Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PB II 423/13/2006
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB II 423/13/2006
Data
2006.07.04



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
różnice kursowe
spłata kredytu


Pytanie podatnika
Czy zrealizowane różnice kursowe od spłaty rat kredytu na zakup gruntu pod budowę budynku komercyjnego, a którego kwota jest wyrażona w EUR są kosztami uzyskania przychodu (przychodami stanowiącymi podstawę opodatkowania) w opisanym we wniosku przypadku?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika. z dnia 15.05.2006 r. (data wpływu do tut. Organu 05.05.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z opisu sprawy zawartej w przedmiotowym piśmie wynika, że Spółka j.w. w ramach prowadzonej działalności zaciągnęła w 2005 r. w BPH Banku Hipotecznym w Warszawie kredyt na zakup gruntu pod budowę budynku komercyjnego. Kwota kredytu określona w umowie nr GZ/OS/0826 (stanowi załącznik do wniosku y dnia 15.05.2006 r.) sporządzonej w dniu 14.07.2005 r. została wyrażona w walucie obcej (euro) zgodnie z paragrafem 2 w/wym umowy: Wypata kredytu nastapia w złotych polskich zgodnie z paragrafem 9 umowy j.w. po przeliczeniu kwoty kredytu zgodnie z kursem kupna waluty obcej (euro) obowiązującym w BPH Banku Hipotecznym na dwa dni robocze przed dniem wypłaty środków pieniężnych. Harmonogram spłatypowyższego kredytu przez ... S.A. został wyrażony w walucieobej (euro), natomiast spłata kredytu nastąpiła zgodnie z paragrafem 10 umowy j.w. poprzez pobranie z rachunku Spółki j.w. w BPH S.A. w Krakowie środków pieniężnych w złotych polskich odpowiadających równowartości raty kredytu wyrażonej w walucie obcej (euro) według kursu waluty obowiązującego w PBH Banku Hipotecznym w Warszawie na dwa dni robocze przed terminem wymagalności spłaty raty kredytu. Potwierdzenie salda kredytu na dzień 31.12.2005 r. ... S.A. otrzymała z BPH Banku Hipotecznego w Warszawie w walucie obcej (euro).
W oparciu o opisany stan faktyczny wnioskodawca formułuje stanowisko, że powyższy kredyt jest kredytem dewizowym ponieważ kwota kredytu określona w umowie j.w. została wyrażona w walucie obcej (euro), harmonogram spłaty kredytu wyrażony został w walucie obcej (euro), potwierdzenie salda kredytu wyrażone zostało w walucie obcej (euro), a zatem zrealizowane różnice kursowe od spłat rat kredytu jego zdaniem są kosztami uzyskania przychodów (przychodami stanowiącymi podstawę opodatkowania).

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym w dacie wydania niniejszego postanowienia stanie prawnym, stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy j.w.. Przepis ten stanowi również, że koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
W przypadku zaciągnięcia kredytu różnice kursowe powstają, jeżeli pomiędzy dniem otrzymania kredytu i dniem jego faktycznej spłaty występują różne kursy walut. Sytuacja taka może mieć miejsce wyłącznie przy spłatach kredytów zaciągniętych w walutach obcych. Aby uznać dany kredyt za wąlutowy musi on spełniać określone warunki,a mianowicie:
- zaciągnięty jest w walucie obcej,
- spłata kredytu dokonywana jest w walucie obcej,
- potwierdzenie salda przez bank wyrażone jest w walucie obcej.

Z analizy stanu faktycznego przedstawionego w treści pisma z dnia 15.05.2006 r. ... S.A. oraz z załączonej do pisma umowy kredytu na zakup gruntu pod budowę budynku komercyjnego wynika, że spółka zaciągneła kredyt j.w. w walucie obcej (euro) i w tej samej walucie ustalono wysokość rat kapitałowo-osetkowych. W umowie kredytu dopuszczono mozliwości żarowno wypłaty śródków jak i spłatę kredytu w innej walucie od waluty udzielonego kredytu. Wypłata środków nastąpiła w złotówkowej równowartości kwoty wyrażonej w walucie obcej (euro), w złotówkach spółka dokonuje również spłaty rat. Do przeliczenia należnych kwot wypłat oraz ustalenia należnych rat stosuje się kursy z zastosowaniem zasad ustalania kursów walut obowiązujących w banku udzielającym kredytu. Ponieważ w powyższej sytuacji otrzymanie i spłata kredytu następuje w walucie polskiej, a jego wartość jest jedynie przeliczana w odniesieniu do kursu waluty obcej (euro) z dnia otrzymania kredytu i odpowiednio z dnia jego spłaty, różnice powstałe w spłacie rat kapitałowych w walucie polskiej nie mogą być uznane za różnice kursowe zdefiniowane w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

W powyższej sprawie na dzień złożenia wniosku nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na postanowienie mniej sze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wiślna 7 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków­Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia powyższego postanowienia zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj