Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
PP/443-7/07
z 22 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/07
Data
2007.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
faktoring
opodatkowanie
pożyczka
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy usługi faktoringu zakwalifikowane przez Spółkę do symbolu 65.22.10-00.10 jako usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym - są wyłączone ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (zał. nr 4 poz. 3 pkt 5) wobec tego podlegają opodatkowaniu wg stawki 22%?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 4 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) oraz art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt. 1 (zał. nr 4 poz. 3 pkt 5) ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek „P.” sp. z o.o. o interpretację zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku po wnikliwej analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, iż usługi faktoringu zakwalifikowane przez Spółkę do symbolu 65.22.10-00.10 jako usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym - są wyłączone ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (zał. nr 4 poz. 3 pkt 5) wobec tego podlegają opodatkowaniu wg stawki 22%, postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

„P.” sp. z o.o. zwróciła się pismem z dnia 22.06.2007 r. – uzupełnionym 18.07.2007 r. – otrzymanym w dniu 19.07.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny podatnik podaje, iż w ramach swej działalności świadczy usługi faktorowania należności (faktoring niewłaściwy). Zgodnie z umową Spółka pobiera tylko odsetki za okres cyklu rozliczeniowego i umowne za każdy dzień zwłoki. W chwili obecnej Spółka wystawiła faktury za usługi faktoringu za dany m-c na faktoranta wg stawki 22 % od odsetek i od nieterminowych wpłat. Wobec powyższego Spółka wnosi o potwierdzenie „Czy odsetki zwykłe i przeterminowane zakwalifikowane przez Spółkę zgodnie z PKWiU do grupy 65.22.10-00.10 jako: Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym – usługi faktoringu zwolnione są od podatku VAT czy wystawić fakturę i naliczyć podatek VAT wg stawki 22%?

Zdaniem wnioskodawcy, usługi pośrednictwa finansowego są zwolnione z podatku VAT (zał. nr 4 do ustawy) z wyłączeniem miedzy innymi faktoringu (zał. nr 4 poz. 3 pkt 5). W chwili obecnie Spółka wystawia faktury VAT naliczając podatek VAT 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 21.06.2007 r. – data wpływu do urzędu 22.06.2007 r. i uzupełnionym w dniu 19.07.2007 r. dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego po analizie przedstawionego przez „P.” sp. z o.o. stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie postanawia, uznać iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług zostały wymienione w przepisie art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem którego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport, import, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy przez świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Zgodnie z art. 8 ust. 3 cyt. ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W celu ustalenia zakresu opodatkowania usług faktoringu maja zastosowanie pomocniczo klasyfikacje statystyczne, do dokonania właściwej klasyfikacji zobowiązany jest sam podatnik. W przypadku wątpliwości dot. zakwalifikowania podatnik może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29. Świadczone przez siebie usługi faktoringu Spółka zakwalifikowała do symbolu PKWiU: 65.22.10-00.10 jako usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119, ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast według zapisów art. 43 ust. 1 pkt.1 cyt. ustawy o VAT, zwalnia się usługi wymienione w zał. nr 4 do ustawy. W pozycji 3 zał. nr 4 pkt 5 wymieniono usługi pośrednictwa finansowego sekcja J ex (65-67) według PKWiU, z wyłączeniem usług pośrednictwa finansowego polegającego na ściąganiu długów oraz faktoringu. W świetle powyższego usługi faktoringu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT 22 %.

Zgodnie z art. 29 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Podstawą opodatkowania świadczonej usługi faktoringu jest zarówno kwota otrzymanych odsetek jak również kwota otrzymanego wynagrodzenia prowizyjnego pomniejszone o kwotę należnego podatku. Opodatkowaniu zatem podlegać będą wszelkie opłaty otrzymane w związku z zawartą umowa faktoringu. Odsetki płacone przez faktoranta stanowią wynagrodzenie faktora z tytułu udzielonego finansowania. Element finansowania stanowi jedna z podstawowych funkcji usługi faktoringu.

Stąd też należy uznać stanowisko podatnika za prawidłowe, iż opodatkowuje wykonywane przez siebie usługi faktoringu podatkiem VAT wg stawki 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj