Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
1021_POS_177_182_219
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1021_POS_177_182_219
Data
2007.08.27



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
gmina
media
refakturowanie
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
  1. Czy w przypadku użyczenia lokali na cele oświatowe (część pomieszczeń szkoły podstawowej) na rzecz niepublicznej szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie, należy pobierać (wobec braku umowy najmu) podatek VAT i na tę okoliczność wystawiać faktury ?
  2. Czy podlegają podatkowi VAT opłaty za korzystanie z mediów (c.o., woda, itp.) uiszczane przez niepubliczną szkołę, w związku z użyczeniem jej lokalu, jako kategoria opłat niezależna od czynszu ?
  3. Czy w sytuacji braku umowy na korzystanie z pomieszczeń Gmina i Miasto W.... ma postępować tak jakby miała do czynienia z użyczeniem ?


W dniu 06 czerwca 2007 r. wpłynął wniosek Gminy i Miasta W..... z prośbą o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. Gmina i Miasto W.... przedstawia następujący stan faktyczny. Od 01 stycznia 1996 r. Gmina i Miasto W.... jest właścicielem nieruchomości o powierzchni 0,65 ha położonej w R..., na której zlokalizowany jest budynek, w którym mieści się Szkoła Podstawowa w R... W 2002 r. powstało Niepubliczne Gimnazjum prowadzone przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju R......... i Okolic, które w dniu 17 maja 2002 r. zawarło z Gminą i Miastem W.... umowę użyczenia części pomieszczeń na okres od 01 września 2002 r. do 31 sierpnia 2005 r. Z dniem 01 września 2005 r. w przedmiotowym budynku rozpoczęło działalność Niepubliczne Gimnazjum w R..., które z dniem 01 stycznia 2006 r. weszło w skład Zespołu Szkół Publicznych w R... . Tym samym w budynku mieści się Zespół Szkół Publicznych i Niepubliczne Gimnazjum.

Po upływie ww. umowy użyczenia Gmina i Miasto W... i Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju R... i Okolic zawarły umowę najmu pięciu pomieszczeń Zespołu Szkół Publicznych w R... o łącznej powierzchni 254,27 m kw. w zamian za miesięczny czynsz. Niezależnie od czynszu ww. Stowarzyszenie uiszczało opłaty za korzystanie z mediów. Umowa została zawarta do 30 czerwca 2006 r. Po ustaniu umowy Gmina i Miasto W... wezwała Stowarzyszenie do opuszczenia pomieszczeń, a wobec braku skutku wystąpiła do sądu o eksmisję (powództwo windykacyjne w trybie art. 222 § 1 KC).

Wyrokiem Sądu Rejonowego w S... z dnia 18 października 2006 r. sygn. akt C 239/06 została orzeczona eksmisja. Na skutek apelacji wyrok został zmieniony i Sąd Okręgowy w S... I Wydział Cywilny w dniu 31 stycznia 2007 r. w sprawie Sygn. akt ICa 10/07 powództwo oddalił. W uzasadnieniu wyroku Sąd Okręgowy podał, że zgodnie z zasadami współżycia społecznego w rozumieniu art. 5 KC zasadnym jest zapewnienie dzieciom uczęszczającym zarówno do Zespołu Szkół Publicznych, jak i Niepublicznego Gimnazjum sal lekcyjnych w przedmiotowym budynku, a także, że pięć sal lekcyjnych, z których korzysta Niepubliczne Gimnazjum powinny być dalej przez nie wykorzystywane.

Powyższy stan prawny stworzony prawomocnym wyrokiem niepodlegającym kasacji, stwarza stan faktyczny taki, że Niepubliczne Gimnazjum może bez obawy eksmisji korzystać z części budynku, a wobec braku zagrożenia eksmisją żądania czynszu stają się bezpodstawne. Gmina podkreśla, że w przedmiotowej sprawie nie funkcjonuje umowa najmu. W oparciu o powyższy stan faktyczny Gmina i Miasto W... informuje, że Niepubliczna szkoła wnosi opłaty z tytułu korzystania z wody, c. o., energii elektrycznej. Wysokość wnoszonych opłat obliczona jest w oparciu o kalkulację faktycznie poniesionych kosztów, opłaty za media uiszczane są w wysokości faktycznie ponoszonych kosztów i były one zawsze, niezależnie od umowy użyczenia czy najmu.

Mając na uwadze powyższe Gmina i Miasto W... prosi o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w następujących kwestiach:

  1. Czy w przypadku użyczenia lokali na cele oświatowe (część pomieszczeń szkoły podstawowej) na rzecz niepublicznej szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie należy pobierać (wobec braku umowy najmu) podatek VAT i na tę okoliczność wystawiać faktury ?
  2. Czy podlegają podatkowi VAT opłaty za korzystanie z mediów (c.o., woda, itp.) uiszczane przez niepubliczną szkołę w związku z użyczeniem jej lokalu, jako kategoria opłat niezależna od czynszu ?
  3. Czy w sytuacji braku umowy na korzystanie z pomieszczeń Gmina i Miasto W.... ma postępować tak jakby miała do czynienia z użyczeniem ?

Precyzując własne stanowisko w sprawie Gmina i Miasto W... uważa, że w przypadku użyczenia lokali na cele oświatowe (część pomieszczeń szkoły podstawowej) na rzecz niepublicznej szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie należy pobierać (wobec braku umowy najmu) podatek VAT i na tę okoliczność wystawiać faktury. Opłaty za korzystanie z mediów (c.o., woda, itp.) uiszczane przez niepubliczną szkołę, w związku z użyczeniem jej lokalu jako kategoria niezależna od czynszu podlegają podatkowi VAT. Powyższe wynika z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się (...) wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu (...).

Wobec braku umowy na korzystanie z pomieszczeń nie należy postępować tak jakby była umowa użyczenia.Gmina i Miasto W... oświadcza, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie kontrolne organu kontroli skarbowej oraz w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty decyzją ww. organów podatkowych

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu wniosku oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, przedstawia własne stanowisko w niniejszej sprawie.
Umowa użyczenia jest umową uregulowaną w art. 710 - 719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego). Istotnymi cechami tej umowy są zatem dwa elementy:

  1. oddanie rzeczy do używania na pewien czas i
  2. nieodpłatność.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...).
    Wprowadzając opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustawodawca określił również definicję towarów i usług, które temu opodatkowaniu podlegają.

    Zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również czynności wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 5.

    Pojęcie świadczenia usług zostało zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

    W.w. ustawa o podatku od towarów i usług wprowadza wyłączenie od zasady określonej w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z którym czynność nieodpłatnego świadczenia usług zrównano z czynnościami odpłatnymi. W myśl art. 8 ust. 2 tejże ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Powyższy przepis ma również zastosowanie w sytuacji, gdy Podatnik nie skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia.

    Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) do zadań własnych gminy należą sprawy związane z edukacją publiczną.
    Mając na uwadze powyższe należy przyjąć następujący stan faktyczny. Gmina i Miasto Warto jako właściciel nieruchomości i budynków udostępnia pomieszczenia lekcyjne Niepublicznemu Gimnazjum na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Sieradzu I Wydział Cywilny Sygn. akt ICa 10/07. Pomiędzy stronami nie została zawarta umowa najmu. Brak jest również umowy użyczenia. Z tytułu udostępniania ww. pomieszczeń Gmina i Miasto W... nie otrzymuje żadnych opłat.

    W związku z tym, że jednym z zadań nałożonych na Gminę jest zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie edukacji publicznej, należy przyjąć, że świadczona usługa wykonywana jest w ramach prowadzonej działalności statutowej. Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli Gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tą usługą - to udostępnianie pomieszczeń jako niespełniające przesłanek określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT - nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. W związku z powyższym Gmina i Miasto W... nie ma obowiązku pobierania podatku VAT i wystawiania faktur VAT za tę czynność.

    W kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat za korzystanie z mediów, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, co następuje: Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują terminu "refakturowanie". Refakturowanie w znaczeniu potocznym rozumiane jest jako ponowienie czynności fakturowania, czyli ponowienie czynności dokumentowania sprzedaży, wykonywanie tej czynności dokumentacyjnej na nowo.

    W praktyce przyjmuje się, że z refakturowaniem mamy do czynienia, gdy występują następujące okoliczności:

    1. przedmiotem refakturowania są usługi,
    2. z usług nie korzysta podmiot (albo korzysta tylko w części), na którego wystawiona jest pierwotna faktura, lecz również podmiot trzeci (odbiorca finalny),
    3. sprzedaż (a właściwie odsprzedaż) musi być dokonana po cenie zakupu, bez jakiejkolwiek marży narzuconej przez odsprzedającego,
    4. podmiot, który dokonuje refakturowania wystawia na rzecz nabywcy fakturę (refakturę), z uwzględnieniem tej samej stawki podatku VAT (bądź też stosując zwolnienie od podatku), która widnieje na fakturze pierwotnej, wystawionej przez usługodawcę,
    5. w umowie między kontrahentami powinno być zastrzeżenie o odrębnym rozliczaniu (refakturowaniu) danego rodzaju czynności.

    O refakturowaniu możemy mówić wyłącznie w przypadku, gdy dany podmiot otrzymujący fakturę z tytułu świadczonych usług (dostaw energii, usług telekomunikacyjnych itp.), wystawia fakturę (refakturę) na podmiot, który z tych usług faktycznie korzysta, przy zastosowaniu tej samej ceny i stawki podatku VAT, jaka istnieje na fakturze pierwotnej. Ceny netto jak i stawki VAT są więc w fakturach dokumentujących odsprzedaż usług takie same jak w fakturach usługodawcy, a podatek należny jest równy podatkowi naliczonemu do części podlegającej odsprzedaży.

    Mając na uwadze powyższe, odsprzedaż mediów (c.o., woda itp.) podlega opodatkowaniu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
    Odnośnie pytania trzeciego, tutejszy organ podatkowy informuje, że jest organem uprawnionym do interpretowania przepisów dotyczących prawa podatkowego. Rozstrzyganie stanów faktycznych dla których mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego nie należy do obowiązków organu podatkowego.
    Mając na uwadze powyższe, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Podatnika dotyczące pytania pierwszego za nieprawidłowe, natomiast dotyczące pytania drugiego jako prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj