Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-888a/12/WM
z 26 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-888a/12/WM
Data
2012.11.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
darowizna
grunty
koszty uzyskania przychodów


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca może wprowadzić do księgi przychodów i rozchodów grunt otrzymany w darowiźnie (wydzieloną działkę) w cenie rynkowej z dnia nabycia w momencie rozpoczęcia inwestycji na gruncie i tym samym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako wartość podwyższająca budowanego budynku?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2012 r. (data wpływu 21 sierpnia 2012 r.) uzupełnionym w dniu 16 listopada 2012 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości gruntu nabytego w drodze darowizny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości gruntu nabytego w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej buduje domy, a następnie je sprzedaje. Działki, na których prowadzona jest działalność - budowa domów, w 2006 r. otrzymał wraz z żoną w darowiźnie jako ziemię rolną. W 2008 r. między małżonkami została dokonana rozdzielność majątkowa, bez wydzielania posiadanych ruchomości i nieruchomości. Od żony posiadał pełnomocnictwo do korzystania z ziemi, a w 2010 r. otrzymał notarialne pełnomocnictwo do korzystania z ziemi, jej sprzedawania, dzielenia, budowania, ogólnie do rozporządzania ziemią jak właściciel. Było to potwierdzenie wcześniejszego pełnomocnictwa, które posiadał od 2008 r. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonał podziału otrzymanej ziemi na działki i buduje na nich domy. Domy te są sprzedawane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca opodatkowuje całość dochodów na podstawie wystawionej faktury podatkiem dochodowym i podatkiem od towarów i usług. Podatek dochodowy z tytułu transakcji sprzedaży domów rozlicza sam w ramach działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania, oznaczone numerem 2.

Czy Wnioskodawca może wprowadzić do księgi przychodów i rozchodów grunt otrzymany w darowiźnie (wydzieloną działkę) w cenie rynkowej z dnia nabycia w momencie rozpoczęcia inwestycji na gruncie i tym samym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako wartość podwyższająca budowanego budynku...

Zdaniem Wnioskodawcy, może do księgi przychodów i rozchodów wprowadzić 1/2 wartości gruntu otrzymanego wraz z żoną aktem darowizny, w momencie gdy rozpocznie inwestycję na danym gruncie w cenie rynkowej z dnia darowizny i tym samym o tę wartość podwyższyć wartość nieruchomości.

Tak stanowi art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponieważ posiada stosowne pełnomocnictwo, w momencie sprzedaży na zasadzie oświadczenia może wprowadzić do księgi 1/2 wartości rynkowej gruntu z dnia darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Zatem aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.


Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca buduje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej budynki mieszkalne. Przedmiotowe budynki wybudowane zostały na gruncie, który Wnioskodawca otrzymał wraz żoną w drodze darowizny. Wnioskodawca sprzedaje budynki mieszkalne wraz z gruntem.

Z przeanalizowanych regulacji prawnych wynika, że przepis art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnia możliwość zaliczenia wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodów od spełnienia m.in. warunku, że musi wydatek ten zostać poniesiony przez podatnika.

Zatem biorąc powyższy zapis pod uwagę stwierdzić należy, iż skoro w przedmiotowym stanie faktycznym nabycie gruntu, stanowiącego wraz z wybudowanymi na nim budynkami towar handlowy, nastąpiło w drodze darowizny (nieodpłatnie) – to wartość przedmiotowego gruntu nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ nie została spełniona jedna z przesłanek wynikająca z ww. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wymóg poniesienia kosztu. Według definicji „kosztu” zawartej w Słowniku języka polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN, pojęcie to oznacza – sumę pieniędzy wydatkowanej na kupno lub opłacenie czegoś, natomiast definicja „kosztów” z tegoż słownika oznacza – nakłady, wydatki poniesione przez przedsiębiorstwo w celu wytworzenia (nabycia) określonego produktu.

W przypadku Wnioskodawcy nabycie gruntu w drodze darowizny – nie miało charakteru odpłatnego, nie można więc mówić o „poniesieniu kosztu”. Z tego względu – przy tym sposobie nabycia – brak odpłatności decyduje o niemożności zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wartości przedmiotowego gruntu.

Zgodnie z art. 24a ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Z wyżej przytoczonego przepisu wynika, iż Wnioskodawca ma obowiązek ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przychodów i kosztów mających wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku. Przychody i koszty, których wysokość nie ma wpływu na podstawę opodatkowania i wysokość należnego podatku, a więc nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu, nie muszą być w księdze ujmowane.

Zatem, skoro na nabycie gruntu, Wnioskodawca nie poniósł wydatku (nabycie nastąpiło w drodze darowizny), to brak podstaw prawnych do zaliczenia wartości tego gruntu (udziału) do kosztu uzyskania przychodu. Wartość ta nie ma wpływu na ustalenie podstawy opodatkowania i wysokość należnego podatku, wobec czego nie może być ujmowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Wskazać jednocześnie należy, że w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania wskazany przez Wnioskodawcę przepis art. 22g ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, zgodnie z którym, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości. Przepis ten bowiem odnosi się do ustalenia wartości początkowej środków trwałych, nie ma zaś zastosowania do towarów handlowych. W przedmiotowej sprawie, grunt stanowi zaś towar handlowy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj