Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PMiCC/436/8/07KZ
z 29 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PMiCC/436/8/07KZ
Data
2007.08.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w związku z art.2 pkt.4 i art.9 pkt.10 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 68, poz.450 tekst jedn. z 2007r.), umowa pożyczki zawarta pomiędzy podmiotem zagranicznym (z siedzibą w kraju UE)- pożyczkodawcą a podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce- pożyczkobiorcą będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z 2005r. tekst jedn. ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany :- uznaje stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 28.06.2007r. w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 26.06.2007r. do tutejszego Organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki.

Pytanie Strony:
Podatnik zwraca się z pytaniem czy w związku z art.2 pkt.4 i art.9 pkt.10 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 68, poz.450 tekst jedn. z 2007r.), umowa pożyczki zawarta pomiędzy podmiotem zagranicznym (z siedzibą w kraju UE)- pożyczkodawcą a podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce- pożyczkobiorcą będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Stan Faktyczny:
Podatnik zamierza zawrzeć umowę oprocentowanej pożyczki ze spółką zagraniczną (mającą siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ale na terytorium Wspólnoty Europejskiej). Statut pożyczkodawcy stanowi, że przedmiotem działalności spółki jest świadczenie usług finansowych, wszelkiego rodzaju spółkom, krajowym bądź zagranicznym oraz inwestowanie i umieszczanie kapitałów w jakiegokolwiek rodzaju firmach i przedsięwzięciach. Pożyczkodawca nie jest bankiem, natomiast działalność gospodarcza wykonywana faktycznie przez tę spółkę polega na zapewnieniu finansowania innym podmiotom, w tym poprzez udzielanie pożyczek.Stanowisko Wnioskodawcy:Zdaniem Podatnika zgodnie z art. 2 pkt.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki jest wyłączona z podatku lub zgodnie z art. 9 pkt.10 lit. a w/ w ustawy jest z niego zwolniona.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 1 ust.1 pkt.1 lit. b w/ w ustawy, umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.Artykuł 2 w/ w ustawy stanowi katalog czynności wyłączonych z opodatkowania tym podatkiem. Zgodnie z pkt. 4 w/ w art. nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:- opodatkowania podatkiem od towarów i usług,- zwolniona z podatku od towarów i usług z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udziału w tych prawach, umowy spółki i jej zmiany, umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.Stosownie do art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Art. 2 pkt.9 w/ w ustawy stanowi, że przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonywania, których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt.4 w/ w ustawy tj. podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.W myśl art. 27 ust.4 pkt.4 w związku z ust.3 w/ w ustawy miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, w tym przypadku terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 w/ w ustawy zawarcie przedmiotowej umowy pożyczki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca zakwalifikował przedmiotową umowę do usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym (Polska Klasyfikacja wyrobów i Usług: sekcja J, dział 65, grupa 65.222).
Jeżeli zatem świadczona usługa udzielenia oprocentowanej pożyczki, będzie mieściła się w grupowaniu PKW i U, o którym mowa w poz.3 załącznika 4 do w/ w ustawy, pożyczkobiorca będzie z tytułu tej umowy korzystał na podstawie art. 43 ust.1 pkt.1 w/ w ustawy ze zwolnienia z podatku od towarów i usług i zgodnie z art.2 pkt.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Bielany jednocześnie informuje, że dokonując interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa, nie dokonuje klasyfikacji opisanej we wniosku usługi, opierając się w tym zakresie na klasyfikacji dokonanej przez Wnioskodawcę. Organ podatkowy opierając się klasyfikacji dokonanej przez Podatnika, dokonał wyłącznie prawnej oceny usługi nabywanej od podatnika mającego siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art.9 pkt.10 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się z podatku pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.W sytuacji, kiedy pożyczkodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek i posiada siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, umowa pożyczki będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj