Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/dd2/415/25a/2007
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/dd2/415/25a/2007
Data
2007.09.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
papier wartościowy
spółka komandytowo-akcyjna
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Czy powstanie przychód z tytułu wniesienia do spólki komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego w postaci aktywów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n o w i ł

uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych odnośnie powstania przychodu z tytułu wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego w postaci aktywów

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 28.06.2007r. wystąpił Pan w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że posiada Pan aktywa (w tym papiery wartościowe), które nabył w przeszłości za określoną cenę (cena historyczna). Zamierza Pan objąć akcje w spółce komandytowo-akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci posiadanych aktywów. Wartość aktywów zostanie ustalona na podstawie wyceny (aktualna cena rynkowa) z chwilą wniesienia ich do Spółki, a ich wartość wskazana w statucie Spółki. Niektóre z wniesionych przez Pana do Spółki aktywów mogą zostać w przyszłości zbyte. W związku z przedstawionym stanem faktycznym, zwraca się Pan z zapytaniem, czy wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci aktywów powoduje powstanie przychodu.

Zgodnie z Pana oceną wniesienie wkładu do Spółki nie powoduje powstania przychodu podatkowego.

W uzasadnieniu swojego stanowiska wskazuje Pan, że zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przepis ten dotyczy jedynie udziałów i akcji w spółkach kapitałowych oraz wkładów w spółdzielniach i nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.Według Pana wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej nie stanowi odpłatnego zbycia na zasadzie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czyli nie powoduje powstania przychodów z kapitałów pieniężnych .

Pana zdaniem wniesienie wkładu do Spółki nie powoduje powstania przychodu z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga dokonując oceny stanu faktycznego i odpowiadając na postawione pytanie wziął pod uwagę przedmiot wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej:

1/ jeśli przedmiotem wkładu będą środki obrotowe, środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne to do określenia skutków podatkowych znajdzie zastosowanie przepis art.10 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w myśl którego przepisów ust. 1 pkt 8 tego art. nie stosuje się do odpłatnego zbycia: w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. W związku z powyższym wniesienie w/w przedmiotów będzie obojętne podatkowo.

2/ jeśli przedmiotem wkładu będą papiery wartościowe lub udziały w spółkach to do określenia skutków podatkowych znajdzie zastosowanie przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym„ za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane: z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych”.

W związku powyższym osoba wnosząca papiery wartościowe, udziały w spółkach dokonuje ich odpłatnego zbycia na rzecz spółki i osiąga z tego tytułu przychody z kapitałów pieniężnych.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, że fakt wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej aktywów w postaci :papierów wartościowych powoduje powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych, natomiast jeśli przedmiotem wkładu będą inne aktywa : środki obrotowe, środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przychód nie powstanie

W związku z tym, przedstawione stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj