Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/9/07/JB
z 30 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/9/07/JB
Data
2007.03.30



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych


Słowa kluczowe
aktualizacja
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
program komputerowy
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy wydatek na zakup przez Spółkę programu komputerowego od firmy czeskiej, obejmujący prawo do instalacji modułów na jednym komputerze oraz do wytworzenia jednej kopii zapasowej służącej wyłącznie jako backup bez prawa do tworzenia innych kopii, reprodukcji, tłumaczeń, adaptacji, modyfikacji, dekompilacji dostarczonych programów, a także do wynajmowania, pożyczania, dystrybucji oraz udostępniania innym podmiotom, jak również coroczne wydatki na aktualizacje (upgrade) tego programu - nie stanowi wartości niematerialnych i prawnych (licencji ani praw autorskich) - w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie uznania, że wydatki na zakup programu komputerowego przez Spółkę nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)
uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia dnia 22.12.2006r. (data wpływu 03.01.2007r.) Spółka z o.o. wystąpiła z pytaniem: czy wydatek na zakup przez Spółkę programu komputerowego od firmy czeskiej, obejmujący prawo do instalacji modułów na jednym komputerze oraz do wytworzenia jednej kopii zapasowej służącej wyłącznie jako backup bez prawa do tworzenia innych kopii, reprodukcji, tłumaczeń, adaptacji, modyfikacji, dekompilacji dostarczonych programów, a także do wynajmowania, pożyczania, dystrybucji oraz udostępniania innym podmiotom, jak również coroczne wydatki na aktualizacje (upgrade) tego programu - nie stanowi wartości niematerialnych i prawnych (licencji ani praw autorskich) - w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiła od firmy czeskiej oprogramowanie na własne potrzeby. Umożliwia ono klientom sprawdzanie dostępności towarów na magazynie oraz dokonywanie zakupów drogą elektroniczną Spółka czeska wykonała dzieło, za które została ustalona cena, na którą składają się należności za hardware, licencję, implementację, usługi informatyczne.
Ponadto Spółka zobowiązała się do corocznego regulowania należności za tzw. Software Maintance - obejmujący przede wszystkim korektę błędów programu.Umowa reguluje kwestie praw autorskich do programu. Zgodnie z § 5 umowy elementem jej realizacji są licencje oprogramowania na wykorzystywanie których do celów opisanych w umowie Wykonawca nadaje uprawnienia Spółce.
Licencja udzielona Spółce obejmuje prawo do instalacji dostarczonych modułów na jednym komputerze oraz do wytworzenia jednej kopii służącej wyłącznie jako backup. Przez użycie do celów opisanych w umowie rozumie się umieszczenie dostarczonych programów w pamięci operacyjnej lub na dysku pamięciowym komputera, za wyjątkiem instalacji pierwotnej. Ponadto Spółka zobowiązała się, że nie będzie tworzyć innych kopii reprodukcji, tłumaczeń, adaptacji, modyfikacji, dekompilacji dostarczonych programów oraz nie będzie także innymi metodami badać ich kod, jak również nie będzie przedmiotu licencji wynajmować, pożyczać lub w inny sposób dystrybuować, a także nie będzie udostępniać systemu innym podmiotom.
Zdaniem Wnioskodawcy należności za licencję udzieloną umową i za aktualizację oprogramowania nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; winny podlegać bezpośrednio zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 w/w ustawy.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że w myśl ustawy z dnia 4.04.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.) programy komputerowe są przedmiotem prawa autorskiego.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 w/w ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór), natomiast zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).
Stosownie do treści art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nabyte autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 - są wartościami niematerialnymi i prawnymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającymi amortyzacji.
Oprogramowanie zakupione przez Spółkę stanowi wartości niematerialne i prawne - w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych i podlega amortyzacji, natomiast wydatki na aktualizację (upgrade) tego programu, po oddaniu go do używania, nie dające się zaliczyć do wartości początkowej tej wartości niematerialnej i prawnej w rozumieniu art. 16g w/w ustawy podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, po spełnieniu wymogu związku z przychodem ponoszonych wydatków stosownie do art. 15 ust. 1 w/w ustawy.
W związku z powyższym Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznając stanowisko podatnika przedstawione we wniosku za nieprawidłowe postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj