Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3/443-10/-07
z 1 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3/443-10/-07
Data
2007.06.01



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wg umów zawartych przed 01.05.2004 r. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. ianami/stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku nr PF.I.3110/15/2007 z dnia 1.03.2007r. / data wpływu 9.03.2007r. /, uzupełnionego w dniu 17.05.2007 r. / pismo .I.3110/26/2007 z dnia 15.05.07r. / - u z n a j ę za prawidłowe w części dotyczącej rozliczenia faktur korygujących za użytkowanie wieczyste.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 1.03.2007r. Gmina wystąpiła do tut. Organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujące fakty :

- Gmina na dzień 1 maja 2004 r. ma zawarte umowy o użytkowanie wieczyste,

- umowy te po 1.05.2004 r. opodatkowano podatkiem VAT t.j. przyjęto, że kwota opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego zawiera kwotę VAT w związku z czym podatek naliczano "metodą w stu",wystawiając faktury VAT,

- Naczelny Sąd Administracyjny w wydanej uchwale z dnia 8.01.2007 r., Sygn. Akt IFPS1/06 stwierdził, że ustanowienie użytkowania wieczystego należy uznać za dostawę towarów w związku z czym obowiązek podatkowy w tym przypadku powstaje z chwilą wydania towaru zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym , a więc przed 1.05.2004 r. - w związku z powyższym zdaniem Sądu nie podlega po 1.05.2004r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług użytkowanie wieczyste ustanowione przed 1.05.2004r.

- w miesiącu marcu 2007 r. wystawiono faktury korygujące, które po zaakceptowaniu przez odbiorcę i otrzymaniu ich przez Gminę zostaną ujęte w ewidencji za miesiąc, w którym otrzymano fakturę korygującą i rozliczone w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc .

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem, czy podatek VAT naliczony od umów za użytkowanie wieczyste zawartych przed 1.05.2004 r. został pobrany nienależnie - prosząc o udzielenie informacji czy Gmina postąpiła prawidłowo wystawiając faktury korygujące za użytkowanie wieczyste do umów zawartych przed 1.05.2004r. i ujmując je po otrzymaniu od odbiorcy w rozliczeniu za miesiąc w którym otrzymano potwierdzoną korektę faktury.

Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Stronę i obowiązujący w tym zakresie stan prawny, uwzględniając stanowisko Ministra Finansów oraz uchwałę NSA w Warszawie z dnia 8.01.2007 r. sygn. akt IFPS1/06 udzielam następującej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego:

W przedmiotowym przypadku mają zastosowanie przepisy art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. /Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./. Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Po oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste korzystający z niego dysponuje nieruchomością i rozporządza nią jak właściciel, a więc zgodnie z powołanym art. 7 ust. 1, czynność tę należy potraktować jako dostawę towarów.

Ze stanu faktycznego wynika, że użytkowanie wieczyste będące przedmiotem sprawy, zostało ustanowione przed 1.05.2004r., a więc w okresie kiedy czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego oraz stanowisko NSA stwierdzam, że oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste przed 1.05.2004r. jest dostawą towaru dokonaną przed tą datą i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Skorygowanie podatku jest możliwe poprzez wystawienie faktur korygujących podatek należny i ujęcie ich w rozliczeniu za miesiąc w którym podatnik otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej - § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. z 2005 r. nr 95, poz. 798 z póżn. zm./ .

Mając powyższe na uwadze przedstawione w zapytaniu stanowisko dotyczące korekty faktur wystawionych przez Gminę za użytkowanie wieczyste uznałem za prawidłowe.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, które wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj