Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR2/443-36a/07/PG
z 13 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR2/443-36a/07/PG
Data
2007.09.13



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż udziałów we współwłasności hotelu należy zakwalifikować jako transakcję sprzedaży towaru?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona posiada udziały we współwłasności nieruchomości (hotel). Udziały te zostały nabyte przez przejęcie innej spółki, co nastąpiło w roku 2000 na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Bankowego. Do w/w przejęcia przez Stronę doszło w trybie art. 158 Prawa bankowego, na podstawie którego Strona wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki przejmowanej spółki (banku).Przejęta przez Stronę spółka udzieliła inwestorowi kredytu na budowę hotelu. W związku z problemami finansowymi inwestora i niemożnością terminowej spłaty rat zaciągniętego kredytu bank nabył udziały we współwłasności nieruchomości, zarówno w odniesieniu do wnoszonego budynku jak i gruntu na którym go wnoszono. Nabycie udziału we współwłasności nieruchomości odbyło się w następujących terminach:w 1991r. - udział wynoszacy 3/20 współwłasności nieruchomości;w 1992r. - udział wynoszący 1/20 współwłasności nieruchomości;w 1995r. - udział wynoszący 39/200 współwłasności nieruchomości.Przeniesienie prawa własności nastąpiło na podstawie aktów notarialnych. Żadna ze sprzedaży nie została udokumentowana fakturą VAT.

W związku z powyższym stanem faktycznym Strona zwróciła się z zapytaniem, czy sprzedaż udziałów we współwłasności hotelu należy zakwalifikować jako transakcję sprzedaży towaru.Zgodnie z art. 5. ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 2 ust. 6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle i ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z cytowanej wyżej definicji towaru wynika, iż sformułowanie "ich części" odnosi się do budynków oraz budowli. Wobec powyższego na podstawie w/w przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, towarem jest także część budynku, budowli.W przypadku współwłasności nieruchomości, określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 kodeksu cywilnego).Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swojego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział. Podsumowując powyższe uwagi należy stwierdzić, iż sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować jak dostawę (sprzedaż) towaru, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj