Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-160/07/KM
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-160/07/KM
Data
2007.06.11



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dopłata
kurs
przychód
szkolenie
środki pomocowe


Pytanie podatnika
Czy kwota dopłaty ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego stanowi dla Spółki przychód? Jeżeli tak czy jest on opodatkowany czy zwolniony od podatku?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku Spółka wysyła pracowników na kursy, szkolenia i studia podyplomowe częściowo sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Dofinansowanie takich kursów ze strony EFS wynosi do 80% kosztu kursu. Spółka pokrywa pozostałą do zapłaty kwotę.

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym Spółka w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wystąpiła z pytaniem:Czy kwota dopłaty stanowi dla Spółki przychód? Jeżeli tak czy jest on opodatkowany czy zwolniony od podatku?

Spółka stoi na stanowisku, iż kursy, szkolenia i studia podyplomowe dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego są zwolnione z podatku dochodowego. Jednocześnie, zdaniem Spółki, kwota dofinansowania nie stanowi dla niej przychodu.

Spółka uzupełniła wniosek o informację, iż środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego przekazywane są bezpośrednio podmiotom organizującym szkolenia.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody otrzymane przez Podatnika z tak zwanych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie następujące kryteria:

1) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy oraz

2) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowego z bezzwrotnej pomocy.

Otrzymana przez Spółkę pomoc z Europejskiego Funduszu Społecznego nie podlega przedmiotowemu zwolnieniu z podatku dochodowego na zasadach art. 17 ust. 1 pkt 23. W przedmiotowym stanie faktycznym przepis ten nie ma zastosowania gdyż Spółka finansuje jedynie część opłaty za studia, kursy i szkolenia.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, że Spółka jako beneficjent pomocy, w rezultacie nie otrzymuje środków ani wartości pieniężnych, o których mowa w artykule 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lecz pomoc publiczną w postaci wartości częściowo odpłatnego szkolenia pracowników współfinansowanego z budżetu państwa oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie natomiast przepis art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.

Zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego otrzymane przez Spółkę środki pomocowe, przeznaczone na szkolenia, kursy, studia podyplomowe pracowników, nie będą stanowiły przychodów w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodzić należy się więc ze stanowiskiem Spółki, iż kwota dofinansowania (dopłaty) nie stanowi dla Spółki przychodu podlegającemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie należy zauważyć, iż w/w dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego nie podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lecz nie jest zaliczane do przychodów na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 14 w/w ustawy.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie udzielone odrębne postanowienie.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanawia jak na wstępie.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w złożonym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj