Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1/423-17/06/GB
z 15 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/423-17/06/GB
Data
2007.01.15


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
emisja akcji
koszty uzyskania przychodów
podwyższenie kapitału zakładowego


Pytanie podatnika
Czy poniesione koszty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez publiczną emisję stanowią koszty uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 06 listopada 2006 r. (data wpływu: 07 listopada 2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 06 listopada 2006 r. (data wpływu: 07 listopada 2006 r.) Spółka zwróciła sie do tut. Organu podatkowego o udzielenie interpretacji m. in. w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez publiczną emisję akcji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka Akcyjna podjęła czynności prawne związane z pozyskaniem kapitału poprzez publiczną emisję akcji. W tym celu podpisano umowę z kancelarią adwokacka o świadczenie usług prawnych związanych z ofertą publiczną akcji oraz z biurem maklerskim umowę doradztwa i oferowania akcji w zakresie przeprowadzenia pierwszej publicznej oferty akcji.

W związku z opisanym stanem faktycznym Podatnik wnosi o odpowiedź na pytanie, czy koszty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez publiczną emisję akcji tj. koszt obsługi emisji akcji, przygotowanie i przeprowadzenie oferty emisji akcji, sporządzenie prospektu emisyjnego, zwołanie i przeprowadzenie zgromadzenia akcjonariuszy, opłat dla notariusza, podatku od czynności cywilnoprawnych, rejestracji podwyższonego kapitału w Krajowym Rejestrze Sądowym czy ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym są kosztami uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Podatnika, wymienione wyżej koszty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez publiczną emisję akcji stanowią koszty uzyskania przychodów w myśl przepisów art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Według Spółki wskazane wydatki są ponoszone w celu uzyskania przychodów. Są one koniecznym obciążeniem Spółki, gdyż większości wydatków związanych z emisją akcji nie da się uniknąć czy ograniczyć, bowiem obowiązek ich poniesienia wynika wprost z przepisów prawa.
Podatnik uważa, że środki pozyskane na podwyższenie kapitału Spółki mają bezpośredni związek z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, z jej funkcjonowaniem, jej istotą. Wyższy kapitał zakładowy wzmacnia sytuację finansową Spółki, poprawia jej pozycję na rynku, wzmacnia wiarygodność wśród kontrahentów, powoduje wzrost wartości Spółki, lepiej zabezpiecza jej kontrahentów.
Według Wnioskodawcy istnieje funkcjonalny związek pomiędzy pozyskaniem środków przeznaczonych na powiększenie kapitału Spółki a osiąganiem przez nią przychodów.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście wyjaśnia co następuje:
Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.
Powołany przepis oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
Podatnik prowadząc działalność gospodarczą ponosi koszty nie tylko bezpośrednio ale też pośrednio związane z osiąganymi przychodami tj. takie koszty, które nie są powiązane z konkretnymi przychodami, ale ich poniesienie jest związane z funkcjonowaniem firmy.
Do kosztów pośrednio związanych z przychodami należą wydatki poniesione w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki, który pełni w firmie m.in. funkcję gospodarczą, gdyż daje on podstawę zabezpieczenia praw wierzycieli i rękojmię spłaty udzielonych Spółce kredytów.A zatem wydatki, które Spółka była zobowiązana ponieść w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez publiczną emisję akcji tj. koszty obsługi emisji akcji, przygotowania i przeprowadzenia oferty emisji akcji, sporządzenia prospektu emisyjnego, zwołania i przeprowadzenia zgromadzenia akcjonariuszy, opłaty dla notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych, koszt rejestracji podwyższonego kapitału w KRS czy ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym stanowią koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie - jest prawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj