Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-485/12-2/MZ
z 11 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21.09.2012 r. (data wpływu 21.09.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia składników majątku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 21.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia składników majątku.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W. z siedzibą w Niemczech (dalej: Wnioskodawca lub Spółka lub Nabywca) zarządza kilkoma otwartymi funduszami inwestycyjnymi utworzonymi na podstawie niemieckiego prawa inwestycyjnego. Wnioskodawca, stosownie do art. 85 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. (t.j. Dz. U. Nr 220, poz. 1447 ze zm.), dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zarejestrował oddział pod nazwą W. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oddział w Polsce (dalej: Oddział). Spółka jest cywilnoprawnym właścicielem nabywanych nieruchomości i udziałów w spółkach celowych.

Obecnie, Wnioskodawca rozważa nabycie składników majątku (dalej: Transakcja) od osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą w branży hotelarskiej (dalej: Zbywca). Zbywca jest właścicielem budynku hotelu (dalej: Hotel), posiada prawa do gruntów, na których powstał Hotel (prawo użytkowania wieczystego i prawo służebności) oraz prawa do innych składników majątkowych wykorzystywanych przez Zbywcę dla celów działalności hotelarskiej i gastronomicznej.


W ramach Transakcji Zbywca dokona sprzedaży na rzecz Nabywcy następujących składników:

  • prawa własności budynku (Hotelu),
  • prawa do gruntów, na których Hotel jest posadowiony, tj. prawa użytkowania wieczystego i prawa służebności,
  • prawa własności wybranych nieruchomości oraz przynależności związanych z Hotelem,
  • praw autorskich do projektu Hotelu, czyli dokumentacji sporządzonej w ramach umowy z architektem, która została dołączona do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę Hotelu (wraz ze wszelkimi poprawkami i zmianami wprowadzonymi do tej dokumentacji), (dalej łącznie: Przedmiot Transakcji).


W stosunku do Przedmiotu Transakcji, Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług (dalej: VAT) związanego z nabyciem, budową lub przebudową tych składników. Ponadto, Zbywca wykorzystał Hotel do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT, w tym w szczególności poszczególne części Hotelu były wykorzystywane na cele prowadzenia działalności hotelowej i gastronomicznej, pozostałe natomiast stanowiły przedmiot najmu na rzecz osób trzecich.

W związku z dokonaniem Transakcji, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, z mocy prawa Nabywca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów najmu poszczególnych lokali zawartych przez Zbywcę. Docelowo jednak Spółka i Zbywca zawrą umowę, na mocy której Zbywca otrzyma prawo do korzystania z powierzchni Hotelu w zamian za czynsz najmu oraz otrzyma prawo do dalszego podnajmu wspomnianych lokali Hotelu.


Jednocześnie warto zauważyć, iż w ramach planowanej Transakcji, nie zostaną przeniesione przez Zbywcę na wnioskodawcę w szczególności następujące składniki majątkowe:

  • prawa i obowiązki wynikające z umów pożyczek, których stroną – jako pożyczkobiorca lub pożyczkodawca – jest Zbywca,
  • należności i zobowiązania wynikające z zawartych przez Zbywcę umów, niezwiązane z nieruchomością,
  • umowy związane z obsługą administracyjną Zbywcy (np. obsługa prawna, podatkowa, itp.),
  • prawa i obowiązki z umów o prowadzenie rachunków bankowych Zbywcy,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących dostawy mediów do budynku (Hotelu),
  • prawa i obowiązki wynikające z polis ubezpieczeniowych uzyskanych przez Zbywcę, a których przedmiotem jest Hotel należący obecnie do Zbywcy,
  • środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych Zbywcy,
  • księgi rachunkowe Zbywcy,
  • prawa i obowiązki związane ze sporami prawnymi, których stroną jest Zbywca.


Na Wnioskodawcę nie przejdzie również zakład pracy Zbywcy.


Intencją Zbywcy jest zbycie na rzecz Nabywcy Przedmiotu Transakcji jako odrębnych składników majątkowych, a nie przedsiębiorstwa Zbywcy w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Z punktu widzenia prawa cywilnego Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego na dzień Transakcji.

W przypadku wynajmowanej części powierzchni Hotelu (dalej: Wynajmowane Lokale) będącego Przedmiotem Transakcji, pomiędzy:

    • dniem oddania ich pierwszemu użytkownikowi do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu VAT po ich wybudowaniu lub kwalifikowanym ulepszeniu a
    • dniem planowanej Transakcji
      upłynie okres co najmniej 2 lat.


W odniesieniu natomiast do pozostałych powierzchni Hotelu będącego Przedmiotem Transakcji (dalej: Część Hotelowa), Zbywca wykorzystuje te powierzchnie dla celów prowadzenia własnej działalności gospodarczej (działalności hotelowej) opodatkowanej VAT dłużej niż 2 lata po wybudowaniu lub kwalifikowanym ulepszeniu Hotelu.

Zarówno Zbywca jak i Nabywca (dalej łącznie: Strony Transakcji) będą na moment Transakcji zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. Strony Transakcji podjęły wspólną decyzję o chęci wyboru opodatkowania VAT Transakcji, a także złożą, najpóźniej na dzień poprzedzający dzień dokonania transakcji, wspólne oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

Po nabyciu Hotelu wraz z innymi składnikami stanowiącymi Przedmiot Transakcji, Wnioskodawca zamierza zawrzeć odpowiednie umowy na dostawę mediów, zapewnić stosowne środki pieniężne, obsługę administracyjną i wykorzystać Hotel do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Wnioskodawca pragnie także zaznaczyć, iż Zbywca rozpoczął przeprowadzenie przekształceń własnościowych, przy czym efektem tych przekształceń nie będzie dokonanie dostawy Przedmiotu Transakcji na inny podmiot. Wszelkie kroki restrukturyzacji, które dotyczyć mogą także Przedmiotu Transakcji, zostaną wykonane w taki sposób, aby zapewnić sukcesję prawno-podatkową w odniesieniu do tych składników.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na Transakcji w związku z dostawą na jego rzecz Przedmiotu Transakcji, uwzględniając fakt, że:
    1. Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił na gruncie ustawy o VAT przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i tym samym Transakcja nie znajdzie się poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT,
    2. ze względu na historię budynku oraz fakt złożenia przez Strony Transakcji wspólnego oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT,
    3. Wnioskodawca będzie wykorzystywał Przedmiot Transakcji do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT?
  2. Czy planowana transakcja w części dotyczącej Wynajmowanych Lokali będzie opodatkowana podatkiem VAT (wobec prawa do rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT), w związku z czym Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na Transakcji?
  3. Czy planowana transakcja dostawy Części Hotelowej będzie opodatkowana podatkiem VAT, w związku z czym Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na Transakcji?
  4. Czy na Nabywcy nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?


Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 06.12.2012 r. została wydana interpretacja Nr IPPP3/443-971/12-2/IG.


Zdaniem Wnioskodawcy, na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania danej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W związku z faktem, iż sprzedaż Przedmiotu Transakcji (w tym w części dotyczącej Wynajmowanych Lokali oraz Części Hotelowej, łącznie składających się na Hotel) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki, transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Konsekwentnie, Nabywca nie będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu (o którym mowa w przepisach ustawy o PCC) z tytułu nabycia przedmiotowej nieruchomości.

W świetle powyższego, w związku z opodatkowaniem Transakcji podatkiem VAT (co wskazano w poprzednich punktach niniejszego stanowiska), Wnioskodawca uważa, iż nie będzie ciążył na nim obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy Zbywcą a Spółką.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Na wstępie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest tylko i wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.


Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

    umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • (uchylone),
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że umowa zobowiązująca do przeniesienia składników majątku będzie miała formę umowy sprzedaży. Stosownie do postanowień art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m. in. umowy sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży składników majątku podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Nr IPPP3/443-971/12-2/IG z dnia 06.12..2012 r. dotyczącej podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów potwierdził w trybie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, iż (…) Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił na gruncie ustawy VAT przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i tym samym Transakcja nie znajdzie się poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT. W związku z rezygnacją przez strony Transakcji ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, Transakcja będzie w całości opodatkowana podatkiem VAT (…).

A zatem, w sytuacji gdy Strony wybiorą opcję opodatkowania Przedmiotu Transakcji podatkiem od towarów i usług, wówczas znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj