Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-986/12/KM
z 9 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-986/12/KM
Data
2012.11.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
przekazanie nieodpłatne
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
Brak opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania nieruchomości gruntowych w wyniku rozwiązania umowy użytkowania wieczystego wraz z usługą wymiany gruntu i „za przyłącze” oraz prawa do odliczenia od nakładów związanych z budową osiedla.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2012 r. (data wpływu 14 sierpnia 2012 r.) uzupełnionym w dniu 29 października 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania nieruchomości gruntowych w wyniku rozwiązania umowy użytkowania wieczystego wraz z usługą wymiany gruntu i „za przyłącze” oraz prawa do odliczenia od nakładów związanych z budową osiedla - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 29 października 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania nieruchomości gruntowych w wyniku rozwiązania umowy użytkowania wieczystego wraz z usługą wymiany gruntu i „za przyłącze” oraz prawa do odliczenia od nakładów związanych z budową osiedla.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


Przedmiotem działalności Wnioskodawcy, zgodnie z wypisem KRS jest:


  • rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych, roboty ziemne,
  • wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków,
  • zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
  • zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi.


Dnia 5 czerwca 1997 r. aktem notarialnym Repertorium A numer (…) Wnioskodawca zawarł ze Spółką Akcyjną umowę przeniesienia wieczystego użytkowania gruntów przy ulicach (…) o łącznej powierzchni 22.842 m kw. Wśród działek objętych ww. umową były również działki gruntu nr 415 - 419 przy ulicy (…), KW nr (…) (obecnie KW (…)) o powierzchni 1780 m kw. oraz nr przy ulicy(…), KW nr (…) (obecnie KW (…)) powierzchni 2.257 m kw.

Przeniesienie wieczystego użytkowania nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy zostało nabyte bez podatku VAT, a zatem podatek VAT nie został odliczony.

W dniu 25 lipca 2008 r. pomiędzy Wnioskodawcą (użytkownikiem wieczystym) a Gminą (właścicielem gruntu) zawarto umowę w formie aktu notarialnego (Rep. A nr (…) - zmianę do umowy o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu. Dokonano przedłużenia terminu zagospodarowania nieruchomości gruntowych i ustalono termin zakończenia budowy najpóźniej do dnia 31 stycznia 2010 r. Strony zrzekły się wzajemnych roszczeń z tytułu niezagospodarowania w nieruchomości w pierwotnie ustalonym terminie z powodu spóźnionej realizacji uzbrojenia ulic.

W 2006 r. Wnioskodawca rozpoczął budowę 73 domów w zabudowie szeregowej na użytkowanej wieczyście nieruchomości gruntowej położonej w (…) przy ulicach(…) W latach 2008 - 2012 sprzedał 31 domów spośród wybudowanych 44. I tak kolejno w: 2008 - 22, 2009 - 1, 2010 - 6, 2011 - 1, 2012 - 1. Kolejnych 7 domów jest w trakcie budowy.

Wnioskodawca podkreślił widoczny w powyższym zestawieniu wyraźny spadek sprzedaży domów w kolejnych latach. Powszechnie znanym zjawiskiem jest gwałtowna dekoniunktura na rynku nieruchomości. Przyczyną zastoju był i jest nagły kryzys w branży nieruchomości, którego Wnioskodawca nie był w stanie przewidzieć. W momencie rozpoczynania inwestycji sytuacja w branży budowlanej i deweloperskiej pozwalała - przy zachowaniu należytej staranności i realnej oceny - planować jej zakończenie w wyznaczonym terminie. W obecnych warunkach rozpoczynanie kolejnych etapów budowy powodowałoby narażenie Wnioskodawcy na bardzo duże straty. W związku z powyższym Wnioskodawca zmuszony jest do zrezygnowania z budowy 12 domów i podjęcia działań mających na celu zwrot gruntów właścicielowi, tj. Gminie. Niepodjęcie takich działań wiązałoby się z naliczeniem wysokich kar za niewybudowanie domów w wyznaczonym terminie, co w połączeniu z brakiem możliwości sprzedaży domów doprowadziłoby do utraty płynności finansowej firmy.

Od 2006 r. Wnioskodawca ponosił nakłady na wyżej wymienione użytkowane wieczyście nieruchomości gruntowe związane z budową domów w zabudowie szeregowej na sprzedaż. Nakłady związane z budową całego osiedla (dotyczą również gruntów, które będą zwracane Gminie ) to między innymi wydatki na wykonanie projektu osiedla, wizualizacji, kolorystyki osiedla, za przyłącze do sieci elektrycznej. Nakłady bezpośrednio związane z użytkowanym wieczyście gruntem KW Nr (…), KW Nr (…), który w wyniku rozwiązania umowy użytkowania będzie podlegał przekazaniu do Gminy to wydatki na wykonanie wymiany gruntu.

W dniu 11 czerwca 2012 r. Gmina oraz Wnioskodawca podpisali protokół uzgodnień w sprawie rozwiązania umowy użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych położonych w (…) stanowiących działki o numerach:

  • 415, 416, 417, 418 i 419 z obrębu 3011, o łącznej powierzchni 0,1780 ha, numer KW (…),
  • 420, 421, 422, 423, 424, 425 i 426 z obrębu 3011, łącznej powierzchni 0,2257 ha, numer KW (…).


Rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego ww. nieruchomości gruntowych nastąpi w formie aktu notarialnego. Przekazanie przedmiotowych nieruchomości gruntowych wolnych od osób i rzeczy nastąpi na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy notarialnej.

W uzupełnieniu wniosku Spółka informuje, iż w dniu 3 października 2012 r. aktem notarialnym repertorium A numer (…) nastąpiło rozwiązanie umowy o oddanie w użytkowanie wieczyste działek o ww. numerach. Ponadto wskazano, iż akt notarialny nie przewidywał zwrotu poniesionych nakładów na ww. działki, ani jakichkolwiek odszkodowań z tego tytułu, dotyczy to w szczególności nakładów poniesionych na wymianę gruntu i przyłącze do sieci elektrycznej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


Czy rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych z Gminą i przekazanie przedmiotowych nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”...

Czy przekazanie nabytej usługi wymiany gruntu i „za przyłącze” do sieci elektrycznej związanej bezpośrednio z przekazywanymi nieodpłatnie nieruchomościami nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Czy od nakładów związanych z budową całego osiedla (które w części dotyczą „zwracanego” gruntu) – m. in. wydatki na projekt osiedla, wykonanie kolorystyki osiedla, wizualizacja osiedla, które nie są „przekazywane” oraz wydatki związane z wymianą gruntu i „za przyłącze” do sieci elektrycznej, które związane są bezpośrednio z gruntem Gminy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności...


Zdaniem Wnioskodawcy rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych z Urzędem Miasta i przekazanie przedmiotowych nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Grunty zostały nabyte bez podatku VAT , a w związku z tym podatek VAT nie został odliczony. Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: wszelkie inne darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy przekazanie usługi „wymiany gruntu” i „za przyłącze prądu” na przedmiotowych nieruchomościach nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług są związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Zdaniem Wnioskodawcy od nakładów związanych z budową całego osiedla - między innymi wydatki na wykonanie kolorystyki osiedla, projektu osiedla, wizualizacji, które nie są przekazywane (wydatki te częściowo dotyczą również zwracanego gruntu) oraz wydatki związane z wymianą gruntu i za przyłącze do sieci elektrycznej, które związane są bezpośrednio z gruntem Miasta przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności. Zgodnie z zasadą niezwłocznego odliczenia VAT, określając prawo do tego odliczenia, należy kierować się przeznaczeniem kupionego towaru czy usługi w momencie ich zakupu, a w tym przypadku poniesione wydatki w momencie zakupu związane były z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Zamiarem Wnioskodawcy przy nabywaniu towarów i usług była ich sprzedaż w postaci wybudowanych domów na użytkowanym wieczyście gruncie. Z powodów pozostających poza kontrolą podatnika - kryzys na rynku nieruchomości - nie zostaną wykorzystane w działalności opodatkowanej.

Wnioskodawca zmuszony będzie do likwidacji poniesionych już nakładów na budowę domów na terenach, które będą zwracane Miastu . Potwierdzeniem tego jest orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-37/95, w którym Trybunał stwierdził (odwołując się do zasady neutralności VAT) - w sytuacji, gdy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika nie zostały one wykorzystane w tej działalności, zachowane zostaje prawo podatnika do odliczenia VAT.

Nie nastąpiła również zmiana przeznaczenia towaru.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:


  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.


Ponadto w myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.


Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:


  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


W myśl zaś ust. 2 ww. artykułu, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:


  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.


Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że związek zakupu z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych – czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

W tym miejscu należy zauważyć, że związek z czynnościami opodatkowanymi musi być znany z momencie nabycia danych towarów lub usług. Jest to związane z ustanowioną w ustawie o podatku od towarów i usług tzw. zasadą niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany zakup ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowoprawne było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji „zamiaru” wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć dokonując tych czynności.

Podstawową przesłanką, dla realizacji uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest istnienie związku poniesionych wydatków z wykonywaniem czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy). Związek ten zachodzi także jeśli z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów i usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej działalności wynika, iż zakup został dokonany w celu wykorzystania w prowadzonej działalności. Zaniechanie inwestycji samoistnie nie stanowi podstawy do skorygowania wcześniej rozliczonego podatku naliczonego, ani w rozliczeniu miesiąca podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji, ani w odniesieniu do miesięcy rozliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z tą inwestycją.


Ponadto podstawowe znacznie dla kształtu i funkcjonowania wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (podatku od towarów i usług) mają fundamentalne cechy tego podatku, tj.:


  • powszechność opodatkowania,
  • faktyczne opodatkowanie konsumpcji,
  • stosowanie podatku od wartości dodanej na wszystkich etapach obrotu towarami i usługami.


W świetle powyższego stwierdzić należy, iż każdy, kto dokonuje nabycia towarów i usług, które zmierzają do przyszłego wykorzystania ich dla czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to jakie faktycznie będą efekty tej działalności należy uznać w momencie ich nabycia za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Mając to na uwadze należy uznać, iż nawet niepodjęcie w sposób niezawiniony planowanej inwestycji związanej (w planach) z czynnościami opodatkowanymi nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego. Należy przy tym zauważyć, iż konieczne staje się udowodnienie przez Spółkę takiego związku.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że w 1997 r. nastąpiło przeniesienie na rzecz Wnioskodawcy wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowych, (bez podatku VAT), natomiast w 2008 r. dokonano przedłużenia terminu zagospodarowania tych nieruchomości, ustalając termin zakończenia budowy osiedla najpóźniej do dnia 31 stycznia 2010 r.

W 2006 r. Wnioskodawca rozpoczął budowę 73 domów w zabudowie szeregowej na użytkowanej wieczyście nieruchomości gruntowej położonej w (…) przy ulicach (…) W latach 2008 - 2012 sprzedał 31 domów spośród wybudowanych 44, a kolejnych 7 domów jest w trakcie budowy.

W związku z kryzysem w branży nieruchomościami Wnioskodawca zmuszony jest do zrezygnowania z budowy 12 domów i podjęcia działań mających na celu zwrot gruntów właścicielowi, tj. Gminie. Wnioskodawca ponosił nakłady związane z budową całego osiedla (w części dotyczą „zwracanego” gruntu) – m. in. wydatki na projekt osiedla, wykonanie kolorystyki osiedla, wizualizacja osiedla oraz wydatki dotyczące wymiany gruntu i „za przyłącze” do sieci elektrycznej, które związane są bezpośrednio z przekazywanym gruntem Gminy. Wnioskodawca zamierza więc nieodpłatnie przekazać na rzecz Gminy (właściciela gruntu) prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych stanowiących działki o numerach 415-426 wraz z nakładami w postaci usługi wykonania wymiany gruntu i „za przyłącze” do sieci elektrycznej, za które nie przysługuje odszkodowanie.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że skoro Wnioskodawcy nie przysługiwało - jak wskazano we wniosku - prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowego prawa wieczystego użytkowania, hipoteza przepisu art. 7 ust. 2 pkt 2 nie zostanie wypełniona, a zatem nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę prawa wieczystego użytkowania na rzecz Gminy nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto nieodpłatne przekazanie usługi „wymiany gruntu” i „za przyłącze prądu” na przedmiotowych nieruchomościach nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ usługi te – jak wskazano we wniosku - są związane z działalnością gospodarczą podatnik, zatem nie mogą być uznane za zrównane z odpłatnym świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, nie stanowią świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy, w związku z powyższym czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się z kolei do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego wskazać należy, iż z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż poniesione wydatki związane z budową całego osiedla mieszkaniowego miały służyć sprzedaży opodatkowanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ze względów ekonomicznych Wnioskodawca zamierza zrezygnować z budowy kolejnych domów i podjąć działania mające na celu zwrot gruntów właścicielowi, tj. Gminie. Mając zatem na uwadze powyższe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż skoro – jak wskazano we wniosku – wydatki związane z budową osiedla mieszkaniowego poniesione zostały w celu wykorzystania ich do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wydatki związane z tą inwestycją, tj. zarówno wydatki m. in. na projekt osiedla, wykonanie kolorystyki osiedla, wizualizacja osiedla, które w części dotyczą „zwracanego gruntu”, jak i wydatki dotyczące usługi wykonania wymiany gruntu i „za przyłącze” do sieci elektrycznej, które związane są bezpośrednio z przekazywanymi nieruchomościami gruntowymi Gminie.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, a w odniesieniu do zdarzenia przyszłego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj