Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443-46/06
z 29 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-46/06
Data
2006.03.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
korekta faktury


Pytanie podatnika
Czy można dokonać korekty niewłaściwie wystawionych faktur?
Jeśli tak, to w jaki sposób i za jaki okres?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 24.02.2006 r. (data wpływu do urzędu 03.03.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko zawarte w pkt 3 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że świadczy Pan usługi pośrednictwa dla przedsiębiorców mających siedzibę we Francji i w Austrii, polegające na wyszukiwaniu nabywców dla towarów sprzedawanych przez usługobiorcę. Działa Pan w imieniu i na rzecz usługobiorcy a wynagrodzenie za świadczone przez Pana usługi wypłacane jest w formie prowizji od wartości sprzedaży. Nabywcy w/w usług są płatnikami podatku od wartości dodanej we Francji i w Austrii i podali Panu swoje woje numery identyfikacyjne, pod którymi są zidentyfikowani na potrzeby podatku od wartości dodanej we Francji i w Austrii.
Powyższe usługi nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Zapytanie podatnika:
Czy można dokonać korekty niewłaściwie wystawionych faktur? Jeśli tak, to w jaki sposób i za jaki okres?

Własne stanowisko podatnika:
Można dokonać korekty wystawianych faktur VAT za okres pięciu lat wstecz fakturami korygującymi VAT.

Ocena prawna stanowiska pytającego:
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Ponadto w ust. 2 tego artykułu wskazano, iż przepis ust. 1 stosuje sie odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub – w przypadku terytorium państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze.

Minister Finansów realizując dyspozycje zawartą w art. 106 ust. 8 pkt 1 i ust. 9 pkt 1 ustawy o VAT, rozporządzeniem z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) określił szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania, uwzględniające konieczność zapewnienia odpowiedniego dokumentowania dostawy towarów lub świadczenia usług i identyfikacji czynności dokonanych przez grupy podatników.
Zgodnie z treścią § 27 ust. 1 powołanego rozporządzenia przepisy w przedmiotowym zakresie zawarte w § 9, 11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - przypadku terytorium państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze. Faktury te winny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (§ 27 ust. 2). Ponadto w myśl ust. 4 tego paragrafu, w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.
Jak wskazano powyżej do przedmiotowych faktur odnoszą sie regulacje dot. ogólnych zasad dokumentowania czynności wykonywanych przez zarejestrowanych podatników jako podatników VAT czynnych, posiadających numer identyfikacji podatkowej (§ 8 ust. 1), w tym do korygowania dokonanych rozliczeń. Przepis § 17 ust. 1 rozporządzenia 1 stanowi, iż fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce, lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w § 16 ust. 4, w przypadku korekty powodującej zmniejszenie kwoty podatku należnego, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę (nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju). Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy tj. składających kwartalne deklaracje dla podatku od towarów i usług – w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.
Jeśli dokumentując czynności niepodlegające opodatkowaniu w kraju (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit.c, w związku z art. 28 ust. 7 ustawy o VAT) faktura zawierająca stawkę i kwotę podatku należnego wystawiona została nieprawidłowo, to biorąc pod uwagę powołane przepisy, powyższa okoliczność stanowi podstawę do wystawienia faktury korygującej, natomiast skorygowany podatek należny rozliczony winien być w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej.

Zgodnie z przepisem § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - podatnicy są obowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur oraz faktur korygujących, a także duplikaty tych dokumentów do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego tj. w okresie 5 lat, licząc od końca roku, w którym zostały one wystawione.
Jednocześnie na uwadze mieć należy przepis art. 86 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Nakłada on na podatników zobligowanie do prowadzenia ksiąg podatkowych, obowiązek przechowywania ksiąg i związanych z ich prowadzeniem dokumentów do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Okres przedawnienia zobowiązania podatkowego regulują przepisy rozdziału 8 w dziale III Ordynacji podatkowej.
Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze stwierdza, iż może Pan dokonać korekty niewłaściwie wystawionych faktur VAT, poprzez sporządzenie faktur VAT korygujących. Wystawiając te dokumenty należy stosować zasady określone w rozdziale 4 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.
Korekta faktur VAT dopuszczalna jest do momentu, gdy zobowiązanie za okres, w którym wystąpił obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej sprzedaży nie ulegnie przedawnieniu.

Powyższa interpretacja:
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do Pana nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj