Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/6/2007/PP
z 16 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/6/2007/PP
Data
2007.04.16



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pracownik
przychody ze stosunku pracy
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie usług
usługi medyczne


Pytanie podatnika
Spółka zawarła z firmą świadczącą usługi medyczne umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników i ich dzieci. Czy należy uznać te świadczenia za przychody ze stosunku pracy ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Spółki "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników i ich dzieci z firmą "Y". Usługa jest wyceniona ryczałtowo na jednego ubezpieczonego, a jej zakres obejmuje tak obowiązkowe badania, wynikające z Kodeksu Pracy i innych przepisów, jak i inne badania przekraczające ten zakres (np. opieka lekarzy – specjalistów, diagnostyka ambulatoryjna). Firma otrzymuje co miesiąc fakturę, skalkulowaną jako ryczałt na osobę razy ilość uprawnionych osób. Wielkość ryczałtu jest ustalona w umowie i nie zależy od tego, czy i jakie usługi były świadczone na rzecz poszczególnych osób.

W ocenie Spółki w przedmiotowej sprawie przychodem są nieodpłatne świadczenia, jednak tylko w sytuacji ich rzeczywistego otrzymania. Pracownik, który mimo zapewnienia mu przez pracodawcę takiej możliwości, nie korzysta w sposób rzeczywisty ze świadczeń medycznych, nie otrzymuje z tego tytułu przychodów. Następnie, nawet w przypadku korzystania przez pracownika z tych usług, nie ma możliwości otrzymania informacji o ilości udzielonych świadczeń, a także nie istnieje wycena poszczególnych świadczeń, otrzymywanych w ramach abonamentu (ryczałtu). Brak wyodrębnienia ryczałtu za badania obowiązkowe i nadobowiązkowe jest dodatkowym utrudnieniem. Powyższe przesłanki – zdaniem Spółki – nie dają podstaw do zaliczenia opłaconych ryczałtowo usług medycznych do przychodów poszczególnych pracowników.


Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego stanowisko Spółki jest nieprawidłowe:


Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 214, poz. 176 z późn. zm./ za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Na podstawie art. 11 ust. 1 w/w ustawy, przychodami z zastrzeżeniem art. 14 – 16, 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie art. 11 ust. 2a pkt 2 w/w ustawy, zgodnie z którym – jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia ustala się wg cen zakupu.
Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 powołanej ustawy wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.


W przedmiotowej sprawie wartość zakupu usług medycznych na rzecz każdego pracownika jest znana. Ponadto firma "Y" na fakturze wystawionej za usługi medyczne może wyodrębnić odpłatność za obowiązkowe świadczenia z zakresu medycyny pracy i odpłatność za dodatkowe świadczenia. Powyższe wynika z § 4 umowy zawartej przez Spółkę z firmą "Y" stanowiącego m.in., że na życzenie klienta wynagrodzenie za świadczenia, do których zobowiązują klienta postanowienia Kodeksu pracy i innych ustaw, będzie naliczane oddzielnie w stosunku do ewentualnych innych świadczeń.


Wyodrębnienie wartości usług objętych medycyną pracy umożliwia zastosowanie do tej wartości zwolnienia przedmiotowego określonego w cytowanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie świadczeń medycznych Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia badań lekarskich wstępnych, okresowych i kontrolnych w zakresie uszczegółowionym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, które zostało wydane na podstawie art. 179 i 229 Kodeksu pracy. Świadczenia zdrowotne określone powyższymi przepisami, korzystają ze zwolnienia podatkowego. Natomiast świadczenia zdrowotne przekazane nieodpłatnie na rzecz pracowników i ich dzieci, których zakres wykracza poza określony wyżej, podlegają opodatkowaniu na równi z innymi świadczeniami przekazywanymi pracownikom nieodpłatnie. W związku z tym, jeśli obowiązkowe świadczenia, o których jest mowa we wniosku, spełniają te wymogi, to w tej części będą korzystać ze zwolnienia.
Argumentacja Spółki opierająca się na stanowisku, że w przypadku opłat ryczałtowych nie można określić wartości faktycznie otrzymanych przez pracownika i jego dzieci świadczeń, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu jest nieprawidłowa, ponieważ całkowicie pomija specyfikę płatności ustalonej w sposób ryczałtowy. Wartość świadczeń otrzymanych nieodpłatnie przez pracownika i jego dzieci, jest równa wartości zakupionych świadczeń przez Spółkę na rzecz pracownika, natomiast faktyczne otrzymanie tych świadczeń przez pracownika udokumentowane jest umieszczeniem jego danych osobowych (lub/i jego dzieci) na wykazie osób uprawnionych, przekazanych zleceniobiorcy przez pracodawcę.

Będąc osobą uprawnioną do świadczeń medycznych wskazanych w zakresie świadczeń, pracownik w danym miesiącu może nie skorzystać z żadnych usług lub też skorzystać z usług o faktycznej wartości daleko wykraczających poza odpłatność ryczałtową. Ilość faktycznie wykorzystanych usług przez pracownika i jego dzieci, nie wpływa na wysokość odpłatności ustalonej w sposób ryczałtowy. Wartość ta jest stała i jest ponoszona za gotowość świadczenia usług objętych w/w umową na rzecz konkretnego pracownika, w okresie za który została zapłacona.
W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, przychód pracownika z tytułu przekazanych mu i jego dzieciom nieodpłatnie świadczeń medycznych podlega opodatkowaniu, z wyłączeniem wyodrębnionej odpłatności za świadczenia z zakresu medycyny pracy.

Reasumując, wobec ryczałtowej formy dokonywania rozliczeń z firmą świadczącą usługi medyczne, fakt skorzystania bądź nie skorzystania przez pracownika bądź jego dzieci z usługi pozostaje bez wpływu na sposób opodatkowania przedmiotowych świadczeń. Pracownik otrzymuje nieodpłatne świadczenie w miesiącu, za który Spółka wykupiła dla niego pakiet usług medycznych. Opłata za świadczenia medyczne jest bowiem formą zapłaty za te usługi. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku finansowania przez pracodawcę zakupu pracownikowi np. Karty miejskiej lub innych biletów okresowych uprawniających do określonych świadczeń, który nie budzi wątpliwości w kwestii zaliczenia wartości tych kart lub biletów do przychodów ze stosunku pracy.
Zatem, koszt ryczałtu ponoszonego przez Spółkę z tytułu zakupu na rzecz pracownika i jego dzieci, pakietu usług medycznych innych niż usługi objęte medycyną pracy – stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj