Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łowiczu
US I/1 415/5/2007
z 28 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/1 415/5/2007
Data
2007.05.28



Autor
Urząd Skarbowy w Łowiczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kara umowna
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy kwota wypłacona kontrahentowi, stanowiąca równowartość utraconego w wyniku kradzieży transportowanego przez podatnika towaru, stanowi koszt uzyskania przychodu ?


W dniu 11.04.2007r. do tutejszego Organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu stosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.

W przedmiotowym wniosku opisano stan faktyczny. Wynika z niego, że prowadzona jest działalność gospodarcza między innymi w zakresie usług transportu drogowego w kraju i za granicą. Spółka posiada aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźników drogowych w ruchu międzynarodowym. Zgodnie ze zleceniem na usługę przewozu, świadczono usługę przewozu zestawów kina domowego z Hamburga do Piaseczna. W trakcie transportu miało miejsce włamanie i kradzież transportowanego towaru. Mimo opłacenia ubezpieczenia, Spółka nie uzyskała odszkodowania za skradziony towar, a kontrahent obciążył Spółkę równowartością utraconego towaru. Zapytanie dotyczy, czy wypłacona kontrahentowi kwota będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.

Ustosunkowując się do wniesionego zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu stwierdza co następuje. Przepis art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...). Podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów wszelkich wydatków, jeżeli wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością. Od tej zasady istnieją wyjątki przedstawione w art. 23 ust. 1 pkt 19 cyt. ustawy. Są to kary umowne i odszkodowania z tytułu:- wady dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług, - zwłoka w dostarczeniu towaru wolnego od wad,- zwłoka w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót. Istotą powyższego przepisu jest generalnie wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań związanych z wadami towarów lub usług. Oznacza to, że kary umowne i odszkodowania z innego tytułu mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem istnienia związku przyczynowego pomiędzy karą-odszkodowaniem a możliwością uzyskania przychodu.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Spółka nie wykonała usługi. Obowiązek uiszczenia odszkodowania dla kontrahenta za utracony towar wynika z faktu, iż kontrahent wystawił z fakturę obciążającą Spółkę równowartością utraconego towaru.W art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest wymieniony przypadek niewykonania usługi.
A zatem, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwotę wypłaconą kontrahentowi można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Zatem stanowisko przedstawione we wniosku należy uznać - za prawidłowe.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj