Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2140/4111/423/1/07/JSz
z 7 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2140/4111/423/1/07/JSz
Data
2007.05.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
podatek dochodowy od osób prawnych
skutki podatkowe
spółka kapitałowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
środek trwały
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Czy wniesienie aportem do spółki kapitałowej środków trwałych rodzi skutki w podatku dochodowym od osób prawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),po rozpatrzeniu wniosku „XY” Sp. z o. o. z dnia 07.02.2007r. (data wpływu 13.02.2007r.), uzupełnionego w dniu 27.02.2007r. (data wpływu uzupełnienia 02.03.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej skutków w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu wniesienia aportu w postaci środków trwałych do spółki kapitałowej
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu, postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.
W części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych, wniosek objęto odrębnym postępowaniem.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.02.2007r. (data wpływu 13.02.2007r.) Spółka z o. o. „XY” zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 27.02.2007r. (data wpływu uzupełnienia 02.03.2007r.).

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stanowisko w sprawie:

Jesteśmy Spółką z o. o. będącą podatnikiem VAT, chcielibyśmy wprowadzić do innej spółki kapitałowej aport w postaci środków trwałych.
1. Czy ta sytuacja wywoła skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych dla naszej Spółki, jako wnoszącego aport,
2. Czy wniesienie a portu będzie zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych.
W dniu 27.02.2007r. (data wpływu 02.03.2007r.) Spółka uzupełniła wniosek w zakresie stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie jn.:
Działając jako Spółka z o. o. nosimy się z zamiarem rozszerzenia zakresu działalności gospodarczej. W związku z powyższym planujemy powołać jedną lub więcej spółek zależnych prowadzących w zupełnie różnym zakresie działalność. W tym celu jako „NFL” Sp. z o. o. chcielibyśmy przenieść część majątku trwałego do nowo powstałych spółek zależnych w postaci aportu, który będzie stanowił 100% udziałów.
Majątek trwały nie stanowi przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Majątek ten obejmuje samochody, urządzenia oraz towary.
Zdaniem Spółki wniesienie aportu nie jest czynnością wymienioną w katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi pcc. Nie wywoła również skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ Spółka zakłada, że wartość nominalna objętych udziałów będzie równa wartości środków trwałych wniesionych aportem do nowopowstałej spółki.

Stanowisko organu podatkowego:

Pojęcie aport oznacza wkład niepieniężny wniesiony do spółki w celu pokrycia udziału (w całości lub części). Przedmiotem aportu mogą być wszelkie przedmioty majątkowe (prawa i rzeczy), o ile są zbywalne i mogą jako aktywa wejść do bilansu spółki, przy czym muszą one być wymienione w umowie ze wskazaniem osoby wnoszącej i przeznaczonych za ten aport udziałów. Według art. 14 K.s.h. przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

Skutki w podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z wniesienia wkładu i jego zbycia regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Od strony wnoszącego aport przepisy podatkowe uwzględniają dwie sytuacje w zależności od tego, co jest przedmiotem wniesienia: przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część czy też składniki majątkowe niekonstytuujące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W przypadku przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części opodatkowanie dochodu z transakcji wniesienia wkładu niepieniężnego jest odroczone do momentu odpłatnego zbycia lub umorzenia udziałów (akcji) aportowych.

Gdy składniki majątkowe nie tworzące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części są przedmiotem wniesienia aportowego, opodatkowanie dochodu z tej transakcji odbywa się dwuetapowo: w momencie wniesienia aportu i w momencie odpłatnego zbycia lub umorzenia udziałów (akcji) aportowych.

Według art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności: nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Według omawianej regulacji z chwilą objęcia udziałów (akcji) podmiot wnoszący wkład niepieniężny (aport) w innej postaci niż przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część uzyskuje przychód podlegający opodatkowaniu.

Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:
1. zarejestrowania spółki albo
2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

W myśl przepisu art. 15 ust. 1j cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszt uzyskania przychodów ustala się na dzień objęcia udziałów (akcji) w następującej wysokości:
1. wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,
2. wartości:
a) nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
b) określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
c) określonej zgodnie z art. 15 ust. 1k u.p.d.o.p., w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,
- jeśli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni.
3. faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.
Stosownie do treści przepisu art. 15 ust. 1o cyt. ustawy, jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1j.

W przypadku wniesienia jako aport składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, u udziałowca wnoszącego taki wkład, powstanie przychód podatkowy, w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za aport (art. 12 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy). Do ustalania tych wartości mogą mieć zastosowanie odpowiednio przepisy art. 14 ust. 1-3 cyt. ustawy, które dają podstawę do uwzględnienia przez organy podatkowe wyceny rynkowej, jeżeli bez uzasadnionych przyczyn odbiegałyby one od wartości rynkowej.

W tej samej dacie, tj. na dzień objęcia udziałów, określony powinien być jednocześnie koszt uzyskania przychodu, którego wysokość ustala się w zależności od tego, co było przedmiotem wkładu niepieniężnego (art. 15 ust. 1j cyt. ustawy). Przy ustalaniu kosztów podatkowych ustawodawca dokonał podziału skutków podatkowych w zależności od rodzaju wnoszonego aportu, jeżeli nie jest to przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ale aportem są np. środki trwałe, w tym samochody i urządzenia.

Jeżeli przedmiotem aportu są środki trwałe - kosztem podatkowym jest wartość początkowa przedmiotu wkładu, pomniejszona o dokonane przed wniesieniem tego wkładu odpisy amortyzacyjne, w tym nieuznane za koszty podatkowe. Jeżeli przedmiotem aportu są inne składniki majątku niż środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne albo udziały (akcje) oraz wkłady, kosztem uzyskania przychodów są faktycznie poniesione wydatki na ich nabycie, niezaliczone uprzednio do kosztów podatkowych. Przepisy ustawy podatkowej nie przewidują natomiast zwiększenia kosztów podatkowych w wyniku uwzględnienia wyceny rzeczoznawcy.

W świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, w sytuacji kiedy koszty uzyskania przychodu równe są przychodowi (wartość środków trwałych wniesionych aportem będzie równa wartości nominalnej objętych udziałów), Spółka nie uzyska dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, tym samym nie wystąpią skutki finansowe. Niemniej jednak przychód oraz koszty podatkowe związane z aportem winny być wykazane w księgach rachunkowych Spółki.

Przedmiotem oceny dokonanej przez tut. organ podatkowy w niniejszej interpretacji były w/w przepisy podatkowe oraz stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę.

Pouczenie:

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z przepisem art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b ust. 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj