Interpretacja Urzędu Celnego II w Łodzi
362000-RPA-9105-15/2006/ZK
z 19 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
362000-RPA-9105-15/2006/ZK
Data
2007.01.19



Autor
Urząd Celny II w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
gaz płynny
obowiązek podatkowy
potrzeby osobiste (własne)


Pytanie podatnika
Czy posiadanie stacji tankowania gazem zbiorników rodzi po stronie Spółki obowiązek opodatkowania akcyzą gazu zakupionego od dostawców i przeznaczonego wyłącznie dla własnych potrzeb Spółki w zakresie tankowania wózków widłowych ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 02 listopada 2006 r. postanawiam udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Spółki o wydanie pozwolenia na zakup paliwa gazowego zwolnionego z podatku akcyzowego. Na skutek wystosowanego przez tut. urząd wezwania do uzupełnienia braków, w tym sprecyzowania pytania, wnioskodawca pismem z dnia 02.11.2006 r. wystąpił z wnioskiem o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Spółka w ramach prowadzonej działalności zamierza dla własnych potrzeb wybudować stację tankowania gazem służącą wyłącznie do zaopatrywania w gaz wózków widłowych będących w dyspozycji spółki, które wyposażone są w silniki napędzane gazem propan-butan (butle). Sposób tankowania oraz rozwiązania techniczne stacji umożłiwiałyby ścisłą kontrolę tankowań.

Pytanie Spółki: Czy posiadanie w opisanych wyżej okolicznościach stacji tankowania gazem zbiorników rodzi po stronie Spółki obowiązek opodatkowania akcyzą gazu zakupionego od dostawców i przeznaczonego wyłącznie dla własnych potrzeb Spółki w zakresie tankowania wózków widłowych?

Stanowisko: Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2004 r. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) gaz jest towarem akcyzowym zharmonizowanym. Zgodnie z art. 4 ust. 1 wskazanej ustawy opodatkowaniu akcyzą podlegają:1. produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych,2. wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego,3. sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju,4. eksport i import wyrobów akcyzowych,5. nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 wskazanej ustawy za sprzedaż uważa się również:,1. przekazanie lub zużycie wyrobów akcyzowych na potrzeby reprezentacji albo reklamy,2. przekazanie przez podatnika wyrobów akcyzowych na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników,3. zamianę wyrobów akcyzowych oraz wydanie wyrobów akcyzowych w zamian za inne czynności podlegające opodatkowaniu,4. wydanie wyrobów akcyzowych w zamian za wierzytelności,5. wydanie wyrobów akcyzowych w miejsce świadczenia pieniężnego,6. darowiznę wyrobów akcyzowych,7. wydanie wyrobów akcyzowych w zamian za czynności niepodlegające opodatkowaniu,8. świadczenie usług polegających na wytwarzaniu wyrobów akcyzowych w ramach umowy o dzieło lub innej umowy,9. zużycie wyrobów akcyzowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej,10. zużycie wyrobów akcyzowych niezgodnie z ich przeznaczeniem, w przypadku gdy do wyrobów tych zastosowano zwolnienie lub obniżono stawki akcyzy.

Nadto zgodnie z ust. 3 wskazanego przepisu opodatkowaniu akcyzą podlega także nabycie lub posiadanie przez podatnika wyrobów akcyzowych, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości.Jednocześnie ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Z 2004 r. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) w art. 23-25 określa przypadki zwolnień od akcyzy. Zgodnie z art. 25 ust. 1 wskazanej ustawy zwolnienie od akcyzy stosuje się również m.in. gdy wynika to z przepisów prawa Wspólnoty Europejskiej (...), gdy wynika to z umów międzynarodowych (...) gdy wynika to z konieczności uniknięcia wielokrotnego opodatkowania wyrobów akcyzowych.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki, w niniejszym przypadku, skoro Spółka będzie nabywać gaz propan-butan, celem wykorzystania wyłącznie do własnych potrzeb bez dalszej odsprzedaży i skoro wyrób ten był opodatkowany akcyzą w związku z jego wyprodukowaniem lub sprzedażą na terytorium kraju to nie powinien być opodatkowany akcyzą w Spółce.

Odpowiedź: Zgodnie z treścią art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 29, poz. 257 ze zm.) wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi są paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe określone w załączniku nr 2 do ustawy.

Art. 4 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym stanowi, iż opodatkowaniu akcyzą podlegają:1) produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;2) wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego;3) sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju;4) eksport i import wyrobów akcyzowych;5) nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa.

W myśl § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.04.2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 99, poz. 688 ze zm.) zwalnia się od akcyzy gaz płynny – propan, butan, mieszaniny propanu-butanu w przypadku, gdy są zużywane do innych celów niż do napędu pojazdów samochodowych.

Powyższe zwolnienie ma zastosowanie w przypadku:1. gdy gaz płynny jest rozlewany do butli gazowych w składzie podatkowym;2. sprzedaży gazu płynnego ze składu podatkowego uprawnionemu nabywcy, tj. podmiotowi, który:- zużywa gaz płynny do celów uprawniających do zwolnienia lub - dokonuje odsprzedaży tego gazu podmiotowi zużywającemu;3. sprzedaży gazu płynnego przez uprawnionego nabywcę, który dokonuje odsprzedaży, uprawnionemu nabywcy, który zużywa gaz płynny do celów uprawniających do zwolnienia.

Gaz płynny nabywany ze składu podatkowego może być więc przemieszczany na odcinkach: ze składu podatkowego do podmiotu zużywającego, ze składu podatkowego do podmiotu dokonującego odsprzedaży, od podmiotu dokonującego odsprzedaży do podmiotu zużywającego.

W każdym przypadku warunkiem nabycia zwolnionego od akcyzy gazu płynnego jest złożenie przez uprawniony podmiot (podmiot zużywający gaz płynny lub podmiot dokonujący jego odsprzedaży) oświadczenia, iż gaz ten zostanie wykorzystany wyłącznie na cele uprawniające do zastosowania zwolnienia, tj. nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych. Uzyskanie zwolnienia od akcyzy jest uzależnione od spełnienia przez nabywcę wyrobów wszystkich warunków zwolnienia określonych w § 15 rozporządzenia. W przypadku naruszenia choćby jednego z tych warunków, podatek akcyzowy staje się wymagalny i obciąża nabywcę tych wyrobów. Warunki jakie powinno spełniać oświadczenie składane przez podmiot uprawniony (podmiot zużywający gaz płynny do celów objętych zwolnieniem) są określone w ust. 3 pkt. 1 rozporządzenia oraz w ust. 8 pkt 1 – 5 § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.04.2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 99, poz. 688 ze zm.).

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania wskazać należy, że jeżeli podmiot będzie nabywał gaz, który będzie następnie zużywany do celów innych niż do napędu pojazdów samochodowych i spełni pozostałe warunki dotyczące zwolnienia m.in. w zakresie składanych oświadczeń będzie mógł nabywać gaz płynny zwolniony od akcyzy.

Powyższej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego udzielono w oparciu o stan prawny wynikający z przepisów obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Pouczenie: -stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl art. 14b § 2 ustawy, wyżej wymieniona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.-od niniejszego postanowienia służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj