Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-53/1/07
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-53/1/07
Data
2007.06.22



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
targi


Pytanie podatnika
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółka zwróciła się z zapytaniem w jakim terminie powstaje obowiązek podatkowy, w podatku od towarów i usług, dla świadczonej przez Spółkę kompleksowej usługi organizacji targów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu kompleksowej usługi organizowania targów.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest przedsiębiorcą organizującym targi. W ramach organizowanych targów Podatnik sprzedaje swoim klientom – wystawcom, kompleksową usługę organizacji targów, na którą składają się następujące czynności:

- usługi związane z wynajmem powierzchni wystawienniczej;

- usługi związane z aranżacją przestrzeni wystawienniczej;

- usługi związane z nadzorem i sprzątaniem stoiska;

- usługi reklamowe;

- usługi wynajmu personelu (tłumacze, hostessy);

wpisy do katalogów targowych, umieszczanie ogłoszeń reklamowych w katalogach targowych, informatorach, biuletynach, umieszczanie plakatów reklamowych, rozdawanie prospektów reklamowych i podobne działania reklamowe;

- przydział teczki wystawcy, zawierającej pakiet materiałów informacyjnych dotyczących danej edycji targów (katalog, informacje organizacyjne, biuletyny, periodyki i dodatki prasowe, foldery, ulotki reklamowe, wizytówki firmowe);

- organizacja poczęstunku i bankietów (tzw. wieczory branżowe) związane z imprezami targowymi;

organizacja i obsługa pokazów i prezentacji wydarzeń dotyczących imprez targowych (uroczystości otwarcia targów, konferencje, spotkania branżowe, sympozja itp.);

- organizacja i obsługa uroczystości związanych z wręczeniem nagród targowych.

Spółka wskazała, iż czynności składające się na świadczoną kompleksową usługę organizacji targów odbywają się w ściśle określonym czasie – odpowiadającym czasowi trwania wydarzenia targowego. Ponadto, ze względów organizacyjnych Spółka wystawia kilka faktur dokumentujących poszczególne czynności (np.: usługę montażu stoiska targowego, wynajmu powierzchni wystawienniczej, media – telefon, woda, internet, prąd). Wszystkie wymienione czynności kwalifikowane są w grupowaniu PKWiU 74.84.15 – usługi organizowania targów.

Spółka wskazała także, iż zgodnie z warunkami uczestnictwa w targach, cena wynajmu powierzchni wystawienniczej związanej z uczestnictwem w targach obejmuje:

- czynsz najmu powierzchni na okres targów oraz montażu i demontażu stoisk;

- koszt zużycia energii elektrycznej i wody;

- przydział kart wystawcy;

- przydział teczki wystawcy;

- koszt udziału wystawcy w imprezach towarzyszących targom (w uroczystościach otwarcia targów, wręczenia Złotych Medali, poczęstunkach, bankietach, spotkaniach branżowych, pokazach, prezentacjach, otwartych konferencjach).

Na podstawie warunków płatności za najem powierzchni wystawienniczej, wystawca wraz z przesłaniem formularza zgłoszeniowego na dane wydarzenie targowe wpłaca kaucję na zasadach i w wysokości określonej w warunkach uczestnictwa. W dniu zawarcia umowy między Wnioskującą a wystawcą, kaucja zostaje zaliczona na poczet opłaty za najem powierzchni wystawienniczej. Na kwotę tę Spółka wystawia fakturę VAT w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy. Pozostała część opłaty z tytułu najmu powierzchni wystawienniczej fakturowana jest nie wcześniej niż 30 dni przed dniem udostępnienia powierzchni. Termin zapłaty faktury końcowej został określony w ciągu 5 dni od dnia otrzymania faktury lub 14 dni od daty wystawienia faktury za najem powierzchni. Wszelkie inne rozliczenia z tytułu pozostałych usług targowych (zabudowy i konstrukcji stoiska, najmu rekwizytów, wykonania instalacji elektrycznej, przyłącza wodno-kanalizacyjnego, prac graficznych, najmu hostess, sprzątania stoiska itp.) fakturowane są w terminie do 7 dni od zakończenia targów.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółka zwróciła się z zapytaniem w jakim terminie powstaje obowiązek podatkowy, w podatku od towarów i usług, dla świadczonej przez Spółkę kompleksowej usługi organizacji targów?

W ocenie Wnioskującej, opisaną we wniosku kompleksową usługę organizacji targów sklasyfikowaną w grupowaniu PKWiU 74.87.15-00.00 – usługi organizowania wystaw, targów i kongresów, należy traktować całościowo i tym samym obowiązek podatkowy nie powstanie odrębnie w stosunku do składających się na nią poszczególnych czynności. W ocenie Spółki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. W przypadku bowiem, gdy zamawiany jest cały pakiet usług, nie byłoby zasadne aby usługi pomocnicze traktować oddzielnie i opodatkować według odrębnych zasad. Gdyby nie istniała usługa główna – wynajem powierzchni wystawienniczej, nie byłyby świadczone usługi dodatkowe.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Niniejsze postanowienie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy wyłącznie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, zgodnie z treścią zapytania Podatnika i przedstawionego w złożonym wniosku własnego stanowiska w tej sprawie.

Zgodnie z treścią złożonego wniosku, wszelkie opisane w nim świadczenia na rzecz wystawców należą do usług organizowania wystaw targów i kongresów (PKWiU 74.84.15-00.00). Stanowią usługę kompleksową, której podstawowym elementem jest wynajem powierzchni wystawienniczej.

Wskazać należy, iż organ podatkowy dokonując interpretacji prawa podatkowego w trybie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), nie dokonuje klasyfikacji opisanego we wniosku świadczenia, opierając się w tym zakresie na klasyfikacji dokonanej przez Podatnika. To Podatnik sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Tut. organ podatkowy, opierając się na klasyfikacji dokonanej prze Podatnika, dokonał wyłącznie prawnopodatkowej oceny kompleksowej usługi organizowania wystaw.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 4 ww. ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Opisana przez Podatnika kompleksowa usługa organizowania targów obejmuje swoim zakresem usługę główną, jaką jest wynajęcie powierzchni wystawienniczej oraz szereg różnorodnych usług, które z racji powiązania z usługą główną powinny być traktowane jako usługi związane z nieruchomością. Tym samym, do przedmiotowej usługi zastosowanie znajdują szczególne regulacje dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego objęte przepisem art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT, stanowiącym, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Uwzględniając powyższe, wskazać należy, iż obowiązek podatkowy w odniesieniu do opisanej we wniosku kompleksowej usługi organizowania targów, w skład której wchodzą wszelkie wymienione we wniosku świadczenia dodatkowe, powstanie zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT tj. z chwilą otrzymania zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie bądź fakturze. Z uwagi na powyższe, wbrew twierdzeniom Podatnika, obowiązek podatkowy w przedmiotowym stanie faktycznym, nie powstanie z chwilą wykonania usługi lecz w momencie otrzymania zapłaty, przy czym moment powstania obowiązku podatkowego, właściwy jest dla całej usługi opisanej we wniosku, a więc również do wchodzących w jej skład usług częściowych. Bez znaczenia w tym zakresie pozostaje okoliczność odrębnego fakturowania poszczególnych jej elementów.

Zaznaczyć należy, iż stosownie do § 9 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej nazwę towaru lub usługi.

Zatem wobec uznania opisanej we wniosku usługi za jedno świadczenie – usługę organizowania targów w odniesieniu, do której zastosowanie znajdują takie same zasady opodatkowania, Podatnik winien wystawić fakturę, w której jako tytuł płatności kontrahenta wskazana zostanie właśnie ta usługa. W przeciwnym razie faktura nie będzie odzwierciedlać rzeczywistego zdarzenia podlegającego opodatkowaniu a tym samym dotknięta będzie wadą istotną, którą wystawca zobowiązany jest skorygować wystawiając fakturę VAT korygującą.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj