Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-37/06/62747
z 7 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-37/06/62747
Data
2006.08.07



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
cena nabycia
różnice kursowe
środek trwały
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy różnice od niezapłaconych zobowiązań z tytułu dostawy maszyn i urządzeń, naliczone (niezapłacone) do dnia przekazania środka trwałego do używania, korygują cenę nabycia środka trwałego lub koszt wytworzenia środka trwałego, zgodnie z art. 16g ust. 5 ustawy pdop?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 18.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.07.2006 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że przedstawione stanowisko w w/w piśmie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka kupuje maszyny i urządzenia, których dostawcą jest podmiot nie posiadający siedziby w Polsce. Walutą dostawy jest USD lub EUR. Spółka ustala z dostawcą maszyn i urządzeń odroczony termin płatności za dostarczone maszyny i urządzenia, nie krótszy niż 60 dni. Termin płatności przypada później niż przekazanie środka trwałego do używania. W związku z odroczoną płatnością w walucie obcej Spółka nalicza różnice kursowe do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Spółka zwraca się z zapytaniem czy różnice od niezapłaconych zobowiązań z tytułu maszyn i urządzeń, naliczone (niezapłacone) do dnia przekazania środka trwałego do używania, korygują cenę nabycia środka trwałego lub koszt wytworzenia środka trwałego, zgodnie z art. 16g ust. 5 ustawy pdop.
Zdaniem Spółki różnice kursowe od niezapłaconych zobowiązań z tytułu dostawy maszyn i urządzeń, naliczone (niezapłacone) do dnia przekazania środka trwałego do używania, korygują cenę nabycia środka trwałego lub koszt wytworzenia środka trwałego, zgodnie z art. 16g ust. 5 ustawy pdop.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Wnioskodawcy.
Przepis art. 16g ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) zwanej dalej ustawą pdop stanowi, że cenę nabycia oraz koszt wytworzenia środka trwałego koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Z przytoczonego przepisu wynika, iż cenę nabycia i koszt wytworzenia środka trwałego koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania także od niezapłaconych przed dniem oddania środka trwałego do używania, zobowiązań dewizowych dotyczących kupowanego lub wytworzonego środka trwałego. Przepis art. 15 ust. 1 – zdanie drugie i trzecie - ustawy pdop, reguluje sposób ustalania różnic kursowych powstałych w trakcie działalności gospodarczej w związku z kosztami ponoszonymi w walutach obcych. Zgodnie z jego treścią koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Koszt nabycia lub wytworzenia środka trwałego powiększa się lub zmniejsza o różnice kursowe (niezrealizowane) od zobowiązań dewizowych dotyczących inwestycji, a niezapłaconych przed dniem oddania środka trwałego do używania. Różnice kursowe niezrealizowane ustala się jako różnicę, która powstała przy zarachowaniu zobowiązań z tytułu zakupów służących do wytworzenia (nabycia) środka trwałego przy zastosowaniu średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia zarachowania i kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z dnia oddania środka trwałego do używania.
Różnice kursowe powstałe pomiędzy dniem przyjęcia środka trwałego do używania, a dniem zapłaty za zobowiązania dewizowe przypadające do zapłaty po przyjęciu środka trwałego do używania, należy obliczyć jako różnicę pomiędzy kursem średnim ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, a kursem sprzedaży walut z dnia zapłaty za zobowiązania, ustalonym przez bank, z którego usług korzystała Spółka.
Wobec tego różnice kursowe od niezapłaconych przez Spółkę zobowiązań z tytułu dostawy maszyn i urządzeń, naliczone (niezapłacone) do dnia przekazania środka trwałego do używania, korygują cenę nabycia środka trwałego lub koszt wytworzenia środka trwałego.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5. W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj