Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US.II/443-15/2007
z 30 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US.II/443-15/2007
Data
2007.04.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing
motocykl
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
rata leasingowa


Pytanie podatnika
Czy przysługuje nieograniczone prawo do odliczenia podatku VAT od rat lasingowych z tytułu używania motocykla w działalności gospodarczej oraz od wydatków poniesionych na nabycie paliwa do tegoż motocykla?
Tożsamy z
126578, 130246, 94825
Rozbieżny z
149293


Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 ust. 6 art. 86 ust. 3, 7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma złożonego przez Podatnika z dnia 26.03.2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym stwierdza dokonując oceny prawnej stanowiska zawartego w piśmie wymienionym powyżej, że jest ono prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego w piśmie wymienionym powyżej wynika, że Podatnik zawarł umowę z firmą leasingową na używanie motocykla na potrzeby prowadzonej działalności i w związku z tym stawia pytanie, czy ma prawo do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych w całości, czy tylko 60% nie więcej niż 6000 zł oraz czy ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących nabycie paliwa do tego motocykla.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że ma nieograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego zarówno przy ratach leasingowych, jak i przy nabyciu paliwa zużytego do napędu motocykla.

Tut. organ podatkowy dokonując oceny prawnej zaprezentowanego powyżej stanowiska stwierdza, co następuje:

Zgodnie z generalną zasadą wynikającą z treści art. 86 ust. 1 ustawy o PTU cyt. na wstępie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zastrzeżenia te nie dotyczą rozpatrywanej sprawy. Prawo określone w art. 86 ust. 1 nie jest jednakże prawem nieograniczonym, ulega ono ograniczeniom wskazanym w art. 86 ust. 3 i ust. 7 oraz w art. 88 ustawy o PTU. Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 7 w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3 (mowa w tym przepisie jest o samochodach osobowych i innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony), na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6000 zł. Natomiast zgodnie z treścią art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy o PTU obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. W przedmiotowej sprawie Podatnik używa motocykl w swojej działalności na podstawie umowy leasingowej. Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera własnej definicji samochodu osobowego ani pojazdu samochodowego, nie odwołuje się także do definicji zawartych w przepisach ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U z 2005 r. Nr 128, poz. 908 ze zm.), z których to przepisów wynika, że motocykl jest pojazdem samochodowym. Natomiast wskazać należy, że zgodnie z treścią art. 2 ust.6 cyt. ustawy o PTU towary identyfikuje się na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w dziale 43 zatytułowanym Pojazdy mechaniczne, przyczepy i naczepy, gdzie m.in. wyszczególnione są wszelkiego rodzaju samochody, „motocykli” nie wymienia się. Motocykle, które posiadają symbol PKWiU 35.41 zaklasyfikowano w odrębnym dziale zatytułowanym „Sprzęt transportowy pozostały”, wśród m.in. statków, lokomotyw, rowerów, itp. W świetle powyższego zasadnym jest postawienie tezy, iż motocykle w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej, a także w potocznym znaczeniu są innymi niż samochody i pojazdy samochodowe środkami transportu.

Zatem w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, tut. organ podatkowy stwierdza, że ograniczenia dotyczące odliczania podatku naliczonego wynikające z treści art. 86. ust. 7 w związku z ust. 3 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o PTU nie dotyczą motocykli, o ile wykorzystywane są one wyłącznie w działalności opodatkowanej.

Mając na uwadze powyższe tut. organ podatkowy dokonując oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska w piśmie wymienionym na wstępie stwierdza, że jest ono prawidłowe pod warunkiem, że używany motocykl służy wyłącznie sprzedaży opodatkowanej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj