2007r. (data wpływu w dniu 08.02.2007r.) w związku z planowaną w bieżącym roku sprzedażą lokalu mieszkalnego Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie biegu 5 letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 8 lit.d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od końca roku w którym lokal został wybudowany, a nie od umowy ustanowienia odrębnej własnoości lokalu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż: w dniu 31.05.1999r. Strona zawarła z developerem przedwstępną umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego, przedmiotowy lokal mieszkalny został przekazany do użytkowania na podstawie protokołu przekazania lokalu w dniu 03.08.2001r,umową z dnia 24.01.2002r. o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i przeniesienia prawa własności lokalu wyodrębniono z budynku wielomieszkaniowego położonego w Warszwie przy ul. .... samodzielny lokal mieszkalny nr 717 w celu ustanowienia jego odrębnej własności i sprzedano Stronoie ten lokal wraz z loggią oraz udziałem we współwłasności wszelkich części budynku oraz udziałem w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu, na której znajduje się budynek, w bieżącym roku Strona ma zamiar zbyć przedmiotowy lokal mieszkalny na rzecz osoby trzeciej.

Zdaniem wnioskodawcy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) należy liczyć od końca roku, w którym przedmiotowy lokal mieszkalny został wybudowany i protokolarnie przekazany do użytkowania, czyli od roku 2001, a nie końca roku w którym nastąpiło ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu, czyli roku 2002.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, że:Użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. .... jest ”J” Spółka Akcyjna z siedzibą w Ząbkach.Właścicielem w/w nieruchomości jest Gmina Warszawa–Centrum.Na w/w nieruchomości Spółka Akcyjna ”J” wybudowała budynek wielorodzinny mieszkalny wraz z garażami, który uzyskał pozwolenie na użytkowanie na podstawie decyzji Nr 656/01 z dnia 12.12.2001r. wydanej z up. Burmistrza Gminy Warszawa-Centrum. Prawo własności budynku i prawo użytkowania wieczystego gruntu przysługiwało Spółce Akcyjnej ”J”.Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Przy czym 5 letni termin określony w w/w powołanym przepisie jest liczony od dnia wybudowania budynku wyłącznie w sytuacji, gdy budujący jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu, zaś w rozpatrywanym stanie prawnym i faktycznym sytuacja taka nie wystąpiła. Dopiero od monentu ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia prawa własności lokalu z wyodrębnionym z budynku wielomieszkaniowego położonym w Warszwie przy ul. .... samodzielnym lokalem mieszkalny nr 717 i sprzedaży lokalu wraz z loggią oraz udziałem we współwłasności wszelkich części budynku oraz udziałem w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu, na której znajduje się budynek, tj. od dnia 24.01.2002r. może być liczony ustawowy termin wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy nie podziela stanowiska Strony, iż planowana w bieżącym roku sprzedaż (odpłatne zbycie) lokalu mieszkalnego nabytego w dniu 24.01.2002r. umową o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie prawa własności lokalu wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu, na której znajduje się budynek nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym, ponieważ planowana w roku 2007 sprzedaż lokalu mieszkalnego będzie miała miejsce przed upływem 5 lat od nabycia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj