Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415-120/07
z 19 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-120/07
Data
2007.07.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
grunty rolne
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?


W roku 2002 podatnik nabył grunt rolny o powierzchni 1,6185 ha. Dla terenu na którym znajduje się w/w grunt gmina dotychczas nie opracowała planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie podatnik zamierza sprzedać posiadany grunt rolny. Właścicielowi gruntu nie są znane zamiary osoby kupującej grunt co do jego wykorzystania.

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem podatnika ze względu na fakt, że- sprzedawane grunty wchodzą w skład gospodarstwa rolnego,- w związku z brakiem planu zagospodarowania przestrzennego nowy właściciel nie może zacząć wykorzystywać gruntu na inne cele niż prowadzenie gospodarstwa rolnego, przez co niejest możliwe aby w związku ze sprzedażą grunt ten utracił charakter rolny, a ewentualne późniejsze działania nowego właściciela zmierzające do zmiany przeznaczenia gruntu nie maja tutaj znaczenia,przychody uzyskane ze sprzedaży posiadanego gruntu rolnego będą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art.21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile warunki zwolnienia zostaną spełnione, a stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Podatek od tego przychodu, zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 w/w ustawy ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Powyższe przepisy mają zastosowanie do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych do dnia 31 grudnia 2006r, zgodnie z art.7 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., nr 217, poz. 1588).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji gospodarstwa rolnego, jednakże w przepisie art.2 ust.4 wskazuje, że, ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. W świetle art. 2 ust.1 w związku z art.1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz.969 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nie posiadającej osobowości prawnej. Druga z wymienionych przesłanek wskazuje na konieczność ustalenia czy grunty nie utraciły charakteru rolnego lub leśnego. Utrata charakteru rolnego lub leśnego w rozumieniu art.21 ust.1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania, łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia. Przekształcenie sposobu wykorzystania gruntów może wystąpić już bezpośrednio po sprzedaży. Może być również procesem rozłożonym w czasie, związanym m.in. z uzyskaniem przez nabywcę stosownych decyzji, umożliwiających to przekształcenie.

W związku z powyższym dla oceny czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntów decydujące znaczenie ma cel nabycia gruntów, który może wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego, z charakteru działalności prowadzonej przez nabywcę, bądź z innych okoliczności związanych z daną transakcją.

Jednocześnie, należy zauważyć, iż wyżej powołany przepis art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy stanowi odstępstwo od generalnej zasady opodatkowania wszelkiego rodzaju dochodów osiągniętych w roku podatkowym, a co za tym idzie ma wyjątkowy charakter. Oznacza to, że przepisów prawa podatkowego - w części dotyczącej zwolnień podatkowych – nie można interpretować rozszerzająco, dlatego podatnik pragnący skorzystać z przewidzianego w przepisach prawa zwolnienia musi dowieść, że warunki tego zwolnienia zostały spełnione.

W konsekwencji o możliwości skorzystania z konkretnego zwolnienia przedmiotowego można mówić jedynie w sytuacji, gdy spełnione zastaną oba warunki określone przez ustawodawcę. Oceniając czy w rozpatrywanej sprawie spełniono obie w/w przesłanki, należy stwierdzić, że w świetle przedstawionego przez Pana stanu faktycznego dokona Pan sprzedaży części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, a zatem spełniona zostanie pierwsza przesłanka. Natomiast, oceniając czy dokonana transakcja skutkowałaby utratą charakteru rolnego gruntów należy mieć na uwadze wyłącznie cel nabycia gruntu w momencie sprzedaży. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, czy nabywca w przyszłości (bliżej nieokreślonej) będzie wykorzystywał zakupione grunty jako nieruchomości rolne.

Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj