Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB1/415-34/07
z 5 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415-34/07
Data
2007.09.05



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
małżeństwo
najem
opodatkowanie dochodu


Pytanie podatnika
Czy można podzielić dochód z najmu lokalu należącego do majątku odrębnego jednego z małżonków pomiędzy małżonkami między którymi istnieje wspólność majątkowa.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 13.06.2007 r. /data wpływu do tut. Urzędu 14.06.2007 r./ uzupełnionego w dniu 23.08.2007 r. dotyczącego udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z treści złożonego wniosku wynika, iż jedno z małżonków – mąż wynajmuje lokal na działalność gospodarczą. Lokal należy do majątku odrębnego męża nabytego jako spadek. Osiąga on z tego tytułu dochód w postaci czynszu płaconego przez najemcę miesięcznie. Zaznaczył Pan również, iż właściciel lokalu (mąż) jest podatnikiem podatku dochodowego i nie złożył w Urzędzie Skarbowym oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodu z najmu przez jednego ze współmałżonków.

W związku z powyższym zwrócił się Pan do tut. Organu z zapytaniem czy małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa mogą podzielić dochód z najmu na dwie części, tak aby oboje byli płatnikami podatku dochodowego z tego tytułu iczy można tego podziału dokonać w trakcie trwania roku podatkowego.

Pana zdaniem, ponieważ właściciel nie złożył oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodów z najmu przez jednego z małżonków, można dokonać podziału dochodu z najmu – kierując się Kodeksem rodzinnym i prawem o współwłasności majątkowej co oznacza, że dochód z tytułu najmu wchodzi w skład majątku małżeńskiego. Uważa Pan również, że podziału dochodu z najmu można dokonać w trakcie trwania roku podatkowego zanim #189; własności zostanie przeniesiona na żonę podatnika.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Prądnik stwierdza, iż:
zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25.02.1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964r. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zgodnie z art. 33 pkt 2 w/w ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, odrębny majątek każdego z małżonków stanowią m. in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba, że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

W związku z tym, iż w niniejszej sprawie przedmiotem najmu jest lokal należący do majątku odrębnego, nabytego jako spadek, przez jednego z małżonków - męża, przychód z najmu tego lokalu stanowi wyłącznie przychód właściciela lokalu.

Natomiast zgodnie z art. 31 § 2 pkt 2 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy uzyskane przez małżonka dochody z tytułu najmu wchodzą do majątku wspólnego małżonków.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1A , łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 3 wspomnianej ustawy zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 wyżej przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowy lokal stanowi majątek odrębny męża nabyty jako spadek, małżonkowie nie mogą złożyć pisemnego oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła, gdyż lokal ten nie stanowi wspólnej własności. Przychód z najmu tego lokalu stanowi wyłącznie przychód właściciela lokalu więc przez niego winien być opodatkowany – nie może być dzielony z żoną.

Podział przychodów między małżonków możliwy będzie dopiero po przeniesieniu na żonę części własności wynajmowanej nieruchomości, gdyż dopiero wtedy żona, w myśl wyżej cytowanych przepisów będzie uzyskiwała przychody z najmu z tytułu udziału we współwłasności wynajmowanej nieruchomości.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia Naczelnik tutejszego Organu podatkowego stwierdza, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, iż przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Zgodnie z art 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków – Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj