Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDP/423-53/06/BA/103457
z 22 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-53/06/BA/103457
Data
2006.12.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe


Słowa kluczowe
aport
przekształcanie
spółka cywilna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Jednostka pyta czy wniesienie aportem spółki cywilnej do nowotworzonej spółki z ograniczona odpowiedzialnością jest traktowane jako sukcesja podatkowo – prawna na podstawie art. 93 § 1 ustawy ordynacja podatkowa?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 06.11.2006 r., (data wpływu do tut. Urzędu 20.11.2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie ustawy ordynacja podatkowa jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jednostka we wniosku przedstawia, że spółka – wnioskodawca – została utworzona na bazie aportu, spółki cywilnej wniesionej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w postaci aportu.

Jednostka pyta czy wniesienie aportem spółki cywilnej do nowotworzonej spółki z ograniczona odpowiedzialnością jest traktowane jako sukcesja podatkowo – prawna na podstawie art. 93 § 1 ustawy ordynacja podatkowa.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 93a § 1 ustawy ordynacja podatkowa osoba prawna, powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki. Nie ma znaczenia, że spółka cywilna została już wykreślona z rejestru.

Zgodnie z art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze. zm.) spółki osobowe mogą być przekształcane w spółki kapitałowe. W myśl art. 552 tej ustawy spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną (dzień przekształcenia). Stosownie do art. 553 § 1 i § 2 ustawy spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji i ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

W myśl natomiast art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej spółki.

Natomiast zgodnie ze stanem przedstawionym we wniosku spółka cywilna nie została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, lecz została wniesiona do spółki z ograniczona odpowiedzialnością w postaci aportu.

Ponadto powoływanie się przez jednostkę na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest nie trafne, gdyż powyższy wyrok dotyczy łączenia osób prawnych przez inkorporację i w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania.

W związku z powyższym jeżeli stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest zgodny z rzeczywistością to nie ma zastosowania art. 93 a ustawy ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj