Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/443-113/05/MS/6231
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/443-113/05/MS/6231
Data
2006.01.26



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
pośrednictwo finansowe
pożyczka
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Spółka udziela pożyczek podmiotom powiązanym lub niepowiązanym, oraz osobom fizycznym,mającym siedzibę (miejsce zamieszkania) zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Podatnik zwraca się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:1/ czy udzielanie pożyczek przez Spółkę podmiotom posiadającym siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski jest czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy o PTU w związku z poz. 3 załącznika nr 4 ustawy o PTU?2/ czy udzielanie pożyczek przez Spółkę podmiotom posiadającym siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Polski jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o PTU, w związku z art. 27 ust. 4 pkt 4?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1,oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony wniesionego w dniu 09.11.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko (zapytanie nr 1 i nr 2) jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka udziela pożyczek podmiotom powiązanym lub niepowiązanym, oraz osobom fizycznym,mającym siedzibę (miejsce zamieszkania) zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Podatnik zwraca się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1/ czy udzielanie pożyczek przez Spółkę podmiotom posiadającym siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski jest czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o PTU w związku z poz. 3 załącznika nr 4 ustawy o PTU.
2/ czy udzielanie pożyczek przez Spółkę podmiotom posiadającym siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Polski jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o PTU, w związku z art. 27 ust. 4 pkt 4.

Zdaniem Podatnika, udzielanie pożyczek przez Spółkę podmiotom posiadającym siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski jest czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o PTU, w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy, bowiem usługa ta, wykonywana przez Podatnika, jest usługą pośrednictwa finansowego, mieszczącą się w grupowaniu PKWiU 65.22.10-00.90, tj. usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym, pozostałe.
(Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi pismem z dnia 7 września 2005 r., znak OK.-5672/KU-5327/2005 w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 25 sierpnia 2005 r. określił, iż usługi polegające na udzielaniu pożyczek mieszczą się w grupowaniu PKWiU 65.22.10-00.90 „Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym, pozostałe")
Natomiast, w ocenie Podatnika, udzielanie pożyczek przez Spółkę podmiotom posiadającym siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Polski jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o PTU, w związku z art. 27 ust. 4 pkt 4, bowiem miejscem świadczenia usług pośrednictwa finansowego jest miejsce, w którym nabywca usługi posiada siedzibę.

W odpowiedzi na powyższe zapytania Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika w obu przypadkach.
Jak wynika z wniosku, Spółka świadczy usługi ,,udzielania pożyczek poza systemem bankowym sklasyfikowanym według PKWiU 65.22.10-00.90 podmiotom posiadającym siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski, jak też poza terytorium Polski.
W załączniku Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., nr 54, poz. 535, ze zm.) zostały wymienione usługi, których świadczenie jest zwolnione od podatku. W poz. 3 tego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane według symbolu PKWiU - Sekcja J, ex (65-67). A zatem, otrzymanie przez pożyczkodawcę (od kontrahenta krajowego) odsetek powinno być dokumentowane fakturami VAT, bez naliczania podatku (sprzedaż zwolniona). Dokumentowaną ww. fakturami sprzedaż zwolnioną należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży i wykazać w deklaracji VAT-7 w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, na zasadach wynikających z art. 19, ust. 1, 4 ustawy.
Zgodnie z art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 4 ustawy o PTU, który stanowi, iż w przypadku usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją świadczonych na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zatem, miejsce świadczenia usług na rzecz odbiorców spoza Wspólnoty zawsze rozpoznane będzie w kraju nabywcy. Natomiast w przypadku, gdy usługa będzie świadczona na rzecz odbiorców z innego niż Polska państwa Wspólnoty miejsce świadczenia usługi ulega „przesunięciu” do kraju nabywcy wyłącznie wtedy, gdy nabywcą jest podatnik.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj