Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POI-415/28/07
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POI-415/28/07
Data
2007.09.07


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
praca małżonka
szkoła niepubliczna


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia pracownika będącego współmałżonkiem jednego ze wspólników?


POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.postanawiam:
- uznać stanowisko Strony przedstawione w złożonym wniosku za zgodne z przepisami prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 25.06.2007 r. wspólnicy Spółki cywilnej zwrócili się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w związku z wątpliwościami dotyczącymi możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia pracownika będącego współmałżonkiem jednego ze wspólników. W odpowiedzi na wezwanie do sunięcia braków w złożonym podaniu w dniu 20.07.2007 r. złożono w tut. Urzędzie pismo w celu uzupełnienia wniosku o wydanie interpretacji. Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wypełniając dyspozycje art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za prawidłowe.
Stan faktyczny w niniejszej sprawie wspólnicy przedstawili następująco:
Spółka cywilna prowadzi działalność gospodarczą w ramach Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Wspólnikami spółki są dwaj wspólnicy posiadający 50% udziały w spółce. W ramach prowadzonej działalności spółka zatrudniła na podstawie umowy o pracę żonę jednego ze wspólników. Spółka nie nie zaliczyła do kosztów zarówno jej pensji brutto, jak i odprowadzonych przez płatnika składek ZUS.
Przedmiotem wniosku są pytania:
1. Czy wspólnik spółki, nie będący małżonkiem osoby zatrudnionej może powiększyć swoje koszty uzyskania dotyczące tej działalności o kwotę 50% kosztów zatrudnienia zony,
2. Czy prawidłowym jest nie zaliczanie do kosztów uzyskania spółki pensji brutto i składek ZUS odprowadzonych przez płatnika za małżonka wspólnika.
Zdaniem wnioskodawców, wspólnik, którego małżonka nie jest zatrudniona w spółce ma prawo do zwiększenia swoich kosztów o 50% pensji tej osoby. Ponadto wspólnicy stoją na stanowisku, iż kwota składek odprowadzanych przez płatnika za żonę wspólnika stanowi koszt uzyskania przychodu i jako taka powinna być księgowana w kosztach spółki.
Ocena prawna stanowiska:
Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.
W myśl art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowią także kosztów uzyskania przychodów nieopłacone do ZUS składki, z zastrzeżeniem pkt 37, określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) w części sfinansowanej przez płatnika składek.Z kolei art. 23 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw.
Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego stanu faktycznego podkreślić należy fakt, że przepis art. 23 ust. 1 pkt. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, formułuje zakaz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości własnej pracy małżonka podatnika bez względu na formę świadczenia przez niego pracy (umowną lub bezumowną). Należy zatem uznać, że w rozumieniu tego przepisu, wynagrodzenie za pracę małżonka jednego ze wspólników zatrudnionego przez Spółkę na umowę o pracę - nie stanowi kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej tylko w stosunku do tego wspólnika, którego małżonek pobiera to wynagrodzenie. Natomiast będzie kosztem uzyskania przychodów w stosunku do drugiego wspólnika w takim procencie, w jakim pozostaje jego udział w spółce, czyli w 50 procentach. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne w części zapłaconej przez płatnika (spółkę) stanowi koszt uzyskania przychodów spółki, ponieważ art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia tego wydatku jako wydatku nie stanowiącego kosztu uzyskania przychodów.
Z uwagi na powyższe stanowisko wspólników przedstawione w piśmie z dnia 20 lipca 2007 roku należy uznać za prawidłowe.
Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.
Interpretacja niniejsza uwzględnia stan prawny istniejący w dacie zaistnienia zdarzenia oraz stan faktyczny przedstawiony w powołanym na wstępie wniosku.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj