Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D.3/423-17/07
z 17 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D.3/423-17/07
Data
2007.07.17



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
urlop


Pytanie podatnika
Spółka występuje z zapytaniem w sprawie zaliczenia wypłaconego świadczenia urlopowego do kosztów uzyskania przychodów.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia wypłaconego świadczenia urlopowego do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka z o. o. zatrudnia 4 osoby i nie tworzy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Świadczenia urlopowe wypłacane są we właściwym terminie, w wysokości odpisu podstawowego przy pełnym etacie. Urlop wypoczynkowy wykorzystywany jest w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych i wypłacany jest raz w roku każdemu pracownikowi. Decyzję o wypłaceniu świadczenia urlopowego podejmuje zarząd Spółki na piśmie na początku każdego roku kalendarzowego. Zdaniem Spółki wypłacone świadczenia urlopowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Informuję, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zasady wypłacania świadczeń urlopowych określone zostały w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.). Świadczenie urlopowe może wypłacać pracodawca spoza sfery budżetowej, który według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, co wynika z art. 3 ust. 3 w/w ustawy. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, co do zasady, żadne wydatki ponoszone przez pracodawcę na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, nie są kosztem uzyskania przychodów. Wyjątek stanowią jedynie kwoty świadczenia urlopowego, wypłacanego zgodnie z art. 3 ust. 4, 5 i 5 a w/w ustawy z dnia 4 marca 1994 r., które stanowią koszt podatkowy.

W związku z powyższym w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym wypłacone przez pracodawcę świadczenia urlopowe zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią koszty uzyskania przychodów.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj