Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-2/07/BIK
z 26 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-2/07/BIK
Data
2007.03.26



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
adaptacja
marketing
miejsce świadczenia usług
program komputerowy
reklama
usługi informatyczne
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy za prace związane z reklamą, marketingiem i adaptacją programu ISTRAM należy wystawiać faktury bez doliczania podatku VAT i czy ta sprzedaż uprawnia Spółkę do zwrotu podatku naliczonego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 21.12.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 27.12.2006r.) uzupełnionym w dniu 25.01.2007r. oraz 06.03.2007r.w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej miejsca świadczenia usług sklasyfikowanych przez Spółkę w PKWiU 72.60.10.00

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie:

1.adaptacji programu I. do przepisów projektowych obowiązujących na terenie RP.

2.wypożyczania (udostępniania) wersji edukacyjnych programu, instalowanych w aulach szkoleniowych szkół i uczelni oraz wypożyczania licencji pozostałym klientom.

3.sprzedaży programu I.

4.szkoleń obsługi programu I.

Adaptacja programu I. do przepisów projektowych obowiązujących na terenie RP, sklasyfikowana przez Spółkę w grupowaniu PKWiU 72.60.10.00 obejmuje:

tłumaczenia programu z języka hiszpańskiego na język polski i dostosowania go do przepisów obowiązujących w Polsce,

prezentacja programu u klienta.

Za tę usługę (prace związane z reklamą, marketingiem i adaptacją) wystawiane są faktury VAT dla firmy hiszpańskiej, która jest właścicielem programu. Na fakturze Spółka wpisuje uwagę następującej treści: Kontrahent rozliczy VAT w swoim kraju – zgodnie z art. 27.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy za prace związane z reklamą, marketingiem i adaptacją programu ISTRAM należy wystawiać faktury bez doliczania podatku VAT i czy ta sprzedaż uprawnia Spółkę do zwrotu podatku naliczonego.

Zdaniem Spółki prace związane z reklamą, marketingiem i adaptacją programu ISTRAM słusznie fakturowane są przez nią na rzecz właściciela licencji bez doliczania podatku VAT z powołaniem się na art. 27 ustawy o VAT oraz że Spółka ma prawo do zwrotu podatku naliczonego.

Jak wynika ze stanu faktycznego usługa złożona z prac związanych z reklamą, marketingiem i adaptacją programu została przez Spółkę sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU w podklasie 72.60.10.00. Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), które stosuje się dla celów podatku od towarów i usług, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007r. (§ 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2006r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) /Dz.U. Nr 245, poz. 1780/) są to usługi związane z informatyką, pozostałe. Zgodnie z art. art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT zarówno towary jak i usługi (z wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Z kolei zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz.Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Stosownie zaś do art. 27 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1.osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2.podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

  • miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Natomiast w art. 27 ust. 4 pkt 3 wymieniono usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3); przetwarzania danych i dostarczania informacji; tłumaczeń.

Z zacytowanych wyżej przepisów wynika zatem, iż ustawodawca w przypadku usług związanych z oprogramowaniem, miejsce świadczenia uzależnił od sklasyfikowania takiej usługi w odpowiednim grupowaniu PKWiU. Zatem świadczenie usług w zakresie oprogramowania będzie opodatkowane w miejscu siedziby usługobiorcy tylko wtedy, gdy usługi te zostaną sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 72.2.

W związku z powyższym miejsce świadczenia usług związanych z informatyką, pozostałych sklasyfikowanych w PKWiU 72.60.10.00 powinno być określone zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem w miejscu siedziby świadczącego usługę.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z faktem, iż przedmiotowa usługa świadczona przez Spółkę opodatkowana jest w Polsce, Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z nabycia towarów i usług wykorzystywanych do wykonania tej czynności opodatkowanej.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj