Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZM/436/06/07/JS
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZM/436/06/07/JS
Data
2007.04.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
majątek odrębny
małżonek
własność lokalu


Pytanie podatnika
Czy darowizna spółdzielczego własnosciowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowiacego wyłączną własność współmałżonka nz rzecz drugiego z małżonków będzie zwolniona z podatku z tytulu stopnia pokrewienstwa czy tez konieczne jest zameldowanie się i zamieszkiwanie w tym lokalu małżonka obdarowanego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a, art. 216 § 1, art 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (t.j Dz. U z 2005 r. Nr 8 poz 60 z późn. zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 31 stycznia 2007 r. uzupełnionym w dniu 27 lutego 2007 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 31 stycznia 2007 r. uzupełnionym w dniu 27 lutego 2007 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn.W zapytaniu podnosi Pani kwestię, czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego wyłączną własność współmałżonka na rzecz drugiego z małżonków będzie zwolniona z podatku z tytułu stopnia pokrewieństwa czy też konieczne jest zameldowanie się i zamieszkiwanie w tym lokalu małżonka obdarowanego?.

Przedstawiając własne stanowisko uznaje Pani, że darowizna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz współmałżonka będzie nie opodatkowana z tytułu bliskiego pokrewieństwa i warunek zamieszkiwania i zameldowania osoby obdarowanej nie dotyczy.Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

W rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu, polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego.

Darowizna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowi przysporzenie majątkowe bez ekwiwalentu na korzyść Wnioskodawcy i podlega podatkowi od darowizny na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn /t.j. Dz. U. Nr 142,poz.1514 z 2004 roku z późn. zm/.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje szereg ulg i zwolnień podmiotowych i przedmiotowych.Zgodnie z art 4a ust.1 ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Nabycie własności lokalu mieszkalnego na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego nie powoduje obowiązku zgłoszenia tej rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zatem darowizna pomiędzy małżonkami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowić będzie czynność zwolnioną z z podatku od darowizny. Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przestawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i ograny kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie , w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj