Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/1/4231-8/07
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/1/4231-8/07
Data
2007.09.07



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty bezpośrednie
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Kiedy zaliczyć należy koszty bezpośrednie do kosztów uzyskania przychodów z wymienionej działalności: czy w miesiącu ich poniesienia czy w dacie powstania przychodu?


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) oraz art. 15 ust. 1, ust. 4d, ust. 4e i art. 16 ust. 1 pkt 57 i pkt 57a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz., 654 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku z dnia 9.05.2007 r., znak: US-PDM/415-5/07 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko przedstawione przez P. we wniosku z dnia 14.02.2007 r., znak: PGK-336-1/2007:

  • za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów „wynagrodzeń pracowników” oraz składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika składek,
  • za prawidłowe w części dotyczącej daty obciążenia kosztów w rachunku podatkowym wydatkami na „zakup paliwa i części zamiennych”, o ile dzień poniesienia tych kosztów wypełnia dyspozycję zapisaną w art. 15 ust. 4d i ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pismem z dnia 14.02.2007 r., znak: PGK-336-1/2007 (uzupełnionym pismem z dnia 26.02.2007 r., znak: PGK-336-1/2007) P. zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej). Przedstawiając stan faktyczny Jednostka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą m. in. „w zakresie wywozu nieczystości i wystawia faktury”. Przywołując zapisy art. 12 ust. 3a – 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stwierdziła, że „w przypadku wykonywania usług kiedy strony ustalają, iż usługa będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznawać się będzie ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze nie rzadziej niż raz w roku” - w przypadku Wnioskującej jest to ostatni dzień kwartału. Nadto nadmieniła, że powyższa usługa świadczona jest co miesiąc, stąd też i koszty bezpośrednie takie jak wynagrodzenia pracowników i pochodne, zakup paliwa, części zamiennych itp. ponoszone są co miesiąc.

W tak opisanym stanie faktycznym, P. wniosło o wydanie interpretacji, „kiedy zaliczyć należy koszty bezpośrednie do kosztów uzyskania przychodów z wymienionej działalności: czy w miesiącu ich poniesienia czy w dacie powstania przychodu”. Zdaniem Jednostki cyt.: „skoro (...) ponosi koszty na tej działalności co miesiąc to winny one stanowić koszty uzyskania przychodów co miesiąc pomimo, że przychody należne naliczane będą kwartalnie”.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku, po dokonaniu oceny stanowiska zawartego w ww. wniosku, postanowieniem z dnia 9.05.2007 r., znak: US-PDM/415-5/07 stwierdził, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko Strony, jest prawidłowe. W uzasadnieniu ww. postanowienia, wskazując na zapis art. 15 ust. 4 i ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stwierdził, że wydatki, które bezpośrednio można powiązać z przychodami należnymi, podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu. Natomiast koszty, których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie powiązać z określonym przychodem będą obciążać koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. W przypadku Wnioskodawcy ponoszone co miesiąc koszty (wynagrodzenia i ich pochodne, koszty remontów, zakup paliwa) dotyczą całokształtu prowadzonej działalności i winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, po przeprowadzeniu weryfikacji ww. interpretacji, postanowieniem z dnia 5.07.2007 r., znak: IS.I/1/4231-8/07 wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wzruszenia w trybie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa w związku art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw - postanowienia z dnia 9.05.2007 r., znak: US-PDM/415-5/07 wydanego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku. Równocześnie ustalono, że P. zostało przejęte przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością S. Przejmująca tj. S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wstąpiła we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Jednostki przejmowanej tj. P., zatem Spółka ta winna być adresatem niniejszej decyzji.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, przedstawionego we wniosku z dnia 14.02.2007 r., znak: PGK-336-1/2007 (uzupełnionym pismem z dnia 26.02.2007 r., znak: PGK-336-1/2007) oraz treści ww. postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku z dnia 9.05.2007 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie ustalił i stwierdził:

Stosownie do zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. W myśl zapisu art. 16 ust. 1 pkt 57 powołanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 (tj. przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy) i ust. 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. Nie stanowią także kosztów uzyskania przychodów – zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 57a powołanej powyżej ustawy - nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki (...), określone w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Powołane powyżej uregulowania prawne dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych między innymi wydatków z tytułu wynagrodzeń za pracę oraz składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika składek, stanowią przepis szczególny w stosunku do ogólnych zasad potrącalności kosztów określonych w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w miesiącu, w którym przedmiotowe wynagrodzenia zostały postawione do dyspozycji, albo zostały wypłacone osobom uprawnionym, zaś ww. składki - zapłacone do ZUS. Bez znaczenia pozostaje zatem okres, którego one dotyczą oraz samo ich zarachowanie w konkretnym miesiącu danego roku podatkowego.

Wobec wyraźnego określenia w wyżej wymienionych przepisach art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, daty zaliczania do kosztów podatkowych wydatków z tytułu wynagrodzeń za pracę oraz składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika, nie można do tych należności zastosować postanowień wynikających z zapisu art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulującego ogólne zasady rozliczania kosztów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością, poprzez odniesienie kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami, poniesionych w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, do roku podatkowego, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Wobec powyższego za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku z dnia 14.02.2007 r., że „skoro P. ponosi koszty (...) co miesiąc to winny one stanowić koszty uzyskania przychodu co miesiąc”.

Nadto - mając na uwadze zapis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazać należy, że kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo - skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których bezpośrednie powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak ich poniesienie jest racjonalne i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Koszty pośrednie, chociaż niewątpliwie związane z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Tym samym nie jest możliwe ustalenie, w którym roku (okresie) podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie tych kosztów. Tego rodzaju kosztami są ponoszone przez Jednostkę wydatki na zakup części zamiennych i paliwa. Z uwagi na powyższe należy zgodzić się ze stwierdzeniem organu I instancji, że skoro wydatki te dotyczą całokształtu prowadzonej działalności, winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, bowiem brak jest możliwości powiązania ich z konkretnymi przychodami, w myśl zasad przewidzianych w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednakże zwrócić należy uwagę, iż Podatnik winien zaliczyć przedmiotowe koszty do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z zasadami zapisanymi w art. 15 ust. 4d oraz ust. 4e ww. ustawy. W tych okolicznościach sprawy wskazać należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe, o ile dzień poniesienia kosztu, o którym mowa we wniosku z dnia 14.02.2007 r. wypełnia dyspozycję art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Stosownie do zapisu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) w sprawach zmiany lub uchylenia pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wydanych przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. przed 1.07.2007 r., stosuje się przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem. Mając na uwadze zapis art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r., zgodnie z którym organ odwoławczy z urzędu zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 ww. ustawy, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów, orzeczono jak w rozstrzygnięciu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj