Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-79935/06/168664/134/123/mk
z 16 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-79935/06/168664/134/123/mk
Data
2006.10.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
okulary


Pytanie podatnika
Czy prowadzący działalność gospodarczą, której charakter wymaga głównie pracy przy komputerze, ma prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej na firmę, dokumentującą zakup okularów korekcyjnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 21.07.2006 r. (wpł. 24.07.2006 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika - nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą, której charakter wymaga głównie pracy przy komputerze. Do tej pracy dokonał Pan zakupu okularów korekcyjnych otrzymując fakturę VAT.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii:

    - czy ma prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej na firmę, dokumentującą zakup okularów korekcyjnych?

Zdaniem Podatnika:

Istnieje możliwość odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup okularów korekcyjnych, gdyż zakup ten stanowi koszt uzyskania przychodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska Podatnika:

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Równocześnie w art. 88 ust. 1 pkt 2 niniejszej ustawy postanowiono, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego.

W świetle cytowanych przepisów ustawy uznaje się, że realizacja prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest możliwa, gdy istnienie związek tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi i związek ten ma charakter bezpośredni i bezsporny. Istotnym przy tym jest, czy istnieje możliwość zaliczenia wydatku poniesionego w związku z danym zakupem do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonał Pan zakupu okularów korekcyjnych, które wykorzystywane będą do pracy na komputerze. Ponieważ charakter prowadzonej działalności gospodarczej wymaga głównie pracy przy komputerze uznał Pan, że wydatek związany z tym zakupem stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Stanowiska tego nie podzielił tutejszy organ. Zostało to wyrażone w postanowieniu PDF-415/9406 Nr sprawy PDF/415-90/06 z dnia 16.10.2006 r., w którym uznano, że wydatki poniesione na zakup okularów korekcyjnych należą do wydatków o charakterze osobistym i nie będą one stanowiły kosztu uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Jak wynika z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego od nabycia towarów, gdy przepisy o podatku dochodowym nie pozwalają na zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, od podatku należnego nie może Pan dokonać odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej zakup okularów korekcyjnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj