Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD2/415/43/06/2007
z 18 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD2/415/43/06/2007
Data
2007.01.18



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
przychód
sprzedaż nieruchomości
środek trwały


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w 2005 roku przez spólkę jawną: czy 19% z działaności gospodarczej od różnicy między ceną zakupu a sprzedaży, czy 10% od sprzedaży nieruchomości?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.10.2006r. (uzupełnionego w dniu 03.01.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n o w i ł

uznać, że stanowisko wyrażone we wniosku w sprawie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości , jest nieprawidłowe w obowiązującym stanie prawnym,

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 18.10.2006r. (wpływ do Urzędu 24.10.2006r.) wystąpił Pan w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: w jakiej wysokości należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w 2005 roku przez spółkę jawną: czy 19% z działalności gospodarczej od różnicy między ceną zakupu a sprzedaży, czy 10% od sprzedaży nieruchomości.Zapytanie zostało w dniu 03.01.2007r. uzupełnione o stan faktyczny.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan wspólnikiem spółki jawnej „A”, która w dniu 02.04.2004r. zawarła umowę pożyczki oraz umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości z klientem, pożyczając klientowi pod zastaw tej nieruchomości kwotę pieniężną z zastrzeżeniem, iż w razie nie wywiązania się z warunków umowy spółka jawna zakupi nieruchomość za kwotę udzielonej pożyczki. W dniu 29.06.2005r. spółka jawna aktem notarialnym nabyła w/w nieruchomość, stanowiącą lokal mieszkalny usytuowany w budynku wielomieszkaniowym łącznie z udziałem wynoszącym 31/1000 części w użytkowaniu wieczystym gruntu. Nieruchomość nie była środkiem trwałym w spółce i nie była wykorzystywana w działalności spółki. Spółka jawna „A” nosi się z zamiarem sprzedaży tej nieruchomości.

Wg Pana stanowiska nieruchomość nabyta przez spółkę nie była środkiem trwałym, ale stanowiła majątek spółki i przy sprzedaży należy zapłacić podatek od różnicy pomiędzy ceną nabycia a sprzedaży w wysokości 19%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga wyjaśnia, iż zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 28 stosuje się odpowiednio.

W związku z tym w świetle wyżej przytoczonych przepisów oraz jak wynika z treści art. 10 ust. 3 zgodnie z którym przepisy ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie jest Pan zobowiązany zgodnie z udziałem we współwłasności przedmiotowego lokalu mieszkalnego do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego (art. 28 ust.2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jeśli zbycie nastąpi przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie chyba, że w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złoży Pan oświadczenie, że przychód ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkalne określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit.e w/w ustawy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj