Interpretacja Urzędu Skarbowego w Koninie
PM/4320-85295-436-1/07
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/4320-85295-436-1/07
Data
2007.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Koninie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
spadek
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy Podatnik będący współwłaścicielem w częściach ułamkowych (1/2) nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, który otrzyma w drodze dziedziczenia prawo własności lokalu mieszkalnego może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn?


Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość na zasadzie współwłasności majątkowej małżeńskiej oraz posiadałaz mężem ( przed jego śmiercią ) prawo własności w wysokości #189; do lokalu mieszkalnego w Poznaniu ( drugą połowę posiadała córka ). W wyniku dziedziczenia ustawowego po zmarłym mężu ( przed dniem 01.01.2007r. ) odziedziczyławraz z córką część nieruchomości oraz 1/8 prawa własności do lokalu mieszkalnego położonego w iinym mieście. Wnioskodawczyni twierdzi, że spełnia przesłanki przewidziane w art.16 ustawy o podatku od spadków idarowizn do uzyskania ulgi podatkowej. W przypadku nabycia m. in. budynku mieszkalnego lub jego części , lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość , nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku m. in. nabycia części ( udziału ) budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału. Przedmiotowa ulga przysługuje osobom , które łącznie spełniają następujące warunki:- spełniają wymogi określone w art.4 ust 4- nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy - nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych : prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym , a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni , w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego - nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu - będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:a/ od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,b/ od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.. Zgodnie z cytowanym powyżej przepisem współwłaściciel innego budynku mieszkalnego lub lokalu może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, wtedy gdy otrzyma w drodze w tym przypadku spadku lokal bądź budynek mieszkalny w całości jak i wtedy gdy nabywa udział w takim lokalu lub budynku mieszkalnym. W związku z tym posiadanie ułamkowej części innej nieruchomości bądź lokalu nie stanowi przeszkody do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, ale pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek określonych w art.16 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj