Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-6/-7
z 16 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/-7
Data
2007.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
kurs waluty
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
1) Czy Spółka prawidłowo określiła obowiązek podatkowy w podatku VAT?2) Z którego dnia należy przyjąć średni kurs NBP do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej na potrzeby VAT - naliczenie VAT należnego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art.14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.12.2006 r. nr 2591/2006 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.12.2006 r. w tutejszym organie podatkowym został złożony wniosek nr 2591/06, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.
We wniosku zawarto pytania :
1. czy Spółka prawidłowo określiła obowiązek podatkowy w podatku VAT,
2. z którego dnia należy przyjąć średni kurs NBP do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej na potrzeby VAT - naliczenie VAT należnego ?
Z treści pisma wynika, że w ramach umowy na dostawę urządzeń telekomunikacyjnych, Spółka otrzymała 30 października 2006r. dwie faktury wystawione przez kontrahenta z Wielkiej Brytanii dotyczące :
- licencji obejmującej prawo użytkowania zakupionego systemu WiMax ( bezprzewodowy dostęp do internetu),
- usług obejmujących : zarządzanie projektem, wsparcie techniczne na miejscu instalacji systemów,szkolenie techniczne w zakresie obsługi systemu.Faktura za licencje została wystawiona w dniu 30.09.2006 r. natomiast fakturę za pozostałe usługiwystawiono 13.10.2006 r. Usługi wykonane zostały na terytorium Polski w siedzibie Spółki. Terminpłatności za licencje został określony na dzień ich otrzymania i przypadał na 30 października 2006 r.ponieważ licencje zostały przesłane wraz z fakturami. Kwoty na fakturach wyrażone zostały wUSD.

Zdaniem Spółki :
Ad 1. zakup licencji w innym państwie Unii stanowi import usług. W związku z ustaleniem szczegółowego momentu powstania obowiązku podatkowego dla licencji ( art. 19 ust. 12 pkt. 9 ustawy o VAT ) tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty , nie później jednak niż z upływem terminu płatności, Spółka dokonała rozliczenia VAT należnego i naliczonego w deklaracji za październik 2006r. ponieważ uznała powstanie obowiązku podatkowego w terminie płatności tj. 30.10.2006 r. , gdyż był on wcześniejszy od daty faktycznej zapłaty, która nastąpiła 06.11.2006 r. Zgodnie z art.86 ust.2 pkt.4 ustawy o VAT podatek należny od importu usług przekształcił się w październiku w podlegający odliczeniu. Dla pozostałych usług moment obowiązku podatkowego Spółka ustaliła w oparciu o art. 19 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług czyli z chwilą wykonania usługi. Usługa została wykonana w miesiącu październiku 2006 r., jej zakończenie nastąpiło 13.10.2006 r. Faktura wewnętrzna została wystawiona 30.10.2006 r. Zarówno VAT należny jak i naliczony z tytułu wykonanych usług został rozliczony w deklaracji za październik 2006 r.
Ad. 2. zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych wynikających z faktur zawarte są § 37 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie VAT. Powołany przepis odnosi się do fakturywwystawionej przez kontrahenta . W związku z tym, Spółka przeliczając kwotę z faktury za licencją wystawioną 30 września 2006 r. zastosowała średni kurs NBP z dnia 30.09.2006 r. Natomiast kwoty z faktury dot. usług zarządzania projektem, wsparcie techniczne na miejscu instalacji systemy, szkolenie techniczne w zakresie obsługi systemu ( import usług) do przeliczenia wyrażonych w walucie obcej kwot, Spółka zastosowała średni kurs NBP z dnia 13.10.2006 r. tj. z dnia wystawienia faktury przez kontrahenta z Wielkiej Brytanii.

Ad. 1
Art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami ) stanowi, że przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. W myśl tego przepisu podatnikami są <...> osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
W przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z przepisem art. 19 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, iż przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług. Zgodnie z art. 19 ust. 1 cytowanej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usług (art. 19 ust. 4 ustawy). W myśl art. 19 ust. 13 pkt 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1, tj. sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w przypadku zakupu licencji od kontrahenta z Wielkiej Brytanii obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt. 9 ustawy o podatku od towarów i usług tj. w miesiącu październiku 2006 r. - z upływem terminu płatności określonego na fakturze lub umowie. Natomiast w przypadku usług zarządzania projektem, wsparcia technicznego na miejscu instalacji systemów, szkolenia technicznego w zakresie obsługi systemu obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Z unormowania tego wynika, że obowiązek podatkowy w analizowanym przypadku powstał z chwilą wystawienia przez usługodawcę faktury tj. w m-cu październiku 2006 r.

Ad.2
Stosownie do przepisów § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami ), kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Zgodnie zaś z ust. 3 wymienionego przepisu przywoływanego rozporządzenia w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.Powyższe przepisy, stosownie do § 37 ust. 4 wymienionego rozporządzenia, stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatnika o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług.A zatem, zgodnie z wymienioneym przepisem, w przypadku faktur dokumentujących zakup licencji i usług, do wyceny faktur wewnętrznych należy przyjąć średni kurs NBP z dnia wystawienia faktur przez kontrahenta tj. z dnia 30.09.2006r. i 13.10.2006 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj