Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US.1431.DGI/415-79-3/EŁ/07
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.1431.DGI/415-79-3/EŁ/07
Data
2007.01.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
jednoosobowa działalność gospodarcza
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Podatnik zadaje pytanie w kwestii dotyczącej możliwości opodatkowania dochodów z tytułu świadczenia usług prawnych w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego według zasad określonych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku.


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 14.11.2006 r. (data wpływu: 17.11.2006 r.) jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 17.11.2006 r. wpłynął do tutejszego Organu Pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej możliwości opodatkowania dochodów z tytułu świadczenia usług prawnych w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego według zasad określonych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. w wysokości 19 % podstawy obliczenia podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego zawartego w złożonym zapytaniu wynika, że w dniu 22 października 2001 r. zawarła Pani z Kancelarią Radców Prawnych umowę o pracę na okres próbny od dnia 22 października 2001 r. do dnia 31 grudnia 2001 r. na stanowisku prawnika. Do obowiązków Pani należało:- przygotowywanie projektów umów, opinii prawnych i innych dokumentów, - sporządzanie projektów pism procesowych, analiz dotyczących problematyki prawnej i innych opracowań,- wykonywanie innych poleceń merytorycznych Pracodawcy.

W dniu 2 stycznia 2002 r. zawarła Pani z ww. Kancelarią umowę o pracę na czas nieokreślony, również na stanowisku prawnika. Zakres wykonywanych obowiązków był identyczny jak przy umowie o pracę na czas określony.

W roku 2002 rozpoczęła Pani aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Po złożeniu egzaminu radcowskiego z wynikiem pozytywnym – została Pani wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych . Wskutek powyższego w miesiącu lutym 2006 r. nabyła Pani prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego i w lipcu 2006 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego.

Umowa o pracę zawarta pomiędzy Kancelarią X a Panią uległa rozwiązaniu, na mocy porozumienia stron.

W tym stanie rzeczy zawarła Pani z ww. Kancelarią umowę o świadczenie usług prawnych (Umowa o współpracy), na podstawie której aktualnie wykonuje Pani usługi prawne na jej rzecz. Działając w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego jest Pani uprawniona do wykonywania usług prawnych także na rzecz podmiotów innych.

Zdaniem Pani z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej przysługuje Pani prawo do wyboru, począwszy od 2007 r. sposobu opodatkowania dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w/g 19 % stawki podatkowej.

Zgodnie z art. 9 a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przepis art. 9 a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania , o którym mowa w cytowanym powyżej art. 9 a ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30 c ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9 a ust. 2 wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Z powyższych przepisów wynika, iż z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać podatnicy uzyskujący z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadającym czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego oraz przedłożonych dokumentów wynika, że w ramach stosunku pracy wykonywała Pani czynności polegające na:przygotowywaniu projektów umów, opinii prawnych i innych dokumentów,sporządzaniu projektów pism procesowych, analiz dotyczących problematyki prawnej i innych opracowań,wykonywaniu innych poleceń merytorycznych Pracodawcy.

Powyższych zadań z uwagi na brak uprawnień (tytułu radcy prawnego) nie wykonywała Pani samodzielnie. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt. 2. 1. Umowy o współpracy z dnia 30 czerwca 2006 r. (obowiązującą od lipca 2006 r.) zawartej z Kancelarią zobowiązała się Pani do świadczenia usług prawnych. Zatem z dniem rozpoczęcia świadczenia usług na rzecz ww. Kancelarii rozpoczęła Pani samodzielnie świadczyć pomoc prawną na rzecz jej klientów jako radca prawny.

Do nowego zakresu obowiązków Pani należy zgodnie z art. 4 ust. 1, art. 6 ust. 1 ustawy o radcach prawnych: świadczenie pomocy prawnej, z wyjątkiem występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe, udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami.

Nie mając uprzednio stosownych uprawnień, powyższych czynności nie wykonywała Pani w ramach stosunku pracy.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny należy uznać, że czynności świadczone w ramach usług radcowskich na rzecz byłego pracodawcy, nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.

W związku z powyższym ma Pani prawo do skorzystania z możliwości opodatkowania dochodów uzyskanych w 2007 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług prawnych według zasad określonych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. w wysokości 19 % podstawy obliczenia podatku.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj