Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDB/415-10/07/JM
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDB/415-10/07/JM
Data
2007.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dział spadku
lokal mieszkalny
spadek
spadkobiercy
sprzedaż
sprzedaż mieszkania
udział
zwolnienia podatkowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
W dniu 17 grudnia 2006r. zmarła matka podatnika pozostawiając spadek, w skład którego wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Rozprawa spadkowa odbyła się 12 kwietnia 2007r. Postanowieniem Sądu z dnia 12 kwietnia 2007r. podatnik nabył frac12; części prawa do spadku. Niniejsze postanowienie uprawomocniło się 8 maja 2007r. Nabytą w spadku frac12; część lokalu podatnik planuje sprzedać.Czy w opisanym stanie faktycznym będą miały zastosowanie przepisy dotyczące sprzedaży nieruchomości obowiązujące do 31 grudnia 2006r. czy od 1 stycznia 2007r.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz.60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13.06.2007r. uzupełnionym w dniu 14.06.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku – jest prawidłowe w odniesieniu do stanu faktycznego.


U z a s a d n i e n i e


W dniu 13.06.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek uzupełniony w dniu 14.06.2007r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 1 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
W dniu 17 grudnia 2006r. zmarła matka podatnika pozostawiając spadek, w skład którego wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Rozprawa spadkowa odbyła się 12 kwietnia 2007r. Postanowieniem Sądu z dnia 12 kwietnia 2007r. podatnik nabył #189; części prawa do spadku. Niniejsze postanowienie uprawomocniło się 8 maja 2007r. Nabytą w spadku #189; część lokalu podatnik planuje sprzedać.

Pytanie brzmi:
Czy w opisanym stanie faktycznym będą miały zastosowanie przepisy dotyczące sprzedaży nieruchomości obowiązujące do 31 grudnia 2006r. czy od 1 stycznia 2007r.

Stanowisko wnioskodawcy:
Zdaniem wnioskodawcy przy sprzedaży odziedziczonego lokalu mieszkalnego mają zastosowanie przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2006r.

Ocena prawna stanu faktycznego:
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami) – opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechani poboru podatku.

Źródłem przychodu, określonym w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego – jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Należy podkreślić, że stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Z 2006r., Nr 217, poz. 1588) – do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) cytowanej ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w w/w ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

W świetle powyższego, od dnia 1 stycznia 2007r. możemy mieć do czynienia z dwoma trybami opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia. Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, nabytych do dnia 31.12.2006r. - będzie opodatkowany na zasadach określonych w cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r.

Powyższe oznacza, że przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nabytego do dnia 31.12.2006r. w drodze spadku lub darowizny – będzie w całości korzystał ze zwolnienia z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r.

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem – wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w całości, jeśli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Natomiast w przypadku uzyskania dochodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa powyżej, nabytych po dniu 31.12.2006r. - zastosowanie będą miały przepisy art. 30e cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007r.

W myśl powołanego przepisu – od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw - podatek wynosi 19% podstawy obliczenia podatku, którą stanowi różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia, określonym zgodnie z art. 19 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a kosztami określonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d.
Podatek ten jest płatny w terminie złożenia zeznania tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

W niniejszej sprawie wątpliwość budzi to, według którego stanu prawnego – obowiązującego do końca 2006r. czy od 1 stycznia 2007r. - będzie rozpatrywana ewentualna sprzedaż lokalu mieszkalnego, nabytego w drodze spadku.

Wyjaśniając powyższe wątpliwości niezbędne jest określenie momentu nabycia przedmiotu sprzedaży tj. wskazanie, czy nabycie w drodze spadku #189; części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło:
- w roku 2006, i w związku z tym korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r.,
- w roku 2007, i w związku z tym podlega opodatkowaniu według nowych zasad obowiązujących od dnia 1 stycznia 2007r.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zmianami) – spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 cytowanego Kodeksu cywilnego – spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkodawca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem. Reasumując, stwierdzić należy, że nabycie w drodze spadku następuje w dniu otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. Natomiast postanowienie są o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkodawcy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotna dla podatku dochodowego jest zatem nie data postanowienia sądu o nabyciu spadku, ale data stwierdzająca dzień otwarcia spadku (czyli data śmierci spadkodawcy).

Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne do sprawy będącej przedmiotem zapytania stwierdzić należy:
Nabycie #189; części spadku (w skład którego wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) po zmarłej matce miało miejsce w dniu śmierci spadkodawcy tj. 17 grudnia 2006r.

W świetle powyższego, w przypadku sprzedaży w 2007r. #189; części w/w spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zastosowanie będą miały przepisy obowiązujące do końca 2006r. tj., przychód z ewentualnej sprzedaży będzie korzystał w całości ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku tj. 13.06.2007r.

Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art. 14b § 1 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie. Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj