Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
U.S.I A/2/415-2 IP/2007
z 3 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I A/2/415-2 IP/2007
Data
2007.07.03



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
działka pod budowę
sprzedaż
zakup


Pytanie podatnika
Czy Podatnik będzie obowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych dokonując sprzedaży części nieruchomości zakupionej w 2007 roku?
Tożsamy z
147319


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a, art. 19 ust. 1, art. 22 ust. 6c, art. 30e ust. 1, ust. 2, ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.05.2007 roku Pana K. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii podatku dochodowego od osób fizycznych postanawia uznać, że przedstawione przez Stronę stanowisko w kwestii podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Pan K. w dniu 23.05.2007 roku złożył do tutejszego organu podatkowego wniosek z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik we wniosku przedstawił następujący stan faktyczny. Podatnik wraz z żoną w 2007 roku zakupił 26-arową działkę z zamiarem podziału jej na dwie części. Jedną z nich zamierza sprzedać w najbliższym czasie. Podatnik oświadcza, że ani On ani Jego żona nie prowadzą działalności gospodarczej.

Pytanie Podatnika brzmi: czy będzie obowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych dokonując sprzedaży części nieruchomości zakupionej w 2007 roku? Zdaniem Podatnika będzie ciążył na Nim obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa informuje, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części stanowi źródło dochodu jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (...).

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (...) o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy stosownie do treści art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Natomiast kosztami uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości zgodnie z art. 22 ust. 6c, 6e, 6f ww. ustawy są udokumentowane koszty nabycia (...) powiększone o dokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość nakładów ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych. Koszty nabycia są corocznie podwyższane począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie zbywanych rzeczy i praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Stosownie do treści art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości wynosi 19% podstawy obliczenia podatku, która stanowi dochód w wysokości różnicy pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości określonych w art. 19 ww. ustawy, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d tejże ustawy powiększonej o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od zbywanych nieruchomości. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł. Podatek dochodowy jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. W zeznaniu o którym mowa wyżej wykazuje się należny podatek dochodowy.

Mając na uwadze powyższe przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie informuje, że jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi w okresie pięciu lat od daty nabycia to podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19% dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy przychodem ze sprzedaży, a kosztami odpłatnego nabycia. Po roku podatkowym w którym nastąpi sprzedaż Podatnik zobowiązany jest w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym złożyć zeznanie podatkowe wykazując w nim należny podatek i w tym samym terminie dokonać jego wpłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj