Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDP/423-42/06/BA/70461
z 15 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-42/06/BA/70461
Data
2006.09.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dotacja
koszt kwalifikowany
koszty uzyskania przychodów
podatnik VAT UE


Pytanie podatnika
Jednostka pyta czy podatek naliczony od zakupów dokonanych w związku z realizacją projektu finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, z tytułu którego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego, będzie stanowił koszt uzyskania przychodu ogólnej działalności pytającego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 23.08.2006 r. data wpływu do tut. Urzędu 28.08.2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jednostka we wniosku przedstawia, że podpisała umowę z Województwem Świętokrzyskim o dofinansowanie projektu Zarządzanie Relacjami z Pacjentem w Świętokrzyskim w ramach Priorytetu 2 Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach. W ramach umowy Województwo Świętokrzyskie działając jako Instytucja Wdrażająca przyznaje Spółce – beneficjentowi, na dofinansowanie projektu środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w formie dotacji.
Dofinansowanie będzie przekazywane transzami, na podstawie faktur dokumentujących poniesione koszty. Rozliczeniu w ramach projektu podlegają jedynie wydatki kwalifikowane, które zostały poniesione w okresie realizacji projektu.

Jednostka pyta czy podatek naliczony od zakupów dokonanych w związku z realizacją projektu finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, z tytułu którego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego, będzie stanowił koszt uzyskania przychodu ogólnej działalności pytającego.

Zdaniem Wnioskodawcy podatek naliczony, zawarty w fakturach VAT dotyczących kosztów realizacji projektu, nie może być potraktowany jako koszt uzyskania przychodu ze względu, że:
- podatek VAT w przedmiotowej sprawie nie jest kosztem kwalifikowanym,
- Wnioskodawca dokonując zakupów związanych z wykonaniem umowy nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT,
- działalność związana z realizacją projektu nie jest działalnością generującą dochód.
Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jednocześnie art. 16 ust. 1 pkt 46 stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług poza określonymi wyjątkami.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek naliczony jest kosztem uzyskania przychodów tylko w dwóch przypadkach:
- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
W związku z powyższym podatek naliczony zawarty na fakturach dotyczących omawianego projektu, którego podatnik nie może odliczyć od kwoty podatku należnego, powiększa jego koszty uzyskania przychodów, przy spełnieniu podstawowego warunku tj., że wydatek został poniesiony w celu uzyskania przychodów.
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Stare Miasto informuje, że nie poddawał analizie umowy o której mowa we wniosku, gdyż Jednostka nie dołączyła jej do wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj