Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PP/423-6/07/MZ
z 20 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PP/423-6/07/MZ
Data
2007.04.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
własność lokalu
wspólnota mieszkaniowa
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej znajduje się lokal użytkowy, który jest własnością miasta. Miasto co miesiąc uiszcza za ten lokal opłaty eksploatacyjne oraz fundusz remontowy w wysokości zgodnej z Uchwałą Wspólnoty (tak jak pozostali właściciele lokali mieszkalnych). Miasto - jako właściciel jest też obciążany za świadczenia- np. za centralne ogrzewanie, wg stawki jak za lokale mieszkalne.
Czy w zaistniałej sytuacji ponoszone przez miasto opłaty rozliczane są tak jak w przypadku pozostałych właścicieli lokali mieszkalnych na pokrycie kosztów utrzymania lokali własnych i nieruchomości wspólnej, a zatem podlegają zapisom wynikającym z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z powyższym podlegają zwolnieniu od podatku, a Wspólnota ma prawo do złożenia oświadczenia w trybie art. 25 ust. 5 cytowanej ustawy o zwolnieniu z obowiązku wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.01.2006r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza,
że stanowisko Wspólnoty jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 12.01.2006r. (data wpływu 23.02.2007r.) Podatnik wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu opłat za lokal użytkowy wchodzący w skład wspólnoty mieszkaniowej.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na terenie wspólnoty mieszkaniowej znajduje się lokal użytkowy będący własnością miasta st. Warszawy, którego właściciel uiszcza co miesiąc, zgodnie z uchwałą Wspólnoty, tak jak pozostali właściciele lokali mieszkalnych opłaty eksploatacyjne, fundusz remontowy oraz inne świadczenia, m. in. centralne ogrzewanie (wg stawki jak za lokale mieszkalne).
We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca stwierdza, że ponoszone przez miasto st. Warszawa opłaty rozliczane są tak jak w przypadku pozostałych właścicieli lokali mieszkalnych na pokrycie kosztów utrzymania lokali własnych i nieruchomości wspólnej, a zatem podlegają zapisom wynikającym z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z powyższym podlegają zwolnieniu od podatku a Wspólnota ma prawo do złożenia oświadczenia w trybie art. 25 ust. 5 cytowanej ustawy o zwolnieniu z obowiązku wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych... uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi –w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Z punktu widzenia podatku dochodowego istotny jest więc zarówno cel, na jaki ma być przeznaczony osiągnięty przez Podatnika dochód, jak również źródło pochodzenia tego dochodu i aby dokonać prawidłowej wykładni powyższego przepisu należy odwołać się do występującej w literaturze prawa oraz innych aktach normatywnych definicji zasobów mieszkaniowych i gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
I tak, zgodnie z pismem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2006r. Nr DD6-8213-438/WK/06/339/391 przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć między innymi budynki mieszkalne wraz w wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami..., zaś zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) budynkami mieszkalnymi są obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkaniowych. Ponadto z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok NSA z 16 października 1995r. sygn. akt SA/Wr 152/95, wyrok NSA z 8 listopada 1995r. sygn. akt SA/Kr 622/95) wynika, że pod pojęciem gospodarki zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć działanie mające na celu utrzymanie substancji lokalowej, tj. pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych.
W związku z powyższym w oparciu o stan prawny istniejący w dniu udzielenia niniejszej interpretacji organ podatkowy informuje, że wpłaty dokonywane przez właściciela lokalu użytkowego przeznaczone na utrzymanie tego lokalu i należącej do wspólnoty części wspólnej nieruchomości powiększają przychody Podatnika, które pomniejszone o koszty uzyskania przychodów określone na podstawie art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powodują powstanie dochodu lub starty podatkowej. Tak więc osiągnięta w opisanym stanie faktycznym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania stanowi dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który przeznaczony na utrzymanie tych zasobów, jest wolny od podatku dochodowego.
W przypadku osiągania dochodów wolnych od podatku ustawodawca przewiduje możliwość złożenia oświadczenia w trybie art. 25 ust 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie zwolnienia od obowiązków wynikających z ust. 1 w/w artykułu od dnia złożenia tego oświadczenia.
Z akt Wspólnoty wynika, że oświadczenie w trybie powołanego wyżej art. 25 ust. 5 wpłynęło do tutejszego Urzędu w dniu 01.02.2006r. Powyższe obowiązuje do czasu zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie, wtedy to Wspólnota, bez wezwania, jest obowiązana stosować przepisy art. 25 ust. 1-4 cytowanej ustawy.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, że wprowadzone z dniem 1 stycznia 2007r. opodatkowanie podatkiem dochodowym tej części dochodów wspólnot mieszkaniowych, które nie spełniają jednocześnie dwóch przesłanek wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powoduje konieczność rozgraniczenia przychodów, kosztów i dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczonych na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, a więc wolnych od podatku od pozostałych nie spełniających w/w warunków.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz aktualnego stanu prawnego i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236§ 2 pkt 1 i i 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zgodnie z art. 222 w/w ustawy zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj