Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US.PDa-423/1/07
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDa-423/1/07
Data
2007.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
koszty uzyskania przychodów
odsetki
spółdzielnie mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
1. Czy dochody z wynajmu lokali mieszkalnych (w tym z nakazem eksmisji), opłata za garaż oraz opłata za korzystanie z obiektów Spółdzielni od TV kablowej będą objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych jako dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi?
2. Czy odsetki karne od zobowiązań wobec dostawców zapłacone przez Spółdzielnię będą stanowiły koszt uzyskania przychodów?


Działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 15 ust. 1, ust. 2 i 2a art. 16 ust. 1 pkt 11, art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek Spółdzielni z dnia 31.01.2007 r., uzupełniony wnioskiem z dnia 05.02.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku po analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 31.01.2007 r. (uzupełnionym wnioskiem z dnia 05.02.2007 r.) Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego części dochodów osiąganych przez Spółdzielnię, określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stan faktyczny opisany przez Spółdzielnię przedstawia się następująco: Spółdzielnia Mieszkaniowa w swoich zasobach mieszkaniowych posiada lokale mieszkalne i garaże na prawach własnościowych. Aktualnie Spółdzielnia nie posiada lokali użytkowych. Większość lokali mieszkalnych zajmowanych jest na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, część wynajmowanych jest na cele mieszkaniowe. Dwa spośród wynajmowanych mieszkań posiadają sądowe nakazy eksmisji i zajmowane są bez tytułu prawnego. Ponadto Spółdzielnia uzyskuje dochody w postaci comiesięcznej opłaty ryczałtowej od TV kablowej za korzystanie nieruchomości i z obiektów Spółdzielni w zakresie instalowania urządzeń telekomunikacyjnych i przeprowadzania linii kablowych. Uzyskuje również odsetki od lokat bankowych i odsetki od nieterminowych opłat czynszowych.

W związku z wyżej przedstawionym stanem faktycznym Spółdzielnia prosi o interpretację przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązującego od 01.01.2007r. i wyjaśnienie czy dochody z wynajmu lokali mieszkalnych (w tym z nakazem eksmisji), opłata za garaż oraz opłata za korzystanie z obiektów Spółdzielni od TV kablowej będą objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych jako dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Prosi również o wyjaśnienie czy odsetki karne od zobowiązań wobec dostawców zapłacone przez Spółdzielnię będą stanowiły koszt uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółdzielni dochody z wynajmu lokali mieszkalnych oraz dochody uzyskiwane z wynajmu garaży należy traktować jako gospodarka zasobami mieszkaniowymi, która obejmuje budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami m.in. garażami, bez względu na posiadany tytuł prawny do lokalu. Wnioskodawca wyjaśnia również, że składniki czynszu są takie same dla najemców i właścicieli, z wyjątkiem opłaty eksploatacyjnej, która jest nieco wyższa dla najemców. Ponadto przeważająca część przychodów związanych z lokalami mieszkalnymi dotyczy dostaw ciepła, wody i odprowadzania ścieków, dostaw energii i gazu, które są rozliczane do wysokości faktycznie poniesionych kosztów.

Spółdzielnia uważa również, że dochody uzyskiwane od TV kablowej są związane z gospodarką mieszkaniową (przystosowanie budynków dla potrzeb mieszkańców) i korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. Natomiast uzyskiwane przez Spółdzielnię odsetki z lokat bankowych oraz z odsetek od nieterminowych opłat czynszowych – wg jednostki podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a odsetki za zwłokę od zobowiązań wobec dostawców, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym i stanowiskiem Spółdzielni przedstawionym w przedmiotowych pismach, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku postanawia uznać stanowisko Spółdzielni w nich prezentowane za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi – wolne są od podatku.

Przez pojęcie gospodarki zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć m.in. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi pomieszczeniami takimi jak strychy, piwnice, kotłownie, hydrofornie, garaże, urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się w/w budynki m.in. takie jak rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, drogi, chodniki i ulice.

Zatem związane z wyżej wymienionymi budynkami, budowlami, obiektami i urządzeniami opłaty oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które są jednocześnie przychodami i kosztami w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Bez znaczenia pozostaje tutaj tytuł prawny do posiadanego lokalu. Powstały dochód z tego tytułu, będzie wolny od podatku o ile zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Opodatkowaniu podlegać będzie natomiast dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który nie zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany np. dochód z odsetek od lokat terminowych.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Wobec powyższego zapłacone przez Spółdzielnię odsetki od zobowiązań wobec dostawców będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w dacie ich uregulowania.

Nadmienić należy, że w przypadku gdy zapłacone przez Spółdzielnię odsetki od zobowiązań wobec dostawców dotyczyłyby źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania, Jednostka jest obowiązana do stosowania postanowień art. 15 ust. 2 i ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przedstawiony stan faktyczny sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Spółdzielni zwarte w przedmiotowym wniosku o udzielnie pisemnej interpretacji – jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj